in

Wifi Hızlandırma: İnterneti daha hızlı hale getirme yöntemleri

Wifi’niz üzerinden yaptığınız internet erişiminizin yavaş olması çoğu zaman sinir bozucudur. Bu yazıda anlatılacak yöntemler, Wi-Fi’nizi daha hızlı hale getirebilmeniz olanak tanıyacak

Wi-Fi konumunu iyileştirin

1. Wi-Fi’nin konumu

Wi-Fi router’in yani dağıtıcının evinizdeki konumu internet erişim hızınız açısından oldukça önemlidir. Wi-Fi’yi interneti kullandığınız odaya koyamıyorsanız dahi kullandığınız alana çok yakın olmasına özen gösterin. Duvarlar, kapılar ve daha birçok engel internet erişiminizi yavaşlatır.

Ayrıca Wi-Fi’nin zeminden yüksekte olması, alçakta olmasından daha avantajlıdır. Çünkü dağıtıcılar sinyali aşağı doğru yaymaya daha eğilimlidir.


Wifi antenlerini doğru konumlandırın

2. Anten konumlandırma

Eğer Wi-Fi dağıtıcınızda antenler cihazın içerisindeyse bu adım için yapabileceğiniz bir şey yok. Ama eğer iki dış antene sahipseniz, Apple mühendisi Alf Watt’ın önerisini dinleyerek; bu iki antenden birini yatay diğerini dikey konuma getirerek sinyal gücünü en verimli hale getirebilirsiniz.


Kablosuz ağ şifrenize dikkat edin

3. Kablosuz Güvenlik Ayarları

Günümüzde kablosuz ağ şifrelerini kırmak eskisi kadar zor değil. Eğer ağ şifrenizin kırılmasını istemiyorsanı büyük harf, küçük harf, sayı, noktalama işareti ve sembollerden oluşan bir şifre üretin. Bu şekilde oluşturulan şifrelerin algoritmalar tarafından bulunması ve kırılması daha güçtür. Ayrıca güvenlik seviyenizi de doğru seçmelisiniz.


Kalabalık olmayan bir sinyal kanalını kullanın

5. Daha Az Kalabalık Sinyal Kanalı

Modeminizin standart sinyal dağıtım kanalı genellikle auto (otomatik) olarak işaretlenmiştir. Bir apartmanda çok sayıda Wi-Fi kullanıcısı varsa, genellikle aynı sinyal kanalında çok fazla kullanıcı bulunur. Bu ise sinyal kalitenizi bozarak internet hızınızı düşürür. Deneme yanılma yöntemiyle en sakin sinyal dağıtım kanalını bulmaya çalışabilirsiniz. Bunun için modem ayarlarınızı kurcalamanız yeterli.


Yeni modem alın

6. Modemi değiştirin

Bazen tek soru modemdir. Bunu anlamak için yeni modemi olan veya yakın zamanda modemini yenileyen bir arkadaşınızdan modemini 1-2 saatliğine ödünç alın. Ödünç aldığınız modemin kablosuz ağ şifresiyle beraber geleceğini unutmayın. Youtube üzerinden birkaç video izlemek birkaç dosya indirmeyi denemek modemin hızını test etmeniz için yeterli olacaktır. Eğer ciddi bir farklılık varsa, sorun modeminizde demektir, iyi bir modem araştırmaya başlayabilirsiniz.


Eski modemden Wi-Fi köprüsü yapın

7.  Eski Wi-Fi modemi köprüye (access point) dönüştürün

Eski modeminizden bir access point (köprü) dağıtıcı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Her modem için bu mümkün olmasa da bu konuyu biraz araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Sonuçta access point oluşturduğunuzda internet hızı kalitenizin yüksek olduğu alanı arttırmış olacaksınız.


Apartman İnternet Hattını kontrol edin

8. Apartman sistemi

Bazen sorun sadece apartmanın sistemindedir. Bu genellikle, çok eski ya da çok yeni binalarda karşılaşılan bir sorun olsa da kullanımda olan apartmanlarda da böyle sorunlarla karşılaşılabiliyor. İnternet servis sağlayıcınız hattın apartmanınızın içerisine kadar ulaştırılması kısmından sorumludur.
Sorunun apartmandaki hatta olup olmadığını anlayabilmek için internet hızınızı apartmandaki dağıtım sisteminin merkezinde ve evinizde ölçerek karşılaştırabilirsiniz. Bunun için teknik desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.


Mesh Network (Ağ Örgüsü) kurun

9. Ağ örgüsü oluşturun

Evinizdeki interneti bir dağıtıcı örgüsü kurarak tüm alana yayabilirsiniz. Özellikle tek Wi-Fi dağıtıcının tüm alanlara interneti dağıtamadığı sistemlerde ihtiyaç duyulur. Eviniz küçükse probleminizi mesh network (ağ örgüsü) ile çözmeye kalkışmanızı tavsiye etmiyoruz.


İnternet servis sağlayacınızı arayın

10.  Servis sağlayıcıyı aramak

Son çare olarak servis sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz. Yukarıdaki adımların hepsini denedikten sonra hala internet hızınız aynı şekilde istediğiniz seviyede değilse, servis sağlayıcınızın size bir çözüm önerisi sunması gerekir.

Bir diğer başlıkta Antutu Benchmark Testi Nedir? Ne İşe Yarar? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Mehmet B. tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En iyi Mouse Markası Hangisi?

Huawei P20 Pro Alınır mı? İşte Özellikleri