in

WhatsApp’ta Gönderilen Mesaj Nasıl Silinir?

WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme

WhatsApp her ne kadar  bir sohbet uygulaması olarak ön plana çıksa da, aslında bundan çok daha fazla özelliklere sahip bir platform. Bunun üstüne birde milyarlarca kullanıcısı olduğunu düşünecek olursak, olayın hangi boyutlarda olduğunu görebiliyoruz. Hal böyle olunca elbette geliştiriciler de bu popüler uygulama için sürekli olarak yenilik, iyileştirme ve güncelleştirmeler yayınlıyorlar. Kimi özellikler kullanıcıların tepkisini çekiyor olsa da, geçtiğimiz günlerde getirilen yeni bir fonksiyon kullanıcı oldukça sevindirdi. Çünkü bu yeni iyileştirme sayesinde, attığımız bir mesajı sonradan silebiliyoruz. Yani artık son pişmanlık fayda edebiliyor. Peki WhatsApp ile atılan mesaj nasıl siliniyor? Şimdi teknik detaylara geçelim.

7 Dakika İçerisinde Gönderilen Mesajlar Silinebilecek.!

Yeni özellik ile, gönderilen içerikleri ve mesajları hem kendi telefonunuzdan, hem de karşı kişinin telefonundan sile bileceksiniz. Böylece yanlışlıkla atılan mesajlar ve ya yanlış kişiye atılan mesajlar rahatlıkla silinebilecek. Bu özelliğin yalnızca 7 dakikalık bir süreyle kısıtlı olduğunu da belirtelim. Yani sadece 7 dakika öncesine kadar gönderdiğiniz mesajları silebilecek, daha uzun süreli mesajları ise silemeyeceksiniz. IOS, Android ve Windows Phone işletim sistemlerine gelen bu özellik için WhatsApp uygulamasını güncellemeniz yeterli olacaktır.

WhatsApp 7 Dakikalık Mesajları Silme

Hangi Mesajlar Silinebilecek? Silinen Mesajlar Fark Edilebilecek mi?

WhatsApp gönderilen mesajı silme özelliğini edinebilmek için yazılımı sürekli güncel tutmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü şuan için bu özellik kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin kullanımına sunulmuş durumda. Test aşaması bittikten çok kısa bir süre sonra, tüm WhatsApp kullanıcıları gönderdikleri mesajları sonradan silebilecekler. Bu elbette mesajın ortadan kaybolacağı anlamına gelmiyor. Zira mesajı gönderip sildikten sonra, karşınızdaki kişi “Bu Mesaj Silindi” uyarısı alacak. Yani ona bir mesaj gönderdiğinizi ve sonradan sildiğinizi bilecek. Delete For Everyone olarak adlandırılan bu yeni özellik, toplu duyuru konuşmalarında ve alıntı yapılarak atılan mesajlarda ise geçerli olmayacak.  Normal birebir konuşmalarda ve grup konuşmalarında ise, videolar, hareketli resimler, fotoğraflar,konumlar, sesler ve iletiler 7 dakika içerisinde silinebilecek.

WhatsApp Mesajları Sonradan Silme

Delete For Everyone Nasıl Kullanılacak?

Bu özellik için öncelikle WhatsApp uygulamasına girip sohbet ekranında ki silmek istediğiniz mesajı seçiyorsunuz. Ardından ekrana görselde gördüğünüz gibi “Delete For Everyone”, “Delete For Me” ve “Cancel” seçenekleri beliriyor. Tabi bu seçenekler  Türkçe uygulama da “İki Taraftan da Sil” , “Yalnızca Benden Sil” ve “Vazgeç” şeklinde görülecektir.Daha sonra Delete For Everyone seçeneğini tıklayarak, mesajı hem kendi cihazınızdan hemde karşı taraftan silebileceksiniz.

WhatsApp Mesaj Silme

Mesajı Karşı Taraf Gördükten Sonrada Silebilecekmiyiz?

Delete For Everyone özelliği ile, karşı taraf ister mesajı görsün, ister görmesin, siz gönderdiğiniz iletiyi 7 dakika içerisinde silebiliyorsunuz. Yani buradan da anlaşılacağı üzere, karşı tarafa göndermek istemediğiniz bir iletiyi yollamanız durumunda, elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Sonuçta gönderilen mesajlar anında karşı tarafa iletileceği için, 7 dakika içerisinde mesajı görmeyeceğini garanti etmek mümkün değil.

Bir diğer başlıkta İşte İOS 11 Yenilikleri ve Desteklenen Cihazlar.! konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

samsung-galaxy-c9-pro-gu-rengi

Samsung Galaxy C9 Pro Özellikleri

Isınan iPhone Nasıl Soğutulmalı?