in

Vestel Venüs Z10 Özellikleri, Alınır mı?

Vestel Venüs Z10 Almak
Vestel Venüs Z10 Almak
Vestel Venüs Z10 Tasarımı
Vestel Venüs Z10 Tasarımı

Geçtiğimiz günlerde Barcelona‘da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2017‘ye, ülkemizin önde gelen teknoloji tedarikçilerinden birisi olan Vestel‘de katıldı. Firmanın yeni akıllı telefonu olan Venüs Z10‘un da tanıtıldığı etkinlikte, hem teknik özellikleri hemde tasarımı açısından oldukça şık bir telefon gördük. Peki bu telefonun detaylarına inildiği zaman, tam manasıyla bahsedildiği kadar iyimi? Yada bu telefonu almak isteyen kullanıcılar pişman olur mu?  Şimdi bu konuları hep birlikte irdeleyelim.

Vestel Venüz Z10 Tasarımı

Cihazın tasarımına baktığımız zaman,tamamıyla yek pare bir alüminyum kasa görüyoruz. Hem çerçeve kısmında, hemde arka gövde kısmında telefon tamamıyla metalik bir tasarıma sahip. Bu oldukça iyi bir hamle ancak dürüst olmak gerekirse, bu alüminyuma bakınca kalite sınıfı açısından pek  iç açıcı konuşamıyoruz. Yani telefon tamamıyla alüminyum gövdeye sahip ama, yinede tabiri caizse Çin malı gibi duruyor. Cihazı elimize almadığımız halde böyle bir yorumda bulunmamızın sebebi ise, daha önce Vestel V3 ve Vestel V5 modellerinde de tamamen aynı metallerin kullanılmış olması. Maalesef ciddi anlamda dürüst bir şekilde bu telefonu eleştireceğimiz zaman, üzülerek söylüyoruz ki “ucuz etin yahnisi” dedikleri tam olarak bu oluyor. Hele birde gidip Barselona‘da böyle bir etkinliğe katılıyorsanız, daha iyi bir ürün ortaya çıkarmak daha mantıklı olurdu. Fakat Vestel‘in ucuz fiyat,iyi performans politikası ile birlikte telefonu yurt dışına da ihraç edecek olması, yapılan bu tercihler için açıklayıcı bir neden olabilir. Zira ülkemizi Barselona‘da tanıtacak çok fazla Vestel‘vari bir firma yok. En azından Vestel bu konuda göğsümüzü kabartıyor. Şimdi konuyu dağıtmadan yeniden tasarıma dönelim.

Vestel Venüs Z10 Altın Sarısı
Vestel Venüs Z10 Altın Sarısı

Vestel Venüs Z10‘un tasarım açısından alışılmışın dışında bir niteliği yok ama, yeterlilik bakımından gayet uygun bir noktada duruyor. 7.4mm kalınlık ve oval tasarım, onu oldukça zarif ve göz alıcı kılmış. Çizilmeye dayanıklı 2.5D IPS LCD ekranı olan telefon jack girişine,USB Type-C bağlantı noktasına ve home tuşu üzerinde bulunan parmak izi okuyucusuna da sahip. Ürünün kamera çıkıntısı ise enteresan bir şekilde köşede durmak yerine, biraz daha çerçeve kısmına yakın bir yere konumlandırılmış. Ama bu haliyle de oldukça şık göründüğünü itiraf edelim.

Vestel Venüs Z10 Ekranı
Vestel Venüs Z10 Ekranı

Vestel Venüs Z10 Teknik Özellikleri Yeterince İyi mi?

Şimdi adım adım telefonun kalitesi ve performans düzeyi hakkında yorumlarda bulunalım. Buna ilk olarak ekrandan başlayacağız.

Vestel Venüs Z10 Ekranı

Vestel Venüs Z10‘un ekranı 1080×1920 (FHD) çözünürlüğünde ve 5.2″ büyüklüğünde. Çizilmeye karşı dayanıklı olan Gorilla Glass 2.5D kavisli cam ile birlikte, IPS LCD görüntü panelinden oluşan bu ekranın aralık değeri ise 424PPi seviyesinde. Belirtelim ki 5.2″ büyüklüğünde ki bir ekrana göre bu değer oldukça tatmine edici düzeyde. Yani Samsung‘un bazı modelleriyle rahatlıkla yarışabilecek bir ekrandan bahsediyoruz. Kısacası görüntü kalitesi konusunda müşterileri Venüs Z10‘u mutlaka beğenecektir.

Vestel Venüs Z10’un Ana Özellikleri

Venüs Z10‘un çekirdek donanımlarına değinecek olursak; cihazda işlemci olarak 1.4GHz hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 işlemci tercih edilmiş. 4GB RAM ile birlikte Adreno 505 grafik işlemcisi bulunan telefonun depolama alanı kapasitesi ise 64GB. Şimdi buraya kadar her şey iyi de, diğer teknik özelliklere nazaran böyle düşük bir işlemci tercih edilmesi bizi üzdü. En azından bu telefonda Snapdragon 625 tercih edilmeliydi diye düşünüyoruz. Bu nedenle performans konusunda her ne kadar cihaz akıcı bir şekilde çalışsa da, ara ara yaşanan takılmalar ve telefonun tepkilere geç yanıt vermesi gibi problemler maalesef telefonda sıkça yaşanabilir. Bu işlemcinin tercih nedenleri arasında,daha güçlü işlemcilerin Venüs E ve Venüs V modellerine saklanmış olma ihtimali de var. Yani Vestel‘in Venüs Z10‘dan daha üst düzey akıllı telefonlarına kısa bir süre sonra şahit olabiliriz. Son olarak bataryaya değinelim. Üründe 3.050 mAh kapasitesine sahip Quick Charge 3.0 özellikli bir batarya bulunuyor. Cihaza teknik özellikleri açısından ürüne 10 üzerinden 6.5 vermek doğru olur.

Vestel Venüs Z10 Yorumları
Vestel Venüs Z10 Yorumları

Vestel Venüs Z10 Kamera Özellikleri

En çok merak edilen konulardan birisi olan kamera olayına gelelim şimdi. Vestel Venüs Z10‘un arka kısmında 13MP, ön kısmında ise 8MP değerinde bir kamera var. Vestel tarafından bu kameraların sensör boyutları yada diyafram aralıkları gibi detaylara henüz yer verilmedi. Ancak arka kameranın 1080p (Full HD) çözünürlüğünde 30FPS kayıt yapabildiğini biliyoruz. Bu açıdan yorumlayacak olursak, Venüs Z10 kamera konusunda “standart” bir telefon. Yani resimler kötü çıkmıyor, ama çokta iyi resim çekmiyor. Işıklı ortamlarda ise oldukça net görüntüler elde edebiliyorsunuz. Çift tonlu flaş ışığı ile birlikte ürünün kamerasının orta sınıf kullanıcılar için oldukça yeterli olduğunu söylemek doğru olur.

Vestel Venüs Z10 İnceleme
Vestel Venüs Z10 İnceleme

Vestel Venüz Z10 Alınır mı? Altenatif Akıllı Telefonlar Var mı?

TeknoKaşif‘i ziyaret eden okurlarımızın bir çoğu bilir ki, web sitemizde mümkün oldukça alternatif telefon modeli tavsiyelerine de yer veriyoruz. Fakat sizler, okuduğunuz makalelerden sonra bize yorum göndererek tavsiyeler istemekten çekinmeyin. Vestel Venüs Z10 konusuna dönecek olursak, ürünün fiyatı da henüz belli değil (şuana kadar). Ancak biz ülkemizde telefonun 1250TL ile 1500 TL arası bir rakamdan satılacağını düşünüyoruz. Peki bu para bu telefona verilir mi? Cevabımız kısmen evet, kısmen hayır. Çünkü orta sınıf bir kullanıcı bu telefonu rahatlıkla kullanabilecektir. Sizlerde eğer telefonla çok içli dışlı değilseniz, “Arada bir Facebook’uma bakarım, bir iki haber okurum” diyorsanız telefon sizin için gayet uygun. Ama telefonu elinizden düşürmüyor ve sanal alemde yaşıyorsanız, çok sayıda oyun ve uygulama yüklüyor telefonla yatıp kalkıyorsanız, birkaç gün sonra sinir kat sayınız artmaya başlayacaktır. Bu nedenle telefonu alıp almayacağınıza ihtiyaçlarınıza göre karar verin. Aynı fiyat bandında alınabilecek diğer akıllı telefon modelleri ise aşağıdaki gibi.

Vestel Venüs Z10 Gold
Vestel Venüs Z10 Gold

 

Vestel Venüs Z10 Alternatifleri

Samsung Galaxy A7 2016 Edition (1.397 TL)

Samsung Galaxy A7 2016 Edition
Samsung Galaxy A7 2016 Edition

Sony Xperia XA Ultra (1.295 TL)

Sony Xperia XA Ultra
Sony Xperia XA Ultra

Samsung Galaxy A8 (1.250 TL)

Samsung Galaxy A8
Samsung Galaxy A8

Sony Xperia X (1.440 TL)

Sony Xperia X
Sony Xperia X

Casper Via A1 (1.298 TL)

Casper Via A1
Casper Via A1

Huawei Mate S (1.350 TL)

Huawei Mate S
Huawei Mate S

 

Kaan N1 (1.250 TL)

Kaan N1
Kaan N1

Bir diğer başlıkta Nokia D1C Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

samsung-galaxy-c9

Samsung Galaxy C9 Özellikleri

En İyi Oyuncu Faresi: Razer Mamba