in

UltraPixel Nedir? Nasıl Çalışır?

Ultrapiksel Sensör
Ultrapiksel Sensör

Adını ilk olarak Htc One tanıtıldığı zaman duyduğumuz ultrapixel kavramı, birçok kullanıcı tarafından merakla karşılanıyor. Bugüne kadar herkesin kamera denildiği zaman kaç megapiksel diye sorduğu kavram, öyle görünüyor ki yerini ultrapixele bırakacak. Peki ultrapixel denilen  bu kavram nedir, ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor? Birçok kişinin merak ettiği soru aslında zannedildiği kadarda zor bir cevaba sahip değil.

Ultrapiksel Sensör
Ultrapiksel Sensör

Hatırlanacağı gibi HTC  firmasının ikinci başkanı Scott Croyle, ultrapixel hakkında şunları söylemişti: “”Telefon kullanıcıları  yıllardır kamera hakkında yanılgıya düşürüldüler.” “Mühim megapixeller değil. Pixel boyutu değil, pixel büyüklüğüdür. Daha büyük pikseller, daha çok ışık alırlar.”  Burdan yola çıkarak anlayabiliyoruz ki, daha büyük pikseller bilhassa karanlık ortamlarda ışığı daha iyi alıyor ve daha gerçekçi ve zengin görüntüler sunuyor. Htc One’ın kamerasının 4 ultrapixel olması ise buradan kaynaklanıyor. Bu kamera aslında megapiksel olarak orantılandığı zaman daha yüksek bir sayı ortaya çıkıyor. Htc’nin daha büyük piksellerden oluşan bu yeni görüntüleme teknolojisine ultrapixel adını veriyor.

UltraPixel Kamera Nedir
UltraPixel Kamera Nedir

HTC’ye göre bu yeni teknoloji, bilindik geleneksel sensörlere göre  %300 daha fazla ışık topluyor.Bu yeni fotoğraflama tekniği sayesinde çok daha orjinal aksiyon fotoğrafları çekmek, burst modundayken saniyede sekiz kare yakalamak mümkün oluyor. Yine HTC’ye göre bu yeni görüntüleme teknolojisi, fotoğraf alanında yeni bir sıçrayış.

UltraPixel Kamera
UltraPixel Kamera

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklar İçin Faydalı Mobil Oyunlar

Xiaomi Redmi Note 5 Fiyat

Xiaomi Redmi Note 5 Teknik Özellikleri