in

Telefonların Şarj Süresi Nasıl Uzatılabilir ?

Akıllı Telefon Şarj Süresini Uzatmak
Akıllı Telefon Şarj Süresini Uzatmak

Telefon kullanan kişilerin birçoğunun ortak derdidir şarj sorunu. Hemen hemen tüm akıllı telefon sahiplerine “telefonunuzda en çok dert yandığınız nokta nedir” diye soracak olursanız, %90’ı mutlaka şarjın çok dayanıksız olmasından yakınacaktır. Genel olarak baktığımız zaman, büyük ekranlara sahip olan akıllı telefonlarımızın şarjlarının uzun süre gitmesi de beklenemez. Çünkü ekran büyüklüğüne oranla bataryayı kıyasladığımız zaman, nano teknolojinin bataryadan başka herşeyi küçültüp yetenekli hale getirdiğini görebiliyoruz. Her ne kadar bilim adamları bu konuda sayısız çalışmalar yapsa da henüz yeteri kadar başarılı oldukları söylenemez. Kimi üretici firmalar ise bu problemi kablosuz şarj yöntemleriyle telafi etmeye çalışıyor. Üreticiler bu konuda ellerinden geleni yapıyorken, biz kullanıcılara düşen ise ufak tefek ayarlar yaparak şarjımızın uzun süre gitmesini umut etmek. Peki bu ufak ayar ve yöntemler neledir? Teknokaşif olarak sizler için inceledik.

Telefon Şarj Süresi
Telefon Şarj Süresi

Akıllı telefonlarımızın batarya süresini uzatmak için bazı optimize ayarları yapan uygulamalar mevcut ancak bu uygulamaların tüm ayarları kusursuz şekilde yapmasını elbette bekleyemeyiz. Bu uygulamaların neler olduğunu merak ediyorsanız, sitemizden “batarya ömrünü uzatan uygulamalar” başlığıyla arama yapabilir, ilgili programları bu konu başlığından inceleyebilirsiniz. Öncelikle batarya ömrünü uzatmak bir kenara dursun, mümkünse dışarı çıkarken yanımızda yedek bir batarya veya şarj aleti bulundurmak elbette akıllıca bir çözüm olacaktır. Bu acil durumlarda hayat kurtaran bir yöntem olabilir.

 

Telefonun Batarya Süresini Uzatmak

 

Bataryamızın uzun süre dayanmasını istiyorsak öncelikle ana mantık olarak “ihtiyacımız olmayan uygulama ve ayarları devre dışı bırakmak” mantığıyla hareket etmeliyiz. Bu bize hem verim hemde batarya süresi olarak olumlu yönde bir geri dönüş sağlayacaktır. Kullanmakta olmadığımız mobil veri, gps ve wifi gibi ağları kapatmak, şarj süremize gözde görülür olumlu etkilere yarabiliyor. Bu nedenle zorunlu kalmadıkça bu bağlantıları aktif etmemeliyiz.

 

Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak
Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak

 

Bir diğer şarj sömüren etkin ayar ise ekran parlaklığımız. Birçok akıllı telefonu ekran parlaklığını otomatik modda kullanıyor ve genellikle bu gereksiz yere artan ekran ışığı anlamına geliyor. Ekran parlaklığını otomatik moddan çıkarıp el ile ayarlamak ise en akıllıca davranışlardan birisi. Birçoğu ekran parlaklığının tasarruf sağladığını düşünür, ancak bu düşünce yanlış. Bu nedenle manuel olarak ayarladığımız parlaklığı gözümüzün fark edebildiği asgari dereceye getirmeliyiz. Bu oran genellikle parlaklığın %45 oranında kullanılmasıdır.

 

Akıllı Telefon Şarj Süresini Uzatmak
Akıllı Telefon Şarj Süresini Uzatmak

 

Telefonumuzda sıkça gördüğümüz ayar profillerinden birisi olan uçak modu, aslında yalnızca uçağa binilince kullanılabilecek bir ayar profili değil. Uçak moduna alınan bir cihaz, tüm bildirimleri ve ekstra bağlantı kanallarını kapanmasını sağlıyor. Telefonla işimiz olmadığı yada rahatsız edilmek istemediğimiz durumlarda bu profili kullanmamız, ekrana sürekli olarak gelen ve ekran ışıklarını devreye sokan; sms,mail,eposta yada uygulama bildirimleri kapatılmasını sağlar. Böylece sürekli olarak bildirim almayız ve ekran ışıklarımız devreye girmez. Bu da doğrudan şarjdan tasarruf anlamına gelir.

Bir diğer etkili yöntem ise telefonumuzun bataryasını belirli periyotlarla kalibre etmek. Kalibre edilen bataryaların ömrünün uzaması ve daha dayanıklı olması da bir şehir efsanesi değil elbette. Birçok üretici şirket tarafından doğrulanan bu yöntem, birçok firma tarafından kullanıcılara tavsiye ediliyor. Bataryanızın nasıl kalibre edildiğini öğrenmek istiyorsanız sitemizden “Batarya Kalibrasyon İşlemi Nasıl Yapılır” şeklinde aratarak çıkan konu başlığını inceleyebilirsiniz.

Bataryamızın ömrünü uzatan bir diğer yöntem ise sizlerin pek aklına gelmeyen yada etkisi olacağını düşünmediğiniz telefon titreşimleri. Her ne kadar titreşimlerin şarjı azaltacağını düşünmüyor olsanız da, elbette bunun da batarya ömrüne bir etkisi oluyor. Aramalarda,sms’lerde,e-postalar ve diğer bildirimlerde sürekli aktif hale gelen titreşim motoru, mümkün olan en az titreme seviyesine getirilmelidir. Böylece az çalışan dinamo az batarya gücü tüketecektir.

Bir diğer başlıkta HTC One M8 Dot View Kılıf Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018de Çıkan Telefonlar

Samsung Galaxy J2 Pro Özellikleri

En İyi Resim Nasıl Çekilir

Kaliteli Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları