in

Telefonların Şarj Edilmesiyle İlgili Doğrular ve Yanlışlar

Akıllı telefonlar, cep telefonu dünyasında yalnızca ekran ve kamera konusunda değil, diğer birçok alanda büyük yenilikler getirdiler ve devrim yarattılar. Eskiden tuşlu telefonları ne kadar temiz ve dikkatli kullanırsanız kullanın, birkaç sene sonra artık kullanılamaz hale geliyordu. Şimdilerde ise iyi bir akıllı telefona aynı özeni gösterdiğiniz halde onu uzunca yıllar kullanabiliyorsunuz. Bunun elbette teknoloji ile doğrudan bağlantısı var. Yani eski ve yeni nesil cihazlarda kullanılan elementler ve malzemeler tamamıyla farklı. Keza bu durum batarya konusunu da içerisine alıyor. Her ne kadar batarya ve güç konusunda hızlı gelişmeler yaşanmıyor olsa da, halk arasında gezen bazı efsaneler halen daha merak konusu. Şimdi dilerseniz, şarj konusunda ki bu efsanelerle ilgili doğruları yakından inceleyelim.

1-Telefonu Şarjda İken Kullanmak Zararlı mı?

Bu konuda oldukça çok yazıldı ve konuşuldu. Kimisine göre bu büyük bir hata, kimisine göre ise zararsız bir şey. İşin gerçeği ise, eski model tuşlu telefonlarda şarj esnasında aşırı ısınma vb. sorunlar görülüyordu. Çünkü o zaman ki bataryalar ile şimdiki bataryalar birbirinden biraz daha farklı. Günümüz akıllı telefonları şarjda kullanmak hiçbir sorun teşkil etmiyor. Çünkü cihaz prizden aldığı gücü direk olarak bataryayı atlayıp telefona veriyor. Yani bataryaya bir zararı yok ama bazı dikkat edilmesi gereken telefonlar var. Üçüncü sınıf bir şarj cihazı,kablo yada adaptör kullanmak, orijinal yerine yan sanayi düşük kaliteli bir batarya takmak, hiç şüphesiz problem yaratacaktır. Bu nedenle emin olmadığınız şarj cihazlarından birine sahipseniz, telefonlarınızı kesinlikle şarj dayken kullanmayın.

 


2-Telefonu Uzun Süre Şarjda Tutmak Doğru mu?

Yeni nesil akıllı telefonlarda bu durum da herhangi bir problem teşkil etmemektedir. Zira cihaz bataryası dolduktan sonra şarj almayı bırakır ve uyku moduna geçerek bekler. Telefonunuzu dilediğiniz kadar şarjda tutabilirsiniz. Fakat elektrik akımının sürekli dalgalandığı yerlerde, kaynak makinesi vb. yüksek voltaja bağlı işler yapıldığında cihazlarınızı prizden çekmek doğru bir hareket olacaktır.

 


 

3-Telefonu İlk Aldığımızda 24 Saat Şarjda Tutmamız Gerekir mi?

Genellikle telefon satışı yapılan yerlerde, telefonu ilk aldığınızda 12-24 saat gibi bazı sürelerde şarjda tutmanızı söylerler. Sıfır cihazlar ilk şarjda bir süre bekletilmelidir ancak, bu süre 12 yada 24 saat olacak kadar uzun değildir. Zira yeni alınan bir akıllı telefonun 6-7 saat kadar şarjda bekletilmesi, ilk şarj süresi için oldukça uygundur.

 


4-Sadece Orjinal Şarj Aleti mi Kullanmak Gerekir?

Telefonlarınız için illa ki markanın kendisine ait şarj cihazı kullanmak zorunda değilsiniz ancak, cihaz için doğru şarj aletini almak biraz dikkat gerektiren bir iştir. Bu nedenle muhakkak orjnal bir şarj cihazı, yada lisanslı bir şarj cihazı almamız gerekir. Hatta bazı lisanslı şarj cihazları, telefonunuzun yanında verilen orjinal adaptörden bile daha kaliteli olabilir. Fakat siz yine de, markanızın sizlere tavsiye ettiği ürünlerden almaya özen gösterin.

 


5-Sıcaklık Bataryaya Zarar Verir mi?

Bataryanın en büyük düşmanlarından birisi hiç şüphesiz ki ısıdır. Isı gören bataryalar çabucak tükenir ve zamanla ömürlerinde kısalma meydana gelir. Bu nedenle çok ısınan telefonlara çok fazla yüklenmemek ve ağır uygulamalar yüklememek mantıklı olacaktır.

 


6-Telefonu Şarj Etmek İçin Bataryanın Bitmesini Beklemeli miyim?

Cevap kesinlikle hayır. Cihazınızın şarjı kaç olursa olsun onu şarja takabilirsiniz. Hatta cihazı şarj etmek için bataryasının tükenmesini beklemek, onun ömrünü kısalttığı gibi şarj döngüsünü de harcar. Lityum-İyon bataryalar en verimli %40 ile %80 dolaylarında kullanılmaktadır.

 


7-Telefonu USB İle Şarj Etmek Zararlı Mı?

Cihazlarınızı USB kablosu ile şarj etmenin hiçbir sakıncası yoktur. Fakat USB soketlerinde ki amper adaptörlere nazaran daha düşük olduğundan, telefonunuzun şarj olması çok daha uzun süre alacaktır.

 

Bir diğer başlıkta TeknoSA Preo Pwatch 3 Akıllı Saat Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Android 8.0 Oreo Telefon Listesi

Android Oreo 8.0 Güncellemesi Alacak Telefonların Listesi

Samsung Galaxy C5 Özellikleri