in

Teknolojik Ürünleri Kullanırken En Sık Yaptığımız Yanlışlar

Teknolojik Hatalar
Teknolojik Hatalar

Teknolojinin günlük hayatımızı işgal ettiği şu günlerde hemen hemen hepimiz teknolojinin nimetlerinde şüphesiz yararlanıyoruz. Fakat bu teknolojik ürünleri kullanırken yaptığımız hatalar bazen bizlerin hayatını zorlaştırabiliyor. Tüm fonksiyonlarını kullanmamamıza rağmen gelişmiş bir cihaz almak, nasıl kullanacağımızı bilmememize rağmen ileri düzey bir cihaz seçmek, amacımızın ötesinde farklı alanlara daha uygun cihazları kullanmaya çalışmak vb. sorunlardan dolayı hepimiz bir takım hatalar yapıyoruz. Peki bu yapılan yanlışlar arasında en sık olanları nelerdir ? Bizler Teknokaşif editörleri olarak ziyaretçilerimize bu hatalardan kaçınmak adına püf noktaları inceledik ve sizler için derledik.

Teknolojik Hatalar

Günümüzde teknoloji meraklıların çoğu ellerindeki ürünün üst modeli çıktığı zaman veya yeni bir ürün almaya karar verdikleri zaman, o ürünü doğru zamanda almak yerine, o ürüne sahip olmak için yeterli bütçesi olup olmadığına önem veriyor. Aslında bu birçok kullanıcının tezcanlı olmasından kaynaklanıyor. Bir ürün alacağımız zaman ona olan ihtiyaç düzeyimiz ve ürünü almak için doğru zamanlama yapabilmemiz üzerinde durmamız gerekirken, tam aksine yanlızca sahip olma hissiyle odaklanmak bizleri bazen büyük maddi külfetlerin ve pişmanlıkların içine sürükleyebiliyor. Kısacası eğer karar verdiğimiz noktada bir ürün alıyorsak veya yeni çıkan bir ürünü beğeniyorsak unutmamalıyız ki alacağımız cihaz mutlaka ilk çıktığında daha pahalı olacaktır.

Kullandığımız cihazların çoğunda kişisel verilerimizi saklıyoruz genellikle. Örneğin cep telefonları,bilgisayarlar vb. kişisel aygıtlar gibi. Fakat bu cihazlar her ne kadar amaç olarak farklı olsa da, birçoğunda kaybolmasından endişe duyacağımız ortak veriler mevcut. Telefon rehberimiz, özel anılarımız, videolarımız ve müziklerimiz gibi. Eğer bu verilerin değerini anlamak için cihazlarımızın çalınmasını,çökmesini yada silinmesini bekliyorsak sorun yok, fakat değerini şimdiden biliyorsak yedeklemekte büyük fayda var. Bilhassa bu yedekleri cdlerde saklamak onların hem silinmesini, hem virüs kapmasını hemde kaybolmasını zorlaştıracaktır.

Verileri Yedeklemenin Önemi
Verileri Yedeklemenin Önemi

Verileri yedeklemek demişken, bazı kullanıcılar verilerini bulut depolama alanlarında saklamayı yeğliyor. Ancak unutmamalıyız ki internet dünyası koca bir deniz ve bizlerde içinde yüzen balıklarız. Bu koca denize her an ne olacağı hiç belli olmayabilir. Yada yabancı bir gemi tarafından hepimiz gafil avlanabiliriz. Bu nedenle yavaş internet bağlantısı olan yerlerde bulut teknolojisine fazla güvenmek, yada buraya aktardığımız verilerin kaybolmayacağına kesin gözüyle bakmak ilerleyen zamanlarda pişmanlıklar yaşamamıza neden olabilir.

Bulut Teknolojisi Ne Kadar Güvenli
Bulut Teknolojisi Ne Kadar Güvenli

Teknolojik yaşamda yaptığımız bir diğer hatalardan birisiyse en son sürümün en iyi olacağı fikri. Bu fikir her ne kadar çoğu zaman doğru sonuç verse de, bazı zamanlarda eskilerini aratır olabiliyor. Kullandığımız cihazın yada yazılımın hangi versiyonla daha stabilize,hızlı ve sorunsuz çalışacağı konusunda net bir bilgi istiyorsak, genellikle kullanıcı yorumlarını dikkatlice okumakta fayda var.

Artık birçoğumuzun şüphesiz bir e-posta adresi var. Fakat yeni bir mail adresi açmak, ihtiyacımız olduğu anda artık bir mail hesabım var mantığıyla hareket edip sorunların üstesinden gelmemize yetmeyebiliyor. Karışık bir mail adresi aldığımızı düşünürsek, cep telefonu konuşmasında mail adresimi soran bir arkadaşımıza bunu nasıl tarif edeceğimiz konusunda ciddi sıkıntılar doğurabilir. Veya önemli bir iş görüşmesi için sizden istenilen eposta adresinin saçma,uzun yada anlaşılmaz olması, ciddi problemler oluşturabiliyor. Bu nedenle mail adresi yada buna benzer elektronik adresler edineceğimiz zaman sade, anlaşılır ve ciddi isimler seçmemizde büyük önem var.

Gelişen bilişim çağıyla birlikte cebimizde taşıdığımız multimedia ve iletişim araçları daha yetenekli hale geliyor. Bu da günlük hayatta ona daha çok ihtiyaç duyacağımız ve sürekli onu beslememiz gerektiği anlamı taşıyor. Kısacası cebimizde yada çantamızda taşıdığımız elektronik cihazların muhakkak bataryalarını evden çıkmadan önce dolu tutmalı, mümkünse yanımızda yedek bir batarya yada şarj cihazı bulundurmalıyız. Bu size biraz abes gelebilir ama günlük yaşam sürprizlerle dolu.

Kredi Kartı Şifresini Kaydetmek
Kredi Kartı Şifresini Kaydetmek

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da bir baba, gelen kredi kartı extresine baktı ve büyük bir şok yaşadı. Bunun nedeni ise 7 yaşındaki oğlunun cep telefonundan gördüğü bütün mobil oyunları farkında olmadan satın almasıydı. Buradan yola çıkarak şunu anlamalıyız ki; kredi kartı ve buna benzer elektronik cüzdanlarımızın verilerini hiçbir zaman bir mobil cihazda kayıtlı tutmamalı, hatta bilgisayarlarımızda bile asla otomatik kredi kartı bilgilerini doldur seçeneklerini kullanmamalıyız. Çünkü kimi zaman kullandığımız cihaza yerleşen bir virüs bu bilgileri çalabilecekken, kimi zaman ise bilgisiz bir kullanıcı sonumuzu getirebiliyor. Bunun yanı sıra gördüğümüz her ücretiz yazılımı da kurmamalıyız. Çünkü şantajcı yazılım denilen yeni moda bir fişleme yöntemi sayesinde, ücretsiz indirdiğimiz uygulama ve oyunlar belirli bir zaman ve aşamadan sonra sizden yazılımın çalışmaya devam etmesi için para talep ediyor veya uygulamayı kullanırken ardı arkası kesilmeyen reklam görselleriyle sabrımızda ciddi hasarlar meydana getiriyor.

Teknolojik aletlerle yaşadığımız bir diğer sıkıntı ise aldığımız cihazın sarf malzemeleri konusu. Örneğin ucuza diye aldığımız bir yazıcının kartuşunun kendisinden pahalı olması birçoğumuzun tanık olduğu bir olay. Bu durum şaka değil gerçek. Yada aldığımız her cihazın yeni bir yazılımla hızlı ve istenilen herşeyi yükleyince çalıştırabileceğini sanmamız da yine büyük bir yanılgıdan ibaret. Aldığımız ürün her ne kadar yeni olursa olsun, zamanı gelince o da çalıştıramayacağı yazılımlarla karşılaşacak ve size veda edecektir. Çünkü yazılımların sürekli yenilenmesi ve gelişmesi, daha gelişmiş donanımsal gereklilikleri de beraberinde getiriyor. Ayrıca açık konuşmak gerekirse, üreticilerin eski cihazlarınızı ortadan kaldırıp sizlere yeni cihaz satmak istemesi, yeni yazılımların eski cihazlarda daha ağır çalışmasıyla birebir orantılı.

Dosyaların Bozulmasını Engellemek
Dosyaların Bozulmasını Engellemek

Önemli belgelerimizi elektronik ortama aktarmak, mühim bir yazıyı bilgisayar ortamına dökerek kalıcı hale getirmek ve istediğimiz zaman rahatça inceleyebilmeyi sağlamak için iyi bir yöntem fakat bu dosyaları birden fazla formatta saklamak en iyisi. Örneğin dijital ortamda bir günlük tutuyorsunuz diyelim. Bu günlüğü hem docx,hem pdf, hemde txt formatında saklamak akıllıca bir çözüm. Çünkü bu tür dosyalarda zaman zaman veri kayıpları ve bozukluklar meydana gelebiliyor. Onları farklı formatlarda saklamak ise bu günlerde deri bir oh çekmemize neden olabilir.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi Resim Nasıl Çekilir

Kaliteli Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Telefon Şarj Süresi

Batarya Ömrünü Uzatan Programlar