in

Teknoloji Sektörüne Akıllı Telefonlar Öncülük Ediyor!

Teknoloji Sektörüne Akıllı Telefonlar Öncülük Ediyor!

 

Teknoloji dünyası, bir süre önce son tüketicilere ulaşmak için masaüstü sistemleri veya mobil olmayan ürünleri kullanmayı tercih ediyordu. Lakin mobil sektörün şahlanması ile beraber son teknolojik gelişmelerin, bilhassa da akıllı telefonlar veya tablet modelleri ile kendini göstermeye başladığına tanıklık edilmeye başladı. Keza yeni teknoloji haberleri üzerinde bir analiz gerçekleştirildiği vakit ise, yeni haberlerin aktardığını teknolojik gelişmelerin temel odağının ne derece akıllı telefonlar veya diğer tablet gibi mobil ürünlerde kendini gösterdiğine şahitlik edilebilecektir. Peki, söz konusu bu durumun temel sebepleri arasında, hangi faktörler yer alıyor?

Kullanıcılar, akıllı telefonlara büyük bir ilgi duymaya başladı! 

Teknolojik gelişmeler, daha önceki zamanlara kıyasla çok daha yüksek bir ivme ile kendini göstermeye başladı. Hem donanım hem de yazılım tarafındaki gelişmeler, beraberinde bilim dünyasıyla da hiç olmadığı kadar hızlı bir yol alma sürecine dahil oldu. Bu sürecin teknoloji tarafındaki en somut örnekleri de hiç şüphe yok ki akıllı telefonlar, tabletler ve taşınabilir bilgisayarlar ile kendini belli etmeye başladı.

Özellikle akıllı telefonlar ile birlikte ciddi bir global değişimin yaşanması, tüketicilerinde teknolojiye olan bakış açılarını ve ilgililerini etkilemiş oldu. Nitekim içinde bulunduğumuz yıl itibariyle hemen hemen birçok farklı kesim tarafından dünya genelinde teknoloji takibi, akıllı telefon ve tablet odağı üzerinde şekillenir oldu.

Bu süreçle beraber tüketicilerin satın alma alışkanlıklarında da ciddi bir değişim yaşandı. Daha önceleri teknolojik ürünler, çok daha uzun vadeye yayılan bir değişim sürecine tabii tutuluyordu. Ancak mobil teknoloji kategorisinin başlıca ürünü olan akıllı telefonlar ile birlikte, bu süre çok daha kısa bir hale geldi. Yeni ürünlere olan algının çok büyük bir başkalaşım yaşaması ile beraber kullanıcıların satın alma alışkanlıkları, çok daha kısa düzeylere kadar inmiş oldu.

Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre mevcut akıllı telefonları ile yenilerini değiştirme sıklığı, bir yıl seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bundan dolayı da yeni ürünler, son tüketiciler için olduğu kadar üretici firmalar için de önemli bir konuma yükseldi.

Satın alma süreleri, yeni teknolojileri tetikliyor!

Kullanıcıların yeni akıllı telefonları satın almaya olan eğilimleri, firmaların da bu süreçte kendi ürünlerine yönelmelerini sağlamak için verilecek bir mücadele olarak görünmeye başladı. Kullanıcılar yeni akıllı telefonlarda, çok daha yeni teknolojiler ile karşılaşmayı beklemeye başladılar. Bu süreçte firmalar da kendi aralarında ciddi bir rekabete girişmiş oldu.

En yeni teknolojileri yeni akıllı telefonlarında ve diğer mobil cihazlarında sunarak tüketicilerin ilgisini çekmek isteyen firmalar, birçok yeni teknolojik gelişmeye de an be an akıllı telefonlarında yer vermeye başlamalarına vesile oldu. Nitekim ekran teknolojilerinden batarya teknolojilerine ve işlemci teknolojilerinden bağlantı seçeneklerine kadar olan tüm yenilikler, ilk olarak akıllı telefonlar üzerinde görünmeye başladı.

Böylelikle mobil teknoloji üreten firmalar, kullanıcıların daha kısa bir hale getirdikleri yeni cihaz alma periyotlarına karşılık vermenin kapısını aralamış oldular. Şimdiye kadar gelen analizlere göre de bu konuda firmaların yaklaşımları, ciddi anlamda son tüketici tarafında karşılık bulmayı başarmış durumda.

Tüketicilerin bu yeniliklere satın alma eylemi olarak cevap vermeleri, en nihayetinde diğer kategorilerden çok daha karlı bir Pazar oluşmasına yol açtı. Yeni teknolojilerin de ilk olarak mobil cihazlarda ve bilhassa da akıllı telefonlarda yer verilmesinin temel sebebi olarak, bu durumu göstermek yanlış olmayacaktır.

Firmaların AR-GE çalışmaları kapsamında, her daim yeni teknolojilerin geliştirilme süreçlerinin de mobil tarafta şekillendiğine tanıklık edebilir. Bu durum da satışlarla ve kullanıcıların ilgisi ile aynı doğrultudan çıkageliyor.

Hemen hemen tüm sektörler de olduğu gibi teknoloji sektöründe de firmaların çalışmaları, son tüketicilerin en somut şekilde karşılık verdiği yani ciddi satış miktarlarına ulaşabildikleri alanlar üzerinden devam ettiriyor. Son yılların en popüler ve en çok satın alınan ürünlerinin başında da akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar bulunduğu için, en yeni teknolojilerin ilk olarak bu cihazlarda kendini göstermesi, çok da yabancılıkla karşılanmayan detaylardan olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir diğer başlıkta 5G Nedir? Hangi Yenilikler İle Geliyor? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taşınabilir Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Lenovo Yoga 920 Ne Zaman Çıkıyor

Lenovo Yoga 920 Özellikleri