in

Swarm Uygulaması Nedir? Nasıl Çalışır?

Swarm Nasıl Çalışır
Swarm Nasıl Çalışır

Swarm Uygulaması

En çok kullanılan yer bildirim platformu olan Foursquare, yeni bir geliştirme stratejisi olarak bazı özelliklerini farklı bir standa taşıyarak büyümeyi hedefliyor. Foursquare’den biraz daha farklı niteliklerinin ön plana çıkartıldığı Swarm uygulaması, tanıdıklarınız ile daha yakın etkileşimler kurma özelliği üzerine yoğunlaşıyor. Foursquare’nin yer bildirim özelliklerini taşıyan Swarm, sosyal etkileşim yetenekleriyle ön plana çıkıyor. Bu açıdan baktığımız zaman yeni yazılan uygulamaların bir çoğu, gelişmişliği ve kullanışlılığı sosyal medyaya yoğunlaşarak başarıyor diyebiliriz.  Windows Mobile ve diğer işletim sistemi kullanıcıları için henüz uygun halde bulunmayan Swarm, yalnızca İos ve Android kullanıcılarının hizmetine sunulabiliyor. Uygulamayı kullanabilmek için Foursquare kullanıcı bilgilerini girmek yeterli oluyor. Alternatif olarak Facebook hesabı ile giriş yapılabilinen uygulama, telefonunuzda Foursquare kuruluysa kullanıcı bilgilerinizi otomatik olarak algılıyor ve sisteme giriş yapabiliyor. Bunun yanı sıra yeni bir hesap oluşturarak ta uygulamayı kullanabiliyorsunuz.

Swarm Nasıl Çalışır

Swarm uygulamasını ilkkez açtıysanız uygulama hakkında kısa bir bilgilendirme ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca Tam Burada özelliği ile size 150metren  daha yakın bir konumda bulunan arkadaşlarınızı görebiliyorsunuz.Diğer kategorilerde ise bu mesafe biraz daha artıyor. Örneğin Birkaç Adım öte de bu uzaklık 1.5kilometreye çıkıyor. Yakınındakiler kategorisi 10kilometrelik bir alanı kapsarken,Bölgede kategorisi ise 10km ile 40km mesafe arasında olanları kapsıyor. Çok Çok Uzakta kategorisinde başka şehirdeki sevdiklerimiz bulunurken, son iki saatlik yer bildirimlerini de görebiliyoruz.  Swarm uygulamasını Foursquare’den ayıran önemli bir nokta ise yer bildiriminde bulunmasanız dahi, yakınlarda olan arkadaşlarınıza yeriniz hakkında bilgi veriyor. Yani birbirine yakın konumdaki arkadaşlar bildilendiriliyor. Böylece süpriz buluşmalar da söz konusu olabilir.Pasif konum sinyali denen bu özellik istenildiğinde devre dışı bırakılabiliyor.

Swarm Yenilikleri

Swarm uygulamasında arkadaşlar listemizdeki kişilerin profillerine dokunduğumuz zaman Facebook,SMS ve telefon ikonları çıkıyor. Bu ikonlar ile arkadaşlarınız ile daha hızlı ve pratik bir şekilde irtibat kurmakta kolaylaşıyor. Swarm uygulamasının ana ekranında arkadaşlarınız tarafından yapılan yer bildirimlerinin listesi görüntülenirken, Foursquare’den  biraz daha yenilikçi olarak arkadaşlarımızın birden fazla yer bildirimlerini de görüntüleyebiliyoruz. Uygulamada bulunan planlar özelliği de yenilikçi bir diğer özellik. Burada yapılan planlar diğer arkadaşlar tarafından görüntülenebiliyor.  Böylece bir araya gelmek ve yeni bir aktivite yapmak çok daha basit seçilir halde. Bunun yanı sıra planlamanıza kimin dahil olmak istediğini de rahatlıkla görebiliyorsunuz.  Ancak planlar yalnızca aynı şehirdeki arkadaşlarınız ile paylaşılırken, Foursquare’in sosyal etkileşim özelliğini daha ileri düzeye taşıyarak ön planda tutması, Swarm’ı ondan ayıran özellikler arasında en önemlisi olarak öne çıkıyor.  Araç çubuğundaki konuşma baloncuğu ikonu ise kullanıcılar hakkındaki bildirimleri gösteriyor.

Foursquare Swarm
Foursquare Swarm

Diğer makalemiz de "Batarya Ömrünü Uzatan Programlar" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4K Ne Anlama Geliyor

4K Çözünürlüğü Ne Demek?

Numaradan İsim Öğrenme

Numaradan İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?