in

Silinen Dosyaları Nasıl Geri Getirebiliriz?

Silinen Verileri Kurtarmak
Silinen Dosyaları Kutarmak

Bilgisayarda bir dosyayı yanlışlıkla silmek hepimizin başına gelmesi muhtemel sıradan bir olaydır. Her ne kadar yanlışlıkla dosya silmenin işletim sistemi sürümü ile alakası olmasa da, dosyaları geri getirebilme olayının bununla dolaylı yoldan alakası var. Geçmişte recovery yazılımları şimdiki kadar yetenekli ve derin yüzeyde tarama yapamazken, pek fazla alternatiflerde bulunmuyordu. Peki bir dosyayı yanlışlıkla shift+delete yaptıysanız,bilgisayarınız çöktüyse,hard diskiniz bozulduysa yada benzeri bir durum ortaya çıktıysa, önemli dosyaları geriye nasıl getirebiliriz ? Bu soruya birkaç alternatif cevap vereceğiz fakat peşinen söyleyelim; çok fazla ümitli olmayın.

Recovery işlemine başlamadan:

  • Verilerinizin kurtarılması hayati derecede önemliyse, mutlaka bir profesyonel veri kurtarma ekibinden hizmet alın.
  • Eğer silinen dosyalarınız bir HDD üzerinde değil de SSD üzerindeyse, bulunabilme ihtimali daha düşüktür.
  • Silinen dosyalarla aynı isim ve uzantılara sahip olan yeni dosyalar, eski dosyaların bulunmasını zorlaştırır
  • Üzerinden veri silinen hard diskler ne kadar çok kullanılmaya devam edilirse, silinen dosyaların geri getirilebilmesi o kadar zor olur.
  • Fiziksel hasara uğramış hard disklerden veri kurtarırken, işlem yarıda kalabilir yada kullanılan uygulamalar yanıt vermeyebilir. Bu nedenle sektör sektör tarayıp dosyaları geri getirmek daha doğru olur (kullandığınız uygulama bad factor’lü kısımları atlamıyorsa).
  • Geri getirilen dosya ve uygulamalar çalışmayabilir, kısmen bozuk olabilir.
  • Veri kurtarma işlemini, USB disklere, MicroSD kartlara ve taşınabilir bellek modunda ki dahili telefon belleklerine de yapabilirsiniz.

File Scavenger

Silinen uygulamaları geri getirmede ki en bilindik yöntemler elbette recovery uygulamalarıdır. Sizlere bu konuda ilk tavsiye edebileceğimiz uygulamalardan birisi file scavenger’dır. Bu uygulama ile kısa ve uzun taramalar yapabilir, gelişmiş sanal sürücüleri de görüntüleyebilirsiniz.

Silinen Verileri Geri Getirme
File Scavenger

 


Get Data Back

Yazlım alanında en bilindik üreticilerden birisi olan ve diğer uygulamaları ile de yakından tanıdığımız Wondershare’in geliştirdiği bir araç olan Get Data Back, aynı zamanda en çok tercih edilen dosya kurtarma araçları arasında geliyor. Sade ve basit arayüzü ile derin tarama yapabilen program, uzantılara göre filtreleme özelliğine de sahip. Uygulamayı kullanacak olanlara, FAT ve NTFS versiyonları olduğunu hatırlatalım.

Silinen Dosyaları Kurtarma
Get Data Back

 


Recuva

Piriform tarafından geliştirilen Recuva, dosya ve klasörleri geri yüklemeden önce incelemenize ve test etmenize de olanak sağlıyor. Geri getirme işlemi yaparken dosyaların nasıl silindiğini sorup buna göre bir tarama yöntemi geliştiren uygulama, bu sayede daha güvenilir bir tarama sağlıyor. Ancak Recuva’nın en büyük artısı, ev kullanıcısı lisansı ile onu ücretsiz olarak edinebilmenizdir.

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir
Recuva

 


Recovery My Files

Sadece seçilen dosya formatlarını tarayabilen Recovery My Files, hızlı gezinme ile kısa süre önce silinen ve üzerine veri yazılmayan sürücülerden en hızlı şekilde recovery işlemi yapıyor. Tabi yalnızca silinen değil, formatlanan sürücülerden de veri kurtarma işlemi yapabilmek mümkün.

Cep Telefonundan Silinen Verileri Geri Getirme
Recovery My Files

 

Bir diğer başlıkta ASUS ROG Strix GL702ZC Teknik İncelemesi konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xiaomi Mijia DVR Araç İçi Kamera İncelemesi

En İyi Kırılmaz Ekran Koruyucu Jelatin Hangisi?