in

Quantum Dot Display Nedir? Avantajları Nelerdir?

quantum-dot-display-ozellikleri

Son zamanlarda Samsung cihazlarda bu Quantum Dot Display denilen terimi sıkça duymaya başladık. Sürekli olarak kendisi methediliyor ve diğer görüntüleme teknolojilerine nazaran çok daha fazlasına sahip olduğu söyleniyor. Peki durum gerçekten böyle mi? Bu görüntü panelini diğerlerinden ayıran özellikler neler? Detaylar hakkında bazı bilgiler verelim.

quantum-dot-display-nedir

İlk olarak Samsung‘un SUHD TV‘ler de kullandığı yeni Quantum Dot Display görüntü paneli, isminden de belli olduğu üzere gücünü içerdiği kuantum noktacıklarından alıyor. Temeli 2001 yılına kadar uzanan bu yeni teknoloji, içerdiği yarı iletken kuantum parçacıkları ile gelişmiş görüntü özelliği sunuyor.  Bilhassa gerçeğe en yakın renkleri elde etmek amacıyla tasarlanan bu yeni panel, yaklaşık 1 milyar kadar rengi bünyesinde barındırıyor.

quantum-dot-display-ozellikleri

Günümüz görüntü teknolojilerine baktığımız zaman, onların temelinde renk sıcaklığı, parlaklık oranı ve panel türü gibi bazı etkenlerin göz önünde bulundurulduğunu görüyoruz. Quantum Dot Display görüntü teknolojisi, bu konularda alanının en iyisi olmaya aday. Çünkü normal bir görüntü panelinde 16 milyon renk sunulurken, bu yeni panallerde 1 milyar kadar rengin kullanılması, tüm detayları net bir şekilde görmenizi ve resimlerdeki hiçbir ayrıntıyı kaçırmamanızı sağlıyor.

quantum-dot-display

Normal LED TV‘lerde parlaklık değerleri 450 NIT, OLED TV‘lerde ise bu parlaklı değeri 550 NIT iken, Quantum Dot Display TV‘lerde bu değer 1000 NIT’e kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda Samsung SUHD TV, uzun süre kullanılsa dahi ilk günkü kadar yüksek görüntü kalitesini sürdürebiliyor. Beyaz dengesi de yine Quantum Dot Display TV‘lerde bozulmadan sürdürülebiliyor. Bu yeni teknolojinin asıl kalitesi ise, ilerleyen zamanlarda kullanıcılar tarafından gelen yorumlardan anlaşılacak. Bunu bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Bir diğer başlıkta TeknoSA Preo Pwatch 3 Akıllı Saat Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Huawei Honor Magic Tasarımı

Huawei Honor Magic İncelemesi ve Fiyatı

apollo-rip-uyeligi

Apollo.rip Nedir ? Nasıl Üye Olunur?