in

Power Bank Kullanmak Telefonun Bataryasına Zarar Verir mi?

Telefon ve tablet kullananların en büyük sorunlarından biri yetersiz batarya ömrüdür. Henüz hiç bir telefon markası bu soruna bir çözüm bulamamıştır. En uzun süre dayanan telefon bataryası 16 saat kullanım sunmaktadır. Tabi telefonu çok sık kullanıyorsanız bu süre düşecektir. Telefon şarjlarının çabuk bitmesinden dolayı taşınabilir şarj aleti olan power banklar ortaya çıkmıştır.Peki power bank kullanmak telefon bataryasına zarar verir mi? Telefonunuzu orijinal şarj aleti ile şarj etmiş gibi olur mu?

Power bank özellikle gün içerisinde yoğun bir şekilde telefon ve tablet kullananlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra uzun seyahatlerde veya doğa kamplarında da power banklar teknolojiden uzak kalmak istemeyenler için mükemmel bir seçenek olmuştur. Power banklar çoğu kullanıcı tarafından priz ile aynı görevi görüyor diye alınıyor. Eğer cihazınıza uygun akımlı ve voltajlı bir power bank seçerseniz bu cihazınıza priz görevi görecektir.

Power bankların bataryalarının ömrü de aynı telefonlar gibi kullanıldıkça azalmaktadır. Yeni aldığınız bir power bank telefonunuzu 4-5 kere şarj ederken zamanla bu şarj sayısı 1 veya 2 ye düşecektir. Power bank seçerken bilindik bir marka almalısınız eğer kalitesiz bir power bank alırsanız telefon bataryasına zarar verirsiniz. Kalitesiz power bankların patlama riski oldukça çoktur. Kalitesiz power bank kendisi patlamanın yanı sıra telefonların da patlamasına sebep olmaktadır. Eğer gün içinde power bank kullanmak zorunda kalıyorsanız bunu sık sık yapmamaya özen gösterin. Arada bir kullanılan power banklar telefon bataryasına çok fazla zarar vermez.

Bazı teknoloji uzmanları bilindik markalardan alınan kaliteli power bankların telefon bataryalarına kesinlikle zarar vermediği görüşünü savunmaktadır. Telefonunuza uygun akımlı bir power bank ve kaliteli bir kablo kullanırsanız orijinal şarj aletine gerek kalmaz. Taşınabilir şarj aleti alırken bilindik markaların telefonunuza uygun olan ürünlerini tercih etmenizi öneriyoruz.

Taşınabilir şarj cihazının zararları

  • Batarya şişmesine neden olabilir.
  • Bataryanın ömrünü kısaltır.
  • Telefonunuzun şarj göstergesi bozulabilir. Şarjınız %70 iken bir anda %30 olarak görünür ve kapanır.

Power bank yerine orijinal şarj aletini yanınızda taşımanızı öneriyoruz. Eğer şarj aleti taşımak sizin için sıkıntı olacaksa yedek batarya alın. Yedek bataryayı şarjınız biter bitmez hemen değiştirerek bu sıkıntıdan hemen kurtulmanızı sağlar.

Diğer makalemiz de "Telefon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.

Özlem B. tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?