in

Piksel & Megapiksel Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde olmazsa olmaz haline gelen akıllı telefonların da sayesinde artık neredeyse bütün cihazlarımızda bir kamera bulunuyor. Ve bunların özellikleri de sıralanırken ilk önce 32 megapiksel gibi bir tabir kullanılıyor. Peki nedir bu megapiksel ve piksel? 32 ve 20 Megapiksel arasındaki fark nedir? Gelin bu yazımızda öncelikle pikselin ve daha sonra da megapikselin ne olduğunu öğrenelim.

Piksel Nedir?

Dijital bir görüntü birçok küçük nokta veya kareden oluşur. Bu eşit aralıklı küçük noktalar, bir sıra ve sütun dizisi olarak yan yana ve alt alta dizilmiştir. İşte bu herbir küçük noktaya bir piksel denir. “Piksel” kelimesi iki kelimeden türetilmiştir. “resimler”in ingilizcesi olan “pictures“den “pix” alınmış ve “eleman”ın ingilizcesi olan “element“den de “el” alınarak “pixel” “piksel” kelimesi türetilmiştir. Bir piksel aslında belirli bir renk üreten aydınlık bir karedir. Görüntünün genel kalitesi, yeterli sayıda noktayı yakından düzenlemeye bağlıdır.

Piksel Sayısı (Çözünürlük) Nedir?

Bir ekranda veya görüntüde mevcut olan toplam piksel sayısı çözünürlükte belirtilir. Başka bir deyişle, çözünürlük, piksel sayısını belirtmek için kullanılan terimdir. Yani bir ekranda ne kadar çok pikseliniz varsa, ekrandaki resim o kadar ayrıntılı görünecektir.

Megapiksel Nedir?

Piksel sayısı veya çözünürlük çok küçükse, görüntü kalitesi de düşüktür. Genellikle net bir görüntüyü temsil etmek için 1.000.000 katlarından daha fazla piksel gerekir. Bu nedenle, pikseller yerine, toplam piksel sayısını veya çözünürlüğü belirlemek için daha büyük birimi “megapiksel” kullanılır. Bir Megapiksel, bir milyon (1.000.000) piksel anlamına gelir. Bu nedenle, 3.2 megapiksel, 3.200.000 piksel (yani, 3.2 x 1.000.000) anlamına gelir. Beş megapiksel, 5.000.000 piksel olduğu anlamına gelir.

Bazen çözünürlük “1920 x 1080” veya “1920 e 1080” şeklinde de telafuz edilebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi pikseller satır ve sütun olarak dizilmiştir. Bu gösterim şekli de her bir satır ve sütundaki piksel sayısını göstermektedir. Toplam piksel sayısını bulmak için belirtilen satırdaki piksel sayısını sütundaki piksel sayısına çarpabiliriz.
Yani : 1920 x 1080 = 2.073.600 piksel buluruz.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evcil Hayvan Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Telefon Ekranı Nasıl Temizlenir?