in

Ölü Piksel Nedir? Ölü Piksel Nasıl Canlandırılır?

Lc ve led ekranların günlük yaşamımıza dahil olması ile birlikte dilimize piksel ve onunla birlikte de ölü piksel kelimeleri girmiştir. Peki ölü piksel nedir ve nasıl canlandırılır? Öncelikle piksel nedir konusuna değinelim. Görüntünün en ufak birimine piksel denmektedir. Pikselin Türkçe karşılığı gözek‘tir.

Ekranınızda ölü piksel olduğunu nasıl anlarsınız.

Ekranınızda eğer küçük siyah kareler var ise bunlar ölü pikseller demektir. Bu lekeler ekranınıza küçük siyah bir böcek konmuş görünümü verir. Ekranımda küçük siyah noktalar var diyorsanız işte bunun sebebi ölü piksellerdir. Bazen ölü piseller ekrana yayılır bazende tek bir yerde 3-4 tane siyah kare şeklinde kendini gösterir. Eğer ekranınızdaki noktalar kırmızı, mavi veya yeşil renk ise buna takılmış piksel denir.

Ölü piksel nasıl canlandırılır ?

  • Ekranınız siyah iken ölü piksel olan yeri elinizle veya kalem arkalarında bulunan silgi ile ovun. Ovarken çok fazla baskı uygulamayın. Bu işlemi ara ara tekrarlayın.
  • Ekrana parmağınız hafif hafif vurun yine bunu yaparken de duvar kağıdını siyah yapın.
  • Eğer bunları yaptığınız halde düzelmiyorsa cihazınızı garantiye gönderin.

Ölü pikselleri canlandırmaya yardımcı olan uygulamalar

  • JScreenFix
  • LCD DiedPixel Test
  • PixelHealer

Ölü piksel canlandırmaya yarayan uygulamaların çalışma şekli şöyledir; ekranda ardarda bir çok renk bulunuyor uygulama bu renkleri ölü pikselin olduğu yere getirmenizi istiyor. Bu renkler sürekli ölü pikselin olduğu yeri çalıştırarak sorunu gidermeye çalışıyor.

Ölü piksel neden oluşur?

Ölü pikseller genellikle üretim hatasından meydana gelmektedir.Firmalar üretim hatası olduğunu bildiği halde ürünlerini değişmek yerine piyasaya sürmektedir.

Ölü piksel oluşumu kullanıcı hatalarından da meydana gelmektedir.Ölü pikseller cihazınızın darbe alması veya yüksek voltaja maruz kalması nedeni ile de oluşabilir.

Ölü pikseller garanti kapsamında mıdır?

Ekranınızda iki veya üç ölü piksel var ise bu normal sayılır. Ancak üçten fazla ise ve yan yana ise ölü piksel bu garanti kapsamınına girmektedir. Garanti kullandığınız cihazı değiştirmektedir. Ancak bazı firmalar piksellerin yan yana olamasına göze çok batıp batmadığına bakar.

Bir diğer başlıkta En İyi Powerbank Markası Hangisi konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Özlem B. tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OPPO’nun Katlanabilir Akıllı Telefonu 2019’da Görücüye Çıkıyor!

En İyi Powerbank Markası Hangisi