in

Numaradan İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Numaradan İsim Öğrenme

Daha önce bu konu hakkında birçok uygulama ve web sitesi tavsiyesinde bulunulmuş, ancak bir türlü istenen sonuç alınamamıştı. Çünkü sorgulama yapılan numaraları ya veri tabanında bulunmuyor, yada yanlış çıkıyordu. Son zamanlarda yeni sağlanan veri tabanları ile, daha güncel ve daha kolay bir şekilde dilediğiniz numarayı tek bir tık ile sorgulayabiliyorsunuz.

Numara Sorgulama Olayı Nasıl Çalışıyor, Veriler Nereden Geliyor?

Numara sorgulama konusu aslında oldukça basit bir mantığa dayanır. Kullanıcılar cep telefonlarına yükledikleri uygulama ile telefon rehberlerine erişime izin verirler yada bazı kişisel bilgilerin paylaşılmasını, uygulamayı kullanabilmek için izin verirler. İşte bu izinden sonra, akıllı telefon uygulamaları rehberinize erişir ve numaraları isimleriyle birlikte belirlenen veri tabanı sunucusuna gönderir. Keza, siz bu rehbere erişim ve sunucuya gönderme olayına farkına varmadan da izin vermiş olabilirsiniz, bilerek ve isteyerek de.

Bilinmeyen Numara Sorgulama

Numaramın Rehberde Olmasını İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Doğrusunu isterseniz bu durum çok problemli. Zira numaradan isim sorgulama olayı birçok web sitesi üzerinden yapılabiliyor. Hatta birçok uygulama üzerinden de yapılabiliyor. Çünkü bu uygulamalar her ne kadar aynı veri tabanını kullansalar da, bu veritabanları birden fazla sunucudan aynı anda yayınlanıyor. Yani tek bir sunucudan türlü zorluklarla isminizi ve numaranızı sildirebiliyorsunuz ancak, birden fazla sunucu daha fazla uğraş gerektiriyor. Bu açıdan, öncelikle operatör sağlayıcınız (Vodafone,Turkcell,Türk Telekom vs.) ile görüşerek, yada online işlem merkezine girerek telefonunuzun rehberden kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Kaynağı tam belirli olmayan veri tabanlarından ise numaranızı sildirmek çok zor olduğundan, en doğrusu yeni bir numara satın almak ve alır almaz rehber erişimini kaldırmaktır. Tabi devam eden akıllı telefon kullanımınızda da, uygulama yüklerken bilgi paylaşmamaya özen göstermeli, ekrana gelen her iletiyi onaylamamalısınız.

Numaradan İsim Öğrenme

Numaradan İsim Sorgulamasını Nereden Yapabilirim?

Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı kutucuğunda, cep telefonu numarası istenmektedir. Dilerseniz kutucuğa cep telefonu numarasını yazabilir ve sorgula butonu ile numaradan isim sorgulayabilirsiniz. Fakat burada önemli bir hatırlatma yapalım, sorgulama yaptıktan sonra karşınıza çıkan sonuçlar, telefon numarasının alındığı kişinin rehberinde hangi isim ile kayıtlı ise, o haliyle gözükmektedir. Yani 0530 XXX XX XX numarası, Ahmet adlı şahsın telefonunda Mehmet ismi ile kayıtlı ise, veri tabanında ki numara Ahmet’in rehberinden alındığı için size sonuç Mehmet olarak verilecektir. Kısacası numara veritabanına çekilen rehberde hangi ad soyad ile kayıtlıysa, arama sonuçlarında bu görünür, hatta birden fazla sorgu sonucu çıkabilir.

Bir diğer başlıkta TeknoSA Preo Pwatch 3 Akıllı Saat Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Swarm Nasıl Çalışır

Swarm Uygulaması Nedir? Nasıl Çalışır?

Leptopmu Masaüstümü

Masaüstü PC mi? Laptop Mu?