in

Mozilla Firefox Quantum Tarayıcısı Ne Kadar Hızlı?

Quantum vs Chrome

Mozilla‘nın “şimdiye kadar tasarladığımız en iyi tarayıcı” sloganıyla tanıttığı (genellikle her sürümde bu slogan mevcut), beta sürümleri ile birlikte kullanıcılarına sunulan ve geçtiğimiz günlerde tam sürüme terfi eden uygulamasına ilgi oldukça büyük.

Google Chrome vs Firefox Kıyaslaması

Firefox’un önceki sürümler ve büyük güncellemeler ile birlikte çıkardığı 57. Sürüm olarak bilinen Quantum, önceki sürümlere göre performans bakımından oldukça büyük farklar içeriyor. Temeli çoklu işlem mimarisine dayalı olan tarayıcının ana hedefi, birden fazla işlemde ve sekmede, performans kaybetmeden verim sunabilmek. Yapılan açıklamaya göre, yeni Quantum tarayıcısı, %30’dan daha az bellek kullanıyor ve 500’e yakın problemin çözüldüğü bir güncelleme içeriyor.

Firefox Quantum Kıyaslama

Firefox Screen Capture adlı bir eklenti ile web sayfalarının dilediğiniz kısmını resim halinde kesip, biçip paylaşmanızı sağlayan bir aracı’da içeren Quantum’un, henüz tüm eklentilere uyumlu olmadığını da belirtelim. Genel anlamda baktığımız zaman yeni 57. Sürümü masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda oldukça beğeni toplamış durumda ancak, mobil versiyonu için halen oldukça fazla sayıda karamsar kullanıcı var. Hatta Opera Web Browser ve Google Chrome’a hız konusunda yetişemediği iddia eden kullanıcılarında miktarı da hatırı sayılır düzeyde. Bir diğer sorun ise, eklentiler ve JavaScript açısından zengin sayfaların kullanımı ile ilgili. Çünkü bilindiği gibi önceli Firefox sürümlerinde bazı uygulamalar yanıt vermiyordu yada çöküyordu. Yeni sürümde ise bu konuda karşılaşılmış bir sorun henüz yok.

Chrome vs Firefox Quantum

Yeni Firefox Quantum tarayıcısı, tasarım konusunda da bazı iyileştirmeler içeriyor. Zira tarayıcı öncesine göre daha fazla anlaşılır ve sade bir arayüze sahip.Bununla birlikte, yeni web tarayıcısında daha fazla özelleştirilebilir alan bulunuyor. Özelleştir menüsü altında gereksiz boşlukları kaldırabiliyor,yeni düğmeler ekleyebiliyor ve temayı farklı renklerle kombine edebiliyorsunuz.

Firefox Quantum İndirme

Google Chrome’u Firefox Quantum’mu?

Firefox‘un yaratıcılarından yapılan açıklama göre, yeni tarayıcı eskisine göre en az 2 kat daha hızlı çalışıyor. Peki web aleminin en hızlı tarayıcısı olarak bilinen Chrome ile karşılaştırıldığında Firefox Quantum ne kadar hızlı? Bu soruya cevap aramak için uzmanlar tarafından bir kıyaslama videosu yayınlanmış ve bazı sayfalarda iki tarayıcı aynı anda test edilmiş. Aşağıda paylaşmış olduğumuz video da, en büyük sosyal medya siteleri ile uğrak sitelere yönelik bir test yapılmış. Bizlere göre burada iki tarayıcı arasında uçurum niteliğinde bir fark yok, ancak şunu söyleyebiliriz ki, Firefox Quantum artık Google Chrome ile yarışabilecek düzeye gelmiş durumda.

Bir diğer başlıkta TeknoSA Preo Pwatch 3 Akıllı Saat Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Huawei Nova 2S Fiyatı Ne Kadar

Huawei Nova 2S Özellikleri

En İyi İphone 6 Kılıfları