in

Kaliteli Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

En İyi Resim Nasıl Çekilir
En İyi Resim Nasıl Çekilir

Bildiğimiz gibi resim çekmek artık eskisi kadar zor ve nadir yapılan bir iş değil. Eski resimlerimize baktığımız zaman şöyle bir geçmişi hatırlayınca, resim çekmek için aile buluşmaları, özel resim çekilme günleri, çektiğimiz resimleri günler sonra almak vb. hatıralarımız aklımızda canlanır. Teknoloji o kadar hızlı gelişti ki artık tabiri caizse tost makinesinde dahi kamera bulunur oldu. Şöyle bir evimize göz gezdirdiğimiz zaman fotoğraf çekebilen en az iki adet cihaz olduğuna emin olabiliriz. Resim çekme araçları bu kadar çeşitliyken ve resim çekme işlemi bu kadar sık yapılıyorken, teknolojinin nimetlerinden tam anlamıyla faydalanmak güzel birşey tabiki.  Günümüzde bulunan gelişmiş kameralarla güzel resimler elde edebilmek için, kameranın kaç megapiksel olduğunu sormak yerine, iyi fotoğraf çekmenin püf noktalarını öğrenmek daha akıllıca olurdu. Siz değerli TeknoKaşif okurları için derlediğimiz bu yazının sonunda, artık daha iyi resimler çekebileceğinizi umid ediyoruz.

En İyi Resim Nasıl Çekilir

Resimlerimizde en büyük problemlerden birisi olan kırmızı göz sorunu aşmak için, resim çekme esnasında flash mesafesini iyi ayarlamalı ve tam olarak ışığın kaynak noktasına değil, kameranın merceğine odaklanılmasını sağlamalıyız. Böylece bu sorun büyük ölçüde aşılabimektedir. Zoom işleminden de mümkün oldukça uzak durmamız gerekiyor. Gereksiz yerlerde yapılan zoom işlemi, yakınlaştıkça resmin kalitesini azaltır. Bu nedenle 1.5 metreden uzak mesafelere münkünse zoom işlemi yapılmamalıdır.

İyi Resim Çekmenin Püf Noktaları
İyi Resim Çekmenin Püf Noktaları

Resim çektiğimiz zaman genellikle makinemizi dikey yada yatay kullanırız. Aslında bazı jenerik resimler elde etmek istediğimiz durumlarda, makinemizi 45derecelik eğimlerle tuttuğumuz taktirde daha eğlenceli pozlar elde edebilir, daha renkli resimler çekebiliriz. Ancak bu sürekli olarak yapmanız, resimlerinizin hiçte eğlenceli olmamasına neden olabilir. Aynı zamanda resim çekmek istediğimiz kişileri ve ortamı da yönetmemiz gerekiyor. Kameramızı resim çekilecek mekana ve nesnelere göre değil, nesneleri en iyi resimleri elde edebileceğimiz konuma getirmeliyiz. Bu durum resimlerini çekeceğimiz sevdiklerimiz içinde geçerli. Bu tür durumlarda yönetmen havasına girmek, resimlerinizin daha kaliteli olmasını sağlar.

Kaliteli Resim Çekmek

Flash ışığını kullanarak çekeceğimiz resimler de mesafe aralığını iyi ayarlamak gerekir. Resmini çekeceğimiz şeyin bizden uzakta olması, flash ışığının oraya kadar ulaşmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle flash ışığının nereye kadar etki ettiğini gözlemleyin ve ışığın ne çok fazla vurduğu, nede az vurduğu o ince çizgiyi yakalayın. Untumayın ki resimlerde kaliteyi etkileyen en belirgin özelliklerden birisi de ışıktır. Bu nedenle resim çekilirken mümkün oldukça gün ışığından faydalanmalıyız. Çünkü gün ışığı lokal aydınlatma yapmaz ve doğal bir ışıktır. Yine resim çekerken gelen ışığın yönünü ve açısını iyi hesaplayın. Unutmayın ki dik açıyla nesneye çarpan ışıklar, kameraya doğru yansıma yaparak resime gölge düşürebilir.

Resim çekerken odaklanma özelliğini kilitlemekte etkili bir özelliktir. Genellikle kullandığımız kameraların birçoğu, çekeceğimiz resim karesinin tam orta kısmına odaklanır. Buda orta kısmın dışında kalan yerlerin bulanıklaşmasına neden olabilir. Bundan dolayı resimde net olarak görüntülemek istediğimiz yerin biraz daha sağını veya solunu seçmek, aslında istediğimiz yeri netleştirmek anlamına gelir. Bu işlem sonucunda resmin çevresinde meydana gelen boşlukları ise resmi kırparak ortadan kaldırabiliriz. Böylece kırpma özelliği sayesinde resmimiz yeniden ortalanmış olur.

İyi bir resim çekebilmek için öncelikle arka planımızın mümkün oldukça sade olmasına özen göstermeliyiz. Böylece resmetmek istediğimiz şeyi daha göze çarpar hale getirirken farkındalığı üst seviyeye çıkarabiliyoruz.  Eğer bir hatıra fotoğrafı yada aile arasında bir resim çekiyorsak, kısacası resmini çekeceğimiz şey insan ise, fotoğraf makinesini göz seviyesinde tutmakta fayda var. Böylece en ve boy oranını eşitlemiş olur ve resim için en doğru portre açısını bulmuş oluruz. Kısa boylu kişilerin veya çocuklarımızın resimlerini çekerken dahi, onlarla aynı boy seviyesine gelmemizde fayda var. Yani dizlerimizin üzerine çökerek resim çekebiliriz.

En İyi Resim Çekme Teknikleri
En İyi Resim Çekme Teknikleri

Yakın mesadefeden çekeceğimiz resimler de ise resimin tüm çerçevesini çekmek istediğimiz objeyle doldurmalıyız. Ancak bu yakınlık mesafesini iyi ayarlamamız gerekiyor. Çünkü fazla yaklaştığımız objeler biz fark etmesek dahi yavaşça bulanıklaşıyor. Genellikle bu yakınlık mesafesi 1.5 metre civarında. Daha fazla yakından çekmek istiyorsak geri kalan mesafeyi zoom özelliği ile aşabiliriz.

Gün ışığının olduğu bir bölgede resim çekiyorsak ve bilhassa öğlen vakitleriyse, gölgeler çok keskin ve net olur. Bundan dolayı her ne kadar resim çekerken fark etmesek dahi elde ettiğimiz fotoğrafları bilgisayardan inceleyince resmini çektiğimiz şeyin bir kısmına yada tamamına düşen gölgenin görüntü kalitesini yok ettiğini ve farklı bir görüntü ortaya çıktığını görüyoruz. Bu gölge farkını azaltmak için resim çekileceğimiz yeri ve güneş ışığını çok iyi oranlamamız gerekiyor. Ayrıca ışıklı ortamlarda da flash ışığını kullanarak meydana gelen bu izleri en aza indirebiliriz.

Bir diğer başlıkta Teknolojik Ürünleri Kullanırken En Sık Yaptığımız Yanlışlar konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefon Şarj Süresini Uzatmak

Telefonların Şarj Süresi Nasıl Uzatılabilir ?

Teknolojik Hatalar

Teknolojik Ürünleri Kullanırken En Sık Yaptığımız Yanlışlar