in

İşte Selfie Çekmenin En Önemli Püf Noktaları!

Resim Düzenleme Programı
Selfi Çekmek İçin Önemli İpuçları

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile yeni bir olgunun doğuşuna hep birlikte tanıklık ettik. Dilimiz de “özçekim” ,yabancı dilde ise “selfie” olarak hayatımıza giren bu yeni terim, resmi çeken kişi olarak kendimizle birlikte sevdiklerimizi bir kareye sığdırma sanatına verilen isim olarak biliniyor. Tabi kamerayı kendimize çevirip çektiğimiz her resim kaliteli bir özçekim olmayacaktır. Çünkü birçok teknolojik cihaz gibi, selfie çekmenin de bazı önemli püf noktaları ve dikkat edilmesi gereken hususları bulunuyor. Zira özçekim yaparken doğru teknik ve yöntemleri kullanmamak, çok güzel bir anıyı tahrip etmekle birlikte, çok kötü anılarında ileride gülmenizi sağlayacak hale gelmesini engelleyebilir. Peki en iyi selfie çekme yöntemleri nelerdir? Özçekim yaparken nelere dikkat etmeli, hangi yolları izlemeliyiz? Şimdi bunlara madde madde değinelim ve sizi iyi bir kameraman yapalım.

1-Selfie Çubuğu Kullanmak

Özçekim yaparken kameranın bizden uzaklaşması, onun daha fazla alanı kadrajına alması demektir. Basit mantıkla, kamerayı uzaklaştır, çerçeveyi genişlet diyebiliriz. Bu nedenle selfie çubukları sayesinde, telefon bizden istediğimiz düzeyde uzaklaşır,daha dik açılar yakalayabilir ve tek tuş ile tüm çevreyi resme sığdırabiliriz.

Resim Düzenleme Uygulamaları
Özçekim Yapmanın Önemli Noktaları

2-Çevrenizi veya Yüzünüzü Aksesuarla Zenginleştirin

Özçekim yaparken, yüzünüzün olduğu kadar çevrenizin de resmin kalitesine etkisi oldukça büyüktür. Örneğin güzel bir yüz sade bir duvarın önünde ön plana çıkıp ilgi çekebilir ancak, antika bir arabanın yada eski bir deniz fenerinin dibinde çok daha ilgi çekici burabilir.  Ayrıca resmi çektiğiniz mekanın neresinde durduğunuza da özen göstermeyi unutmayın. Bununla birlikte, elbette özçekim yaparken yalnızca çevrenizde ki değil, yüzünüzde ki aksesuarlar da selfieyi iyi yada kötü etkileyecektir. Ebatları ve şekli itibariyle uygun bir küpe yada benzeri takılar sizi daha canlı gösterebilir.

3-Işığın Açısına Dikkat Edin

Özçekim hatalarından biriside, ışığı doğru ayarlamamak yada hesaplayamamaktır. Örneğin kameraya doğru ışık tutulması, güneşi arkasına alıp resim çekilmek, bir lambanın altında resim çekilmek gibi bazı hatalar, bariz şekilde resimleri kötü etkilemekte. Zaten bu tür çekilen resimlerin karanlık ve çok gölgeli olduğu resmi çeken kişi tarafından da anında fark edilecektir. Bu nedenle özçekim yaparken ışığı karşınıza almalı ve parlak ortamlarda çok gölge almayan yerleri seçmeniz gerekir.

Selfinin Püf Noktaları
En İyi Selfi Çekme Yolları

4-Selfilerde Yalnız Kalmayın

Tek başına çekilen selfiler elbette ayrı bir yere sahiptir ancak, başka birileriyle birlikte yaptığınız öz çekimler pozitif tepkiler doğurmakla birlikte daha fazla ilgi görür. Yakın bir arkadaşınız, sevdiğiniz birisi, evcil bir hayvan yada tanındık birisiyle çekilen selfiler bu nedenle daha fazla ilgi görürler ve beğeni toplarlar. Tabi sevdiğiniz kişilerle yada hayvanlarla resim çekildiğiniz zaman, daha doğal ve içten gülümsemeler verebileceğinizi de unutmayın.

5-Doğru Perspektifi Yakalayın

Selfi çekerken en sık yapılan hatalardan birisi, vesikalık fotoğraf gibi kameranın direk karşısına geçip açısız bir şekilde çekim yapmaktır. Düz açılı bu fotoğraflar yüzünüzü çirkin gösterebileceği gibi, hafif sağlı sollu açılar yapmak, kamerayı görüş açınızın üstüne yada altına indirmek, özçekimlerinize biraz daha efektir derinlik kazandıracaktır. Ayrıca doğru açı ile yapılan çekimlerde yüzünüzdeki kusurları gizleyebilirsiniz.

İyi Özçekimin Püf Noktaları
En Doğru Selfi Çekimi Nasıl yapılır

6-Yapay Yüz İfadeleri ve Pozlar Vermeyin

Unutmayın ki yapay pozlar resimdeki samimiyeti öldürür ve çok kolay şekilde fark edilebilir. Bu nedenle yüz ifadeniz oldukça içten olmalı ve resim çekerken takındığınız duruş ile pozisyon mümkün oldukça orijinal olmalı. Göz kırpma, şakacı gülümseme vb. ifadeler de özçekimlerinize ayrı bir hava kazandırabilirler.

7-Arka Planı İyi Seçin

Az önceki maddelerde aksesuar konusuna değinmiş ve bulunduğunuz mekan hakkında bazı ipuçları vermiştik. Burada ise biraz daha manzara edasından bahsediyoruz. Yani özçekim yaparken ister tek olun ister başkalarıyla, anılarınızı rahatlıkla hatırlamak için bulunduğunuz konumdan ipuçları edinebilirsiniz. Sahil kenarında ki ufak bir barın önünde selfie yaparken, arka planda bu mekana da biraz yer verirseniz bu oldukça makul olacaktır. Ayrıca çok karışık,çok ışıklı ve “gürültülü” arka planlar selfiyi anlaşılmaz kılabilir.

8-Kamera Lensleri Avantaj Sağlar

Telefonlara entegre edilen lensler, balık gözü yada makro lensler özçekimlerinize ciddi manada katkı sağlarlar. Oldukça eğlenceli selfiler elde etmenizi sağlayan bu aparatlar profesyonel kameralara dahi taş çıkarabiliyor.

En İyi Selfiler
Selfi Çekmek İçin Önemli Noktalar

9-Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları Kullanın

Günümüzde android,IOS,PC vb. birçok platform için sayısız miktarda resim düzenleme programı mevcuttur. Resim çerçevesinden tutun sinemograflara, siyah beyaz efektlerden tutun da renklerin doygunluğuna kadar birçok filtre, mobil yazılımlarda yatıyor. Ayrıca yeni geliştirilen yazılım ile yüzünüzde birçok düzeltmeler yapabiliyor, bazı çıkartmalar da ekleyebiliyorsunuz.Tabi bu geliştirmelere telefonlarınızın kendi kamera yazılımları da bir miktar sahipler.

Bir diğer başlıkta Black Friday Nasıl Doğdu? İsmi Nerden Geliyor? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

Batarya Kalibrasyonu İşlemi Nasıl Yapılır?

Xiaomi Redmi Note 5A Fiyat

Xiaomi Redmi Note 5A Özellikleri