in

İşte İOS 11 Yenilikleri ve Desteklenen Cihazlar.!

İOS 11 Destekleyen Cihazlar
İOS 11 Destekleyen Cihazlar

12 Eylül’e az bir süre kala, iPhone 8 ve iPhone 7S cihazlarıyla birlikte yeni işletim sistemi İOS 11’de nihayet dağıtılmaya başlanıyor. Her yıl Eylül ayında olduğu gibi bu yılda tüm Apple kullanıcıları, hem yazılımsal anlamda hem de donanımsal anlamda yeni ürünlere tanıklık ediyorlar. Zaten bu yeni ürünler daha tanıtılmadan önce bolca sızıntı olduğundan, haberleri öncesinden alıyoruz veya firmalar tanıtım etkinliklerinde bizleri öncesinden aydınlatıyor. Şimdi makalemizin konusu olan İOS 11’in yeniliklerinden sırasıyla bahsetmeye başlayalım.

İOS 11 Yenilikleri Neler

İOS 11 İle Birlikte Gelen Yenilikler

Simgeler Değişiyor

İOS 11 ile birlikte simgelerde de değişime gidiliyor. Belki tüm simgelerde değil ama, en çok kullanılan rehber,notlar,iletiler vb. uygulamalarda ikonlar tamamıyla değişiyor.

Apple Store Yenileniyor

İOS 11 ile birlikte Apple Store’da tamamıyla yeni bir görünüme kavuşuyor. Güncellemeler gibi panellere daha kolay erişim sağlanan yeni arayüz ile birlikte işlemler daha pratik ve düzenli hale getirilmiş.

Sesli Asistan Siri Çeviri Yapabilecek

Siri’nin en yetenekli sesli asistan olduğu su götürmez bir gerçek. İOS 11 ile birlikte artık belirli dilleri çevirebilme özelliği ise onu daha da yetenekli hale getiriyor.

Kontrol Merkezi Gelişiyor

Kontrol merkezinden hiç şüphesiz birçok düğmenin eksikliğini kullanım esnasında hissediyoruz. Bunlardan en bariz olanı ise WiFi simgesinin olması ancak mobil veri simgesinin olmaması. Yeni işletim sisteminde artık mobil veri simgesi de bulunuyor ve ekran ışığının kapanıp açılma şeklinde de değişikliğe gidilmiş.

İOS 11 Yeni Özellikler

WiFi Bağlantıları Manuel Hale Geliyor

Doğrusunu isterseniz bu özellik ülkemizde pek hoş karşılanacak bir şey değil. Önceki sürümlerde mobil veri açık iken şifresi girilmiş bir WiFi sinyali algılandığında, telefon otomatikman ücretsiz olan bu WiFi ağına bağlanıyordu ve mobil veriyi tüketmiyordu. Yeni gelen özellikte ise, sinyal kalitesi düşükse telefon internet hızının düşmemesi için WiFi ağına bağlanmayacak.Düşük sinyal eşiğinin ise hangi seviyede ayarlandığı henüz bilinmiyor.

Yeni Kamera Filtreleri

İOS 11’de kamera filtreleri artık eskisinden daha fazla ve farklı bir görünüme kavuşuyor. Resimlerin kaliteleri yükselirken dosya boyutlarında ise küçülmeye gidilmiş. Yani kamera filtrelerin yanı sıra daha verimli hale getirilmiş.

ApplePay İle Para Gönderilebilecek

İOS 11 sayesinde, birbiriyle mesajlaşan kullanıcılar aynı zamanda para aktarımı da gerçekleştirebiliyorlar.

Kapasite İncelemesi

Önceden cihazımızın kapasitesini görebilmek ve boş alanı inceleyebilmek için, menüden “hakkında” kısmına girmemiz gerekiyordu. Yeni gelen özellikte ise ana menü altında bir “kapasite” bölümü ayarlandı ve detaylı bir şekilde telefonumuzun doluluk oranını görüntüleyebiliyoruz.

iPhone 8 Özellikleri

Bildirim Merkezine Erişim Kolaylaşıyor

TouchID ile korunan telefonlarda bildirim geldiği zaman, ilgili bildirime gitmek için sürüklemek gerekiyordu. Yeni özellikte ise ekranı parmağınız ile açtığınız zaman yada şifreyi girdiğiniz zaman direk olarak bildirimlere gidiyor ve görüntüleyebiliyorsunuz.

Quick Type Klavye

Telefonu tek elle kullanabilmek tüm büyük telefonlar için oldukça büyük bir sıkıntıydı. İOS 11’de klavye üzerinde emoji simgesine basılı tuttuğunuzda, tüm düğmeler birbirine yanaşıyor ve parmağınıza yaklaşıyor.

Haritalar Uygulaması Artık Daha Yetenekli

Önceleri harita üzerinde bir noktayı arıyor ve buluyorduk. Şimdi ise bulduğumuz ve gittiğimiz mekanın içerisinde ki noktaları da harita üzerinden buluyoruz. Yani bir AVM’yi haritada bulup, daha sonra o AVM içerisinde ki bir işletmeyi de harita da aratabiliyoruz.

AirDrop Özelliği Geliştiriliyor

Ayarlar menüsünden artık AirDrop özelliğine ince ayar çekilebilecek. Burada kişi sınırlandırması yapmak İOS 11 ile birlikte mümkün hale geliyor.

iMessage Yazışmalar Saklanabilecek

iMessage uygulaması üzerinden konuşan kullanıcılar, buradaki sohbetlerini iCloud üzerinden yedekleyebilecek ve geri yükleyebilecekler. Yani sohbetleriniz artık kaybolmaya mahkum değil.

İOS 11 Destekleyen Cihazlar
İOS 11 Destekleyen Cihazlar

İOS 11 Güncellemesi Alan Cihazlar

 • iPhone 5s
 • iPhone SE
 • iPhone 6/6 Plus
 • iPhone 6s/6s Plus
 • iPhone 7/7 Plus
 • iPhone 8
 • 9.7 inç iPad Pro
 • 10.5 inç iPad Pro
 • 12.9 inç iPad Pro (1. Ve 2. nesil)
 • iPod touch (6. nesil)
 • iPad mini 2
 • iPad mini 3
 • iPad mini 4
 • iPad (5. nesil)
 • iPad Air
 • iPad Air 2

Bir diğer başlıkta Gooligan Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xiaomi Redmi 5A Yorumları

Xiaomi Redmi 5A Özellikleri

iPhone 8 İnceleme

iPhone 8 Teknik ve Tasarım Özellikleri