in

iPhone’u Farklı Yapan En Önemli Özellikler

iPhone Tasarımı

Akılı telefonlar yaygınlaştığından beri, kullanıcılar arasında android ve ios savaşı sürekli devam ediyor. Tabi zamanında Windows Mobile’da bu savaşa ortak olmak istedi ancak, yeteri kadar stabil olmaması ve içerik bakımından yetersiz olması nedeniyle, kısa sürede havlu attı. Bunun yanı sıra genel anlamda baktığımız da, Android kullanıcıları arasında ios’a geçiş yapan azımsanmayacak sayıda kullanıcı bulunurken, ios’tan Android’e geçiş yapanlarda yok değil. Peki fiyat olarak genellikle rakiplerinden çok daha pahalı olan iPhone’ları böyle değerli kılan şeyler neler? Şimdi bu konu hakkında maddeler halinde görüş sunacağız.

1-Özgün İşletim Sistemi

Apple kullanıcıların bildiği bir şey var ki, kullandıkları işletim sistemi olan iOS başka hiçbir marka cihazda bulunmuyor. Yani Apple kendi ürünleri için kendi işletim sistemini kendisi geliştiriyor ve android gibi herkes tarafından geliştirilebilen açık kaynaklı kodlardan oluşmuyor. Bu konuda şirket oldukça katı ve titiz çalışıyor. Bununla birlikte, en büyük rakip android’e baktığımız zaman, bu işletim sisteminin LG,Samsung,HTC,Sony,Huawei,GM,Lenovo,One Plus,ZTE,Xiaomi vb. birçok marka tarafından kullanıldığını görüyoruz.

IOS Nitelikler
iOS İşletim Sistemi

2-Performans ve Stabil Çalışma

Yapılan araştırmalara baktığımız zaman,her ne kadar IOS android’e göre daha çok stabil görünse de, son zamanlarda rakamlar gösteriyor ki,IOS’ta ki hata oranı artarken, android’de bu oran hızla düşmeye başlamış. Öyle ki, 2016 yılında %85 oranında çökme yaşanırken, yılın sonlarına doğru bu oran %47’ye kadar düşmüş. IOS’ta ise yine aynı dönemlerde %25 olan hata seviyesi, büyük bir artışla %60’lara ulaşmış durumda. Bunun üzerine birde IOS 11 ile birlikte gelen problemleri eklediğimiz zaman, söylemek gerekir ki iOS ciddi anlamda kan kaybediyor. Yine de görmezden gelemeyeceğimiz başka bir nokta daha var, o da şu ki; iOS uygulamaları daha kararlı ve hızlı. Yani işletim sistemi ne kadar mağdur etse de, uygulamaların hızları yinede makul seviye de. Bununla birlikte, iOS cihazların daha düşük RAM miktarları ile daha hızlı çalışması, onun başka bir sihri. Son olarak iOS cihazlarda bu hata oranının yükselmesinin en büyük sebebinin iPhone 6 modelleri olduğunu belirtelim. Zira iPhone 6S ve üzeri modeller sorun oldukça az.

iPhone Ayrıcalıkları
iOS vs Android Performans

3- Bulut Depolama Hizmeti

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda hacklenen iCloud hesapları gündeme bomba gibi düşmüş, birçok ünlünün sırrı ifşa olmuştu. Bu olay iCloud’a olan güveni ciddi anlamda düşürmesine rağmen, senelerden beri süre gelen kullanıcı alışkanlıkları ve normal kullanıcıların zarar görmemesi, skandalın geride kalmasında büyük rol oynadı. Bugün çevrenize baktığınız zaman da, iCloud hesabı hacklenen insan sayısı yok denecek kadar az diyebiliriz. Android’in iCloud’a alternatif olarak Dropbox, Google Drive ve One Drive gibi sayısız hizmeti olsa da, Apple’ın yine bu konuda kendine özgü bulut servisi onu değerli kılıyor. Ayrıca iCloud hesabı üzerinden konulan güvenlik adımları ve telefon ile anında eşleşip verileri güncel tutması, onun başka bir artısı.

iPhone Farklılıkları
iPhone iCloud Servisi

 

4- Denetlenebilirlik

IOS işletim sisteminin, üzerinde yüklü olan uygulamalara daha fazla hakim olduğu, kullanıcıların bu uygulamaları daha rahat yönetebilmeleri de yine diğer bir etken. IOS sürümünün açık kaynaklı olmaması nedeniyle başka sürümlerinin bulunmaması ve tek bir kaynak üzerinden geliştirilmesi, ona güven sağlarken, sizden izinsizce yada istemsizce bir uygulamanın arka planda çalışması yada telefona yüklenmesi de oldukça zor. Her ne kadar android telefonların kullanım açısından bazı pratik noktaları olsa da (aynı anda birden fazla kişi silme, rehberde kişiyi sağa sola kaydırarak kısa yoldan arama yapma, toplu mesajlarda tik koyarak kişi seçme vb.), alternatif yollardan bunların IOS ile yapılabilmesi de başka bir tercih nedeni. Tabi telefonla ilgili birçok ayarın ve içeriğin yine online şekilde iCloud üzerinden denetlenebilmesi de başka bir nokta.

IOS Güvenlik
iOS Denetleme

 

5-Güvenlik

Bu konuda dünyadaki en sağlam güvenlik duvarına Apple ürünleri sahiptir desek, herhalde abartıyor olmayız. Örneğin iCloud şifresi ile kilitlenmiş bir IOS cihazın kilidini kırmak neredeyse imkansız. Yada kayıt dışı bir iOS cihazı IMEI klonlama gibi yöntemlerle kayıt altına almakta neredeyse imkansız. O saatten sonra kilitli olan telefonlar ancak yedek parça niyetine kullanılabiliyor. iCloud tarafından denetlenen cihazın, online şekilde yer tespitinin yapılması, telefonun uzaktan kilitlenmesi ve cihaza uyarı mesajı göndermek gibi birçok fonksiyon da bu telefonlarda yer alıyor.

iPhone Güvenlik ve Gizlilik
iOS Güvenlik

 

6-Zarif Tasarım ve Kaliteli Malzeme

iPhone 3G ilk tanıtıldığında plastik gövde, iPhone 4 ve iPhone 5s’te metal çerçeve ve cam alaşımlı kasa, iPhone 6’da ise devrim niteliğinde, tamamıyla alüminyum zarif kasa, akıllı telefon piyasasına adeta yeni bir soluk getirmişti. Zira 2015’ten sonra çıkan akıllı telefonlara baktığınızda, bir çoğunun iPhone 6 tasarımından etkilendiğini göreceksiniz. Çünkü kabul edilsin yada edilmesin, Apple tasarım anlamında sektörün rotasını belirliyor. Her ne kadar Samsung Galaxy S8 ve Edge ile birlikte bunun dışına çıksa da, birçok modelinde yine bu tasarımı görebiliyoruz. Tabi bunun yanı sıra, telefonun elinize aldığınızda verdiği güven ve tokluk hissi, kaliteyi tamamen hissetmeniz sağlıyor. Her ne kadar iPhone 8 ve iPhone X modelinde yeniden cam alaşımlı plastik kullanılsa da, telefon malzeme konusunda (iPhone 6,6S ve 7 kadar olmasa da) kaliteli duruyor.

Neden iPhone
iPhone 7 Tasarımı

 

7-Müşteri Hizmetleri ve Garanti Desteği

Eğer Apple müşteri ilişkileri ile irtibata geçerseniz yada cihazınızın çalışmasını engelleyen fiziksel,yazılımsal bir problem söz konusuysa, müşteri desteği hakkında Apple’ın ayrı bir noktada durduğunu görebiliyorsunuz. Kendilerinden kaynaklı sorunlarda direk olarak cihaz değişimi yapan, diğer sorunlarda ise en kısa yoldan yardımcı olan firma, dünya genelinde en iyi servis desteği sağlayan markalar arasında yer alıyor.

iPhone Müşteri Hizmetleri
Apple Müşteri Hizmetleri

 

8-Fiyatının Pahalı Olması

Evet, dünya genelinde ki kullanıcı algısı “pahalı fiyat>kaliteli ürün” şeklinde ilerliyor. Eğer Apple piyasaya ilk adım attığında ürünleri daha uygun fiyattan satışa sunsaydı, bizler eminiz ki kullanıcılar tarafından daha çok eleştirilecek ve daha kalitesiz görülecekti. Ancak onların kaliteli ürünleri fahiş fiyattan tüketicilerine sunmaları, diğer birçok marka ve üründe olduğu gibi toplum içerisinde “eleştirilemez,hiç şüphesiz kaliteli” algısı yarattı ve bugün oldukça da yüksek satış rakamları sağlıyor. Bu konuda onların Huawei ve Xaomi gibi markaları örnek almalarını isterdik.

Neden iOS
iPhone Fiyatları

Bir diğer başlıkta Black Friday Nasıl Doğdu? İsmi Nerden Geliyor? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nokia 6 Çıkış Tarihi

Nokia 6 (2018)’in Tasarımı ve Özellikleri

Htc M8 DotView Kılıf

HTC One M8 Dot View Kılıf Özellikleri