in

iPhone X mi? Galaxy S8 mi? Teknik Özellikleri Kıyasladık

iPhone X vs Galaxy S8
iPhone X vs Galaxy S8

iPhone X’un da tanıtılmasıyla birlikte, artık geleneksel Samsung’mu Apple’mı savaşı start aldı diyebiliriz. Zaten şu sıralar iki büyük firmanın da amiral gemileri ortaya çıktıktan sonra, android ve ios savaşları kaldığın yerden devam ediyor. Bildiğiniz üzere yeni telefon alacak birisi herkesten ayrı ayrı tavsiyeler alırken, en nihayetinde sonuç iPhone’mu android mi alayım noktasında tıkanıyor. Bizlerde bu iki amiral gemisi ile ilgili bir kıyaslama yapıp, hangisi hangi konuda üstün, yorumlamaya çalışacağız. İşe ilk olarak tasarım konusundan başlayalım.

iPhone X ve Galaxy S8 Tasarım Kıyaslaması

Öncelikle şunu berlitelim. İki telefonunda tasarımı çok iyi ancak dayanılıklılığı “tırt”. İki telefonu da yere düşürseniz, muhakkak ikisi de büyük ölçüde zarar görecek ve yüksek maliyetler çıkaracaktır. Çünkü Apple, cancağızım yekpare alüminyum gövdeden vazgeçip, cihazın arkasında cam kullanmayı tercih etti ki, sırf daha göz alıcı görünsün, daha fazla kâr etsin diye. Samsung’un ise zaten amiral gemilerini yekpare alüminyum gövde ile tasarlandığı görülmemiş. Birde kavisli ekran icad ettiler ki, gerçekten çok şık ancak ekran kasa oranı ortadan kalktı, telefon düşünce direk çerçeve değil ekran darbe alıyor. Tasarım konusunda zaten iki telefonda iyi, bu nedenle bu kısmı dayanıklılık temasıyla inceleyeceğiz.

iPhone X Kıyaslaması

Nerde kalmıştık? Darbeler diyorduk. Galaxy S8’i düşürdüğünüz zaman ekranın dağılma ihtimali çok yüksek. Bu da demektir ki, telefon düştüğü zaman kullanılamaz hale gelmesi pek tabii bir durum. Ancak iPhone X yere düştüğü zaman, ekranın darbe almasından ziyade, sadece arka camı da dağılabilir ama telefon yine de kullanılmaya devam edilebilir.Çünkü rakibine göre kalın bir çerçevesi var. iPhone X’in ekranı kavisli değil, ekrana darbe alma ihtimali rakibinden düşük. Bu açıdan, iki telefonda dayanıksız ama iPhone X burun farkıyla önde. İki telefonda şık ama ikisi de darbelere karşı dayanıksız. Her iki telefonda da su ve goz geçirmezlik özelliği mevcut. Ebatlar konusunda ise, iPhone X, Galaxy S8’den biraz daha hafif ve ince. Dikkatli bakınca zaten bu fark anlaşılıyor ama kullanım esnasında çok ekstrem farklar yok desek yalan olmaz. Aynı zamanda Galaxy S8‘in ince ve uzun tasarımı, şahsi görüşüme göre çok çirkin olmuş. En azından telefon biraz daha kısa yada aynı uzunlukta biraz daha kalın olabilirdi. Neyse, önemli olan boyu değil işlevi deyip devam edelim.

iPhone X Karşılaştırması

Galaxy S8 ve iPhone X Ekran Kıyaslaması

Ekran konusunda Samsung ile rakip olmak, gerçekten her baba yiğidin harcı değil. Çünkü Samsung, gerek akıllı telefon, gerekse televizyon konusunda ekrana önem veren ve ileri teknolojileri kullanan bir firma. Bu durum elbette firmanın amiral gemisine de yansımış. Galaxy S8’de Infinity Display yani sonsuz ekran denilen bir özellik kullanılıyor. Gorilla Glass 5 dayanıklılığıyla 5.8” ebatında, 1440 x 2960 2K çözünürlük ile birlikte telefonun ekranı tamı tamına 570ppi değerine sahip. Yani insan gözünün görebileceği en uç noktalarda görüntü veren bir görüntü panelinden bahsediyoruz. Kısaca ekran tamamıyla kusursuz.

iPhone 10 vs Galaxy S8

Peki garibim iPhone X’te durum öyle mi? Elbette onun ekranı da çok kaliteli ancak bir Galaxy S8 ekranı değil. Yine de iPhone X’in gelmiş geçmiş en kaliteli ekrana sahip iPhone modeli olduğunu da belirtelim. Çünkü onun ekranı; birincisi Dolby Vision OLED HDR, ikincisi  458PPİ yoğunluğunda, üçüncüsü ise 2436 x 1125 piksel çözünürlüğüne sahip. Bu yeni ekranın boyutu ise 5.8” ebatlarında. Yani iki telefonun da ekranı aynı boyutlarda, birisi Gorilla Glass 5 ile gelirken, öteki hakkında sadece dayanıklı olduğu söyleniyor. Zaten bu telefonlardan birisini alıp da ekrana kırılmaz cam jelatini yapıştırmayacak olan varsa, hiç boşuna bu incelemeyi okumasın. Çünkü muhtemelen onun parası çoktur ve böyle dertleri yoktur. Beğenmezse bir kenarı atıp diğer amiral gemisine geçsin, diyelim ve incelemeye devam edelim.

iPhone X ve Galaxy S8 Kamera Kıyaslaması

Ve işte Samsung ile yarışılması zor olan başka bir parkur daha. Ama bu kez iPhone X’te hiç yabana atılacak gibi özelliklere sahip değil. Ki zaten bugüne kadar iPhone alıpta kamerasından şikayet eden müşteri pek görülmemiştir. Çünkü ciddi manada Apple bu kamera işlerini iyi beceriyor ve iPhone X’te yer verdiği dual kamera ile de bu özelliğini taçlandırdı. Nitekim iPhone X’in 12MP olmak üzere arkasında iki adet kamera yer alıyor. Bu kameralardan birisi F1.8, öteki ise F2.4 diyafram aralığına sahip. Bu gelişmiş dual kamera ile 60fps 2160p 4K videolar kaydetmek mümkün.

iPhone X İnceleme

Telefonun ön kısmında ki kamerada oldukça yeterli düzeyde. Ön kısım 7MP çözünürlüğüne ve F2.2 diyafram değerine sahip. Yani oldukça kaliteli ve gelişmiş bir kamera söz konusu. Peki Galaxy S8’de durum nasıl mı? iPhone X’in bayağı bir gerisinde. Samsung Galaxy S8’in arka kısmında F1.7 diyafram aralığına sahip, 12MP çözünürlüğünde 2160p @ 30fps 4K video kaydı yapabilen bir kamera var. Elbette bu kamera hiç kötü görünmüyor ama kesinlikle bir iPhone X kamerası değil. Galaxy S8’in ön kısmında ise 8 MP çözünürlüğünde, F1.7 diyaframa sahip kamera bulunuyor. Kamera konusunda, iPhone X rakibinden açık ara önde diyelim ve devam edelim.

Galaxy S8 vs iPhoneX

Galaxy S8 ve iPhone X Performans Kıyaslaması

Apple, iPhone X ile birlikte işlemci konusunda da 10.yılına özel teknik bir kadroya geçiş yaptı.Telefonda yeni altı çekirdekli Apple A11 Bionic işlemci ile birlikte M11 Hareket İşlemcisine yer verilirken, RAM konusunda da 2GB’dan 3GB’a terfi edildi. Ayrıca son zamanlarda da görüyoruz ki, Apple çok fazla depolama seçeneğine yer vermiyor. Bunun son örneği olarak iPhone X’te 64GB ve 256GB olmak üzere sadece iki farklı modele yer verilmiş. Zaten iPhone modellerinde MicroSD kart girişi olmadığı da malumunuz. Son olarak telefonun bataryasının 1920mAh olduğunu hatırlatalım. Peki Galaxy S8 cephesinde durum ne? Samsung’un amiral gemisinde 2.3GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli  Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 işlemcisi bulunuyor. ARMv8-A (64-bit) mimarisine dayanan bu işlemciye ek olarak 1.7GHz hızında Cortex-A53 işlemcisi de var.Telefonun grafik işlemcisi ise Mali-G71 MP20.

Galaxy S8 Kıyaslama

Buradan da anlaşılacağı üzere Samsung işlemci konusunda işi sıkı tutmuş. Nitekim bu hızlı ve performansı yüksek işlemciye ek olarak 4GB kapasitesinde RAM olduğunu söyleyelim. Ama unutulmaması gereken bir konu var ki, Samsung’un Android’i varken (performans bükücü), Apple’ın IOS’u var. Bu işletim sistemi, rakipleri 4GB RAM ile performans ararken, 1GB RAM ile onlarla yarışabiliyordu. Şimdi RAM 3GB, işletim sistemi İOS 11 ve işlemcilerde son nesil. Buradan çıkaracağımız sonuç şu ki, iPhone X, performans konusunda tozu buluta katacaktır. Samsung’da arkada toz yutar demiyoruz elbette ancak, rakibine nazaran Apple biraz daha güven veriyor. Teknik kadro hakkında tercihi de siz kullanıcılarımıza bırakmak en doğrusu olacaktır. Ancak bizim tercihimiz Apple’da yana olurdu.

Galaxy S8 Karşılaştırma

Bir diğer başlıkta iPhone 8 Plus ve Galaxy S8 Plus Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Pİxel 2 XL Fiyatı Ne Kadar

Pixel 2 ve Pixel 2 XL Özellikleri, Arasındaki Farklar

Aşırı Isınan Telefon Patlar mı? Zarar Görür mü?