in

iPhone Telefonlara Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

iPhone Yavaş Çalışıyor

Son zamanlarda patlak veren “bilinçli telefon yavaşlatma” meselesinden sonra, Apple bu konuda müşterileri tarafından oldukça sert eleştiri oklarına maruz kalmıştı. Bilhassa iPhone 6 ve altındaki modeller için IOS 11 güncellemesinden sonra, telefonlar neredeyse kullanılamaz hale gelmiş, eski performanslarını mumla aratır olmuştu. Tabii ki bu konuda her ne kadar Apple topu batarya ömrüne atsa da, yıllardan beri süre gelen fahiş fiyatlarla ürün satıp kullanıcıları yeni modellere mecbur bırakmak, sırf bu markanın yaptığı bir şey değil. Dünya genelinde birçok üretici firma, cihazlarını bilinçli şekilde yavaşlatarak müşterilerini yeni ürünleri almaya sevk ediyor, yada daha az ömürlü malzemeler kullanarak hem maliyetten kısıp hem de yeni ürün satıyor.

iPhone Pil Kalibrasyonu

Peki telefonların bataryalarını yenisiyle değiştirmeden onu hızlandırmanın başka yolları yok mu? Yada şarjı erken biten, bataryası tamamen tükenmeden kendini kapatan, şarjı dolu görünen ancak pili boş olan iPhone modelleri için bir çözüm yok mu? Bu soruya cevabımız, bazı düzeltici-iyileştirici yöntemler olduğu yönünde.  iPhone batarya kalibrasyonu ile birlikte, cihazınızın %100 düzeleceğini garanti etmek elbette mümkün değil fakat, batarya ömründe ciddi iyileşmeler sağlamak, daha sağlıklı ve hızlı bir telefona sahip olmak, kalibrasyon işlemi ile mümkün oluyor. Şimdi iPhone modellerinde batarya kalibrasyonunun nasıl yapıldığına hep birlikte göz atacağız ancak, daha önce bazı ufak hatırlatmalar yapmakta yarar var.

iPhone Bataryası Nasıl Kalibre Edilir
iPhone Batarya Kalibrasyonu Yapma

Telefonumuzun Bataryasını Ne Zaman Kalibre Etmeliyiz ?

Eğer bir akıllı telefona sahipseniz, genellikle bu kalibrasyon süreçleri şarj alışkanlıklarınıza, kullanım şeklinize ve yazılımsal güncellemelere göre şekil değiştirir. Eğer cihazınızı günde iki veya daha fazla sayıda şarj ediyorsanız, ayda bir defa kalibrasyon yapmak sizler için uygun olacaktır. Eğer cihazınızı günde bir defa düzenli şekilde şarj ediyorsanız, 3 ayda bir defa kalibrasyon işlemi yapmak yeterli olacaktır. Tabi bununla beraber, cihazlarınıza gelen güncellemeler de sistemsel işleyişte bazı değişiklikler sağladığı için, her update işleminden sonra kalibrasyon yapmak cihazınız için daha sağlıklı olacaktır. Buna ek olarak, orijinal şarj cihazı kullanmayan kişilerde kalibrasyon işlemi de, bataryada meydana gelen kalıcı hasarları gideremeyebilir.

iPhone Batarya Sorunu

Telefon Şarja Takılıyken Kullanmak Sağlıklı mı?

Her ne kadar yeni nesil lityum iyon piller, kısa sürede birden fazla sayıda şarj etmeye dayanıklı olsa da, cihazın şarj esnasında kullanılması, anakart ve batarya üzerinde meydana gelen akımsal değişiklikler nedeniyle tehlike yaratmaktadır. Zaten şarjda kullanılan telefonların şarj adaptörlerinin normalden daha fazla ısınması, bataryaların şarj esnasında hızlı dolup erken boşalmaları da bunların başlıca belirtileri arasında gelir.

iPhone Yavaş Çalışıyor

iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

  • Adım1: Şarjınızı sonuna kadar tüketin. (Ekran parlaklığını sonuna kadar açın, mobil veri, wifi ve bluetooth’u aktif edin. Oyun oynayın vb.)
  • Adım2: Telefonun şarjı bittikten sonra bekletin. (Cihazınızı şarjı biter bitmez hemen şarja takmayın. Yaklaşık 5 saat kadar, bataryanın yedek hücresinde tuttuğu enerjiyi de tüketmesi için bekletmeniz gerekli).
  • Adım3: iPhone’u yeniden şarj edin. (Telefonu şarja takınca kendisini açacaktır. Şarj kablosunu çekmeden cihazı yeniden kapatıp tamamen dolmasını bekleyin. Ancak cihaz şarj olurken kullanmamaya özen gösterin. Cihaz tamamen dolsa bile, yaklaşık 5 saat kadar şarjdan çekmeyin.)
  • Adım4: Cihazı yeniden başlatma. (Cihaz 5 saat şarjda bekledikten sonra, güç ve home tuşlarına aynı anda basılı tutarak Apple logosunun çıkmasını bekleyin, logoyu gördükten sonra tuşları bırakın. Böylece telefonu yeniden başlatmış oldunuz. Telefon açıldıktan sonra şarjdan çıkarabilirsiniz. Böylece kalibrasyon işlemini tamamlamış oldunuz).

Bir diğer başlıkta Nokia D1C Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gooligan-virusu-nedr

Gooligan Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Meizu Pro 7 Kamerası

Meizu Pro 7 Plus Özellikleri