in

iPhone Rehber Birden Fazla Kişiyi Silme

iPhone Rehberden Çoklu Kişi Silme

Apple‘ın ürünlerinin fiziksel anlamda zaten kaliteli olduğunu, yazılımsal anlamda ise kendine özgü işletim sistemi IOS ile farklı bir noktada durduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Kendine has görünümü, tasarımı ve dizaynı ile milyonlarca kullanıcısı bulunan şirketin, elbette ihtiyaçları karşılama konusunda yetersiz kaldığı birçok nokta bulunuyor. Sadece akıllı telefon piyasasında değil, hangi sektörde olursa olsun, fiyatı ötekilerine göre çok pahalı olan bir şeyin, tüm ihtiyaçlara karşılık vermesi beklenir, ki bu çok doğal bir şeydir. Ancak söz konusu akıllı telefonlar olunca, işlerin rengi gerçekten de değişiyor. Günümüzde Android işletim sistemini; Samsung, HTC, LG, Sony, Meizu, Xiaomi, BlackBerry, Asus, Casper, Huawei, Nokia, Lenovo ve aklımıza gelmeyen daha nice marka kullanıyor.

IOS işletim sistemini ise yalnızca Apple kullanıyor. Fakat ne gariptir, Apple‘da olmayan birçok özellik Android işletim sisteminde bulunurken, IOS‘ta ki performans ve stabilize ise Android cihazlarda mumla aranıyor. IOS‘te kullanıcıların oldukça canını sıkan bu eksikliklerden birisi ise, rehberde birden fazla kişiyi aynı anda silememek. Bu oldukça basit bir özellik olmasına rağmen, muhtemelen ilerleyen yıllarda ilk kez icad edilmiş muhteşem bir özellikmiş gibi IOS kullanıcılarına servis edilecek. Peki o zamana kadar bu sorunu nasıl aşabiliriz? Bunun 2 yöntemi var. Birincisi, iCloud üzerinden rehberi yönetmek, ikincisi ise üçüncü parti yazılımlar ile bu işi çözmek. Şimdi bu iki yöntem hakkında biraz bilgi verelim.

Rehberde Birden Fazla Kişi Silme

1-iCloud Üzerinden Kişileri Çoklu Silme,Yedekleme ve Geri Yükleme

Bildiğiniz gibi Apple‘ın kendine özgü iCloud servisi, bir IOS cihazını kullanabilmek için gerekli olan hesaplardan birisi olma niteliğine sahip. iCloud hesabı, sizin seçimlerinize göre, Kişiler,Notlar,Takvim,Fotoğraflar,Uygulama Verileri,Hatırlatmalar vb. birçok veriyi yedekliyor ve tek tuş ile yeni aldığınız bir cihaza aktarıyor. Elbette yedekleme işlemi WiFi üzerinden yapılabilmekte ve oldukça zaman alabiliyor. Eğer sizlerde cihazınızın verilerini iCloud hesabıyla eşleştirdiyseniz, hemen kişilerinizi düzenleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle burayı tıklayıp, iCloud oturum açma sayfasına gidiyorsunuz. Oturum açtıktan sonra kişiler sekmesine gidip, CTRL tuşuna basılı tutarak rehberden topluca sileceğimiz kişileri sırayla seçiyoruz. Ardından sol taraftaki çark simgesini tıklayarak “Sil” seçeneğine basıyor ve kişiler siliniyor. Gördüğünüz üzere, burada tüm kişileri .vcard formatında yedekleyebilir yada .vcard formatındaki önceden yedeklenmiş kişileri geri yükleyebilirsiniz. Bu işlemlerin yanı sıra, kişileri düzenleme, kişi ekleme ve kişileri yazdırma gibi özelliklerde bulunuyor. Burada yaptığınız tüm değişikliklerin, cep telefonunuzda da kendiliğinden uygulanacağını unutmayınız. Yani “iCloud üzerinden sildim ancak telefonda silindi mi” gibi bir durum söz konusu değildir. iCloud üzerinde yapılan tüm değişiklikler telefonunuzda da geçerlidir.

iPhone Aynı Anda Çoklu Kişi Silme

2-Üçüncü Parti Yazılımlar Üzerinden Çoklu Kişi Silmek ve Benzer Kişileri Birleştirmek

App Store üzerinden, rehber yöneticisi birçok uygulama ile rehberinizdeki benzer kişileri birleştirebiliyor,silebiliyor,yedekleyebiliyor,yedekten geri yükleyebiliyor yada bir mail adresine tüm kişileri gönderebiliyorsunuz. Doğrusunu isterseniz bu uygulamalar gerçekten de oldukça mağrifetli. Ancak ne var ki, bu özellikleri kullanabilmeniz için para ödemeniz gerekiyor. Uygulamalar ilk etapta ücretsiz olarak telefonunuza iniyor fakat kullanmaya başlayınca bu fonksiyonlar için ücret talep ediyor. Eğer bu durum sizler için problem olmayacaksa, bu uygulamaların her daim telefonunuzda bulunmasında fayda olacaktır. Bu uygulamalara örnek olarak Simpler ve Smart Merge‘yi önerebiliriz.

iPhone Birden Fazla Kişi Silme

Bir diğer başlıkta İşte İOS 11 Yenilikleri ve Desteklenen Cihazlar.! konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç Muayenesi İçin İstenen Belgeler

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar

2.El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeli

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?