in

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

2.El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeli
2.El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeli

İkinci el araç almanın birden çok sebebi var elbette. Ancak almamak için de birden çok sebep mevcut. Bu nedenle ikinci el araç alacağımız zaman ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Şimdi ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken hususları birlikte inceleyelim.

Öncelikle alacağımız ikinci el aracı, görünüm olarak yakından detaylıca incelememiz gerekiyor. Ardından aracın ruhsatında geçen şase ile motor numaralarının, ruhsatla eşleşip eşleşmediğini kontrol etmemiz lazım. Beğendiğiniz aracın sicilini incelemenizi ve almadan önce test sürüşü yapmanız gerektiğini söylememize lüzum yoktur sanırım.  Şimdi tüm bu yüzeysel adımların ardından biraz daha detaya inebiliriz.

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İlk Etapta Alacağımız Aracı;

 1. Gündüz gözüyle veya çok iyi aydınlatılmış bir yerde incelemeliyiz
 2. Aracımızı test ederken, hava koşullarının engel oluşturmayacağı, bilhassa yağışsız bir havanın seçilmesine önem göstermeliyiz.
 3. Aracı alırken, satıcıya her konuda aklımıza takılan soruları açık ve net bir şekilde sormayı unutmamalıyız.
 4. Araç alımlarında; araçtan iyi anlayan, araç tamiratı konusunda uzman kişilerle birlikte gitmenin büyük faydalarını görebilirsiniz.
 5. İkinci el taşıt alışverişlerinde aceleci davranmak size pahalıya patlayabilir. Bu nedenle ince eleyip sık dokumalıyız.
 6. Aracı bulunduğu yerde gidip görmek, ilk çalıştırma esnasında büyük ipuçları verebilir. Bundan ötürü mümkünse aracın bulunduğu yere gidip, ilk kontağı kendimizin yapmasında fayda var.
2.El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeli
2.El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Aracı Çalıştırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Aracın kilit sistemini, camlarını ve kapı kollarını tek tek kontrol etmeliyiz.
 2. Aracın tasarım hatlarını dikkatlice inceleyin. Bakım ve tamir gören hatlar sırıtacaktır.
 3. Duran aracı, sırayla dört köşesinden sallayarak inceleyin. Süspansiyon sistemi düzgün olan araçlar, birkaç kez sallandıktan sonra duracaktır. Yine araca uzaktan baktığımız zaman duruşunda bir eğrilik görüyorsak, süspansiyon sisteminde problem var demektir.
 4. Direksiyon destek sistemi bulunan araçlar, direksiyonun hareketlerine eş zamanlı olarak aynı anda tekerlekleri hareket ettirir. Bu konuda araçta problem olup olmadığını anlamak için, kafamızı camdan çıkararak direksiyonu sağa sola çevirirken tekerleri izlemeliyiz. Eğer direksiyon hareketleri ile tekerlekler arasında birkaç saniyelik gecikme varsa, direksiyon sisteminde önemli bir problem var demektir.
 5. Lastikleri kontrol edip, aynı akstaki lastiklerin aynı marka olmasına dikkat etmeliyiz.
 6. Aracın pedalları, aslında araç kullanımı hakkında bazı ipuçları vermektedir. Fren pedalı fazla aşınan bir araç, şehir içinde daha fazla yolculuk yapmış demektir. Gaz pedalı fazla aşınan araçlar ise daha çok uzun yolculuklarda kullanılmıştır. Aracın iki pedalı da aşınmış ise, araç kilometresinin doğruluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.
 7. Aracı kontrol ederken; aracın motor kayışlarını,yağ seviyelerini,yağın durumunu,kablo sistemi ile kablo sistemindeki yağ kalıntılarını ve motorun su seviyesini kontrol etmeniz gereklidir.
 8. Son olarak alacağımız aracın lastik basınç seviyelerini kontrol etmeliyiz.
İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Aracın Motorunu Çalıştırdıktan Sonra Neleri Kontrol Etmeliyiz?

 1. Motoru çalıştırdıktan sonra aracın rölanti seviyesini ve sesini dikkatlice dinleyin. Normalin üstünde bir  gürültü söz konusuysa, motorda bazı sorunlar olabilir.
 2. Aracı çalıştırdıktan sonra ilk olarak deneme sürüşü yapmalıyız. Bu sürüşte araçta sağa veya sola çekiş gibi problemler olup olmadığını kontrol etmeliyiz.
 3. Aracın kolay marş alıp almadığını, motorun kolay çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 4. Aracın fren pedalınına bir dakika boyunca basın ve fren pedalının yüksekliğini ölçün. Eğer fren pedalı 4cm’den fazla iniyorsa, muhtemelen bir fren sistemi arızası mevcuttur.
 5. Araç çalıştıktan sonra, egzoz dumanı renksiz veya gri ise bu normaldir. Fakat çıkan duman mavi yada siyah ise, muhtemel bir arıza söz konusudur.
 6. Egzozdan gelen seslerde sıradışılık varsa, bir problem mevcut olabilir.
 7. Aracın el frenini kaldırdıktan sonra birinci viteste hareket etmeye çalışın. Araç hareket ettiği taktirde, el freni çalışmıyor demektir.
 8. Araç seyahat halindeyken sağa sola dönüşler esnasında tıkırtı duyuyorsanız, bu aks uçlarının aşındığı anlamına gelir.
 9. Alacağınız araç klimalı ise, klimayı çalıştırın ve hava kompresörünün sesini dinleyin. Eğer fazla ses çıkarıyorsa klimalarda teknik bir arıza söz konusu olabilir.
 10. Sürüş sırasında aracın gürültüsünü kontrol edin ve ses seviyesine bakın.
 11. Sürüş sırasında aracınızı düz bir yola çıkarın ve direksiyonu bırakın. Kendiliğinden sağa sola hareket eden direksiyon, bozuk rot ayarına işarettir.
 12. Düz yolda giderken, hızınızı arttırdığınızda otomobil ve direksiyonda titreme mevcutsa, bu aracın lastik balans ayarındaki bozukluğa işarettir.
 13. Düşük hızda seyreden araçta meydana gelen tıkırtı sesleri, süspansiyondan kaynaklanan bir soruna işaret ediyor olabilir.
 14. Aracınızın frenlerini ise birinci viteste giderken kontrol etmelisiniz.
 15. Aracı kullandıktan sonra müsait bir yere geçin ve el frenini çekin. Daha sonra aracı vitese alıp ayağınızı yavaşça debriyaj pedalından kaldırın. Araç stop ederse bir problem yok demektir. Fakat araç halen  çalışmaya devam ediyorsa, debriyajda bir sorun var demektir.
 16. Hızlı sürüşler esnasında direksiyon kontrolünde sorun yaşıyorsanız, araç ön takımlarında bir problem olabilir. Düşük lastik basıncı da bu duruma sebebiyet verebilir.
 17. Aracı alacağınız zaman rot ile balans ayarını muhakkak yaptırmalısınız. Burada meydana gelen bir ayar bozukluğu, varsa diğer sorunları gün yüzüne çıkarabilir.
2.El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeli
2.El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPhone Rehberden Çoklu Kişi Silme

iPhone Rehber Birden Fazla Kişiyi Silme

General Mobile Discovery Air

GM Discovery Air Özellikleri