in

Huawei G10 Teknik Özellikleri

Huawei Smart Phones

Son günlerde iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus derken, birçok akıllı telefon tedarikçisi neredeyse Apple’ın gölgesinde kaldı. Öyle ki, en büyük rakipler bile Apple lansmanına yakın tarihlerde akıllı telefon çıkarmaya çekiniyor. Tanıtım ardından ise yavaş yavaş diğer markaları da pistte görmeye başladık. Zaten android piyasasında ki çekişme bildiğimiz gibi birçok marka üzerinden gelişiyor. Ama son zamanlarda bazı Uzak Doğu’lu üreticiler, ciddi anlamda kaliteli ve fiyatı uygun telefonlar ortaya çıkarmaya başladılar. Bu markalar arasında Oppo, Xiaomi,Meizu ve Huawei gibi önemli isimler var. Bu firmaların yükseliği, BlackBerry, HTC ve Motorola gibi firmaların iflasa doğru yol almasına neden oldu. Doğrusunu isterseniz, bahsi geçen Uzak Doğu markaları ciddi anlamda işinin hakkını vermeleri ve bütçe dostu olmaları nedeniyle, biz kullanıcılarında işine oldukça yarıyor. Darısı IOS cihazlarında başına derdim ancak, Apple’ın yazılım konusunda rakibi yok.Şimdi konudan daha fazla uzaklaşmadan, Huawei’nin yeni amiral gemisi G10 hakkında konuşmaya başlayalım.

Huawei G10 Resimleri

Huawei G10 Teknik Özellikleri

Huawei G10 Tasarımı

Az önce Apple‘ın sektörde IOS nedeniyle rakibi olmadığını söylemiştik. Ama işin geneline bakacak olursak, birçok android telefonun da Apple‘ı taklit ettiğini söyleyebiliyoruz. Zira iPhone 6 tanıtıldıktan sonra, iPhone 6‘nın tasarımına yakın o kadar çok android cihaz gördük ki, şaşırmamak elde değildi. Ama biz tüketiciler için önemli olan kimin kimi taklit ettiği yada benzer ürünler ürettiği değil, üretilen telefonun ihtiyaçlarımızı ne kadar karşıladığı ve ne kadar kaliteli olduğudur. Nitekim Huawei G10 içinde tasarım açısından oldukça iyi bir ürün gördüğümüzü söyleyebiliriz. Resimlerden de görüldüğü üzere, telefon oldukça ince, ön kısmında herhangi bir fiziksel tuş yok ve TouchID kısmı kameranın hemen altına konumlandırılmış. Ayrıca 18:9 kasa oranına sahip Huawei G10’un tamamıyla yekpare alüminyum bir gövde ile geldiği, 156,2×75,2×7,5 mm ebatlarında, 7mm kalınlığında ve 164gr ağırlığa sahip olduğu biliniyor.

Huawei G10 İnceleme
Huawei G10 İnceleme

Huawei G10 Ekranı

Huawei’nin ekranı gövde üzerinde oldukça geniş alanı kapsıyor. 5.9” ebatlarında IPS LCD olan bu ekranın açıklanan çözünürlüğü ise 1080×2160 FullHD piksel düzeyinde. Ekranın diğer detaylarını ise telefon tamamıyla ortaya çıktığında göreceğiz. Fakat ekran boyutunu ve çözünürlüğünü göz önünde bulundurduğumuzda, orta seviye, çok iyi olmayan, ancak çok kötüde olmayan bir ekran olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası bu ekran standart ve diğer markalardan ayrıcalıklı bir özelliği bulunmuyor.

Huawei G10 Ana Özellikleri

Yeni amiral gemisinde sekiz çekirdekli ARMv8-A (64-bit) mimarisine sahip bir işlemci olacak. Biz bu işlemcinin Qualcomm Snapdragon 835 olacağını düşünüyoruz, ki bu işlemci Samsung Galaxy Note 8, Sony Xperia XZ Premium ve HTC U11 gibi üst seviye telefonlarda da kullanılmakta.Grafik işlemcisi olarak ise MaliT830-MP2 işlemcisine yer erilmiş. Bilinen diğer bilgiler arasında 4GB RAM,64GB depolama alanı ve 3.349mAh batarya kapasitesi gibi detaylar yer alıyor. MicroSD desteği de yine telefonun özellikleri arasında olacak. EMUI 5.1 destekli Android 7.0 Nougat ile satışa çıkacak telefonun en çok ön plana çıkan ve kendisini diğerlerinden ayıracak özelliği ise sahip olduğu dört adet kamerası. Şimdi kamera detaylarına geçelim.

Huawe G10 Tasarım

Huawei G10 Kamerası

Telefon, sektörde ilk sayılacak kamera özellikleri ile kullanıcısının beğenisine sunulacak. Zira hem arka tarafta, hemde ön tarafta iki adet kamera bulunurken, toplamda 4 adet kamera özelliği nadiren bir akıllı telefon üzerinde toplanıyor. Hatırlayacağınız üzere daha önce dört kamera özelliğini Alcatel Flash‘ta ve Gionee S10‘da görmüştük. Ancak sektörde aktif olarak satılan telefonlar arasında Huawei ilk dört kameralı cihaz olacak. Huawei G10‘un arka kameralarından birisi 16MP, ötekisi ise 2MP çözünürlüğündeyken (koymasalar daha iyidi), ön kameralarınsa ilki 13MP, ikincisi 2MP kalitesinde olacak.

Huawei G10

Bunların yanı sıra, cihazın hem ön kısımda hemde arka kısımda flash desteği sunuluyor. Biz ikinci kameraların çözünürlüğünün bu denli düşük olmasının sebebini alan derinliğine bağlıyoruz. Yani 2MP‘lik bir yardımcı kamera da, az buçuk resimleri daha gerçekçi hale getirecek,daha iyi ışık almasını sağlayacaktır. Kim bilir belki akıllı telefonların teknik detaylarını çok fazla irdelemeyen birisine, telefonun dört tane kamerası var demekte, satış esnasında büyük avantajlar doğuruyordur. Yani bu bir satış taktiği de sayılır. Sonuç olarak bu kameraların ne kadar iyi olduğunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bir diğer başlıkta Nokia D1C Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turkcell T80 Fiyatı Ne Kadar

Turkcell T80 Özellikleri

Kaan A1 İnceleme

Kaan A1 Özellikleri