in

Masaüstü PC mi? Laptop Mu?

Leptopmu Masaüstümü
Leptopmu Masaüstümü

Yeni bir bilgisayar almak isteyen kullanıcıların birçoğu, bu sorunla karşılaştıktan sonra kara kara düşünmeye başlıyor. Çünkü kimi yerde laptop bilgisayar avantaj sağlarken, kimi yerde ise masaüstü bilgisayar avantaj sağlıyor. Peki en doğru kararı nasıl vereceğiz? Hangi koşulda doğru karar vermiş olacağız? Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu sorunun asıl cevabı, ihtiyaçlarınızda gizli. Eğer çok amaçlı bir kullanıcı iseniz, gerek oyun,gerek modelleme ve gerekse programlama gibi işleri de bir arada yürütüyorsanız, bu durumda güçlü bir bilgisayar elde etmeniz gerekir.

Hangi Bilgisayarı Almalıyım

Laptopların bazı durumlarda masaüstü PC rahatlığını vermediği bir gerçek. Örneğin bilgisayarınızı taşımak zorunda kalmıyorsanız, yani çoğu zaman oturduğunuz yerden işlerinizi yürütebiliyorsanız elbette gözünüze kestirdiğiniz bir taşınabilir bilgisayara vereceğiniz parayla daha iyi teknik özelliklere sahip bir masaüstü PC alabilirsiniz. Şöyle ki; tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir dizüstü bilgisayar 2000 TL ile 3500 TL arasında fiyatlarda satılıyor. Yani bu fiyat aralığında bir çok laptop bilgisayar, tüm işlerinize karşılık verebiliyor. Ancak dizüstü bilgisayarları kullanırken daha hassas davranılması, parçalarının daha pahalı olması, tamirlerinin uzun sürmesi gibi birçok etken, onları masaüstü bilgisayarlara göre daha dezavantajlı kılıyor.

Masasüstü Mü Dizüstü Mü

2000 TL ile 3500 TL arasındaki bir dizüstü bilgisayar karşılık, teknik özellikleri yaklaşık iki kat daha iyi bir masaüstü bilgisayar sahibi olabilirsiniz desek, sanırım abartmış sayılmayız. Çünkü masaüstü bilgisayarlar gerek rahat parça temini, kolay donanım değiştirme, daha uygun fiyatlara eklemeler yapabilme gibi sayısız avantaj sağlıyor. Geniş ekrana sahip  bir masa üstü bilgisayar ile tüm işler daha eğlenceli bir hal alırken, daha ileriye yönelik teknik özellikleri ile de geliştirilebilir bir yapı sunuyor.

Leptopmu Masaüstümü
Laptop mu Masaüstümü

Ancak çalışma alanımız kısıtlı ise, bütçemize göre alabileceğimiz bilgisayar ile işlerimiz halloluyor sa ve daha fazlası için gereksinim duymuyorsak, bu durumda dizüstü bilgisayarlar da bizler için yeterli gelecektir. Eğer bilgisayarımızı sık sık taşımamız gerekiyor, veya arkadaşlarımızla bir araya gelirken ihtiyaç duyuyorsak, bu durumda bir taşınabilir bilgisayar ile çok sayıda avantaj elde edebiliyoruz. Bazı ek donanımlar alma gereği duysak ta (soğutucu gibi)  bazen bu yönde bir tercih doğru karar olabiliyor. Yazımızın başlarında da söylediğimiz gibi asıl karar ihtiyaçlarınızda gizli. Ancak mecburiyetiniz yoksa, önceliği zevkinize ve bütçenize göre toplayacağınız bir masaüstü bilgisayarlardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Numaradan İsim Öğrenme

Numaradan İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hangi Tarayıcı: Google Chrome mu yoksa Mozilla Firefox mu?