in

Gooligan Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

gooligan-virusu-nedr
gooligan-nasil-yayiliyor

Gün geçmiyor ki android cihazlar için “tehlike” başlıklı bir haber görmeyelim. Her gün yeni bir virüs, yeni bir trojan yada yeni bir casus yazılım haberi okumaktan ciğerimiz soldu. Bu demek değil ki bu haberler yalan yada asparagas. Hatta şöyle bir dönüp geçmişe baktığımızda, çok sayıda kişinin hesabının hacklendiğini ve bilgilerinin sızdırıldığını görüyoruz. Sonuç olarak açık kaynaklı kod ile yazılmış bir işletim sisteminden  bahsediyoruz. Bu tür şeylerin olmasına da şaşmamak lazım. Şimdiki çiçeği burnunda virüsümüzün ismi ise Gooligan. İlk olarak başında Goo kelimesini görünce direk olarak aklımıza Google’ı getirip sempatimizi kazanan bu virüs, aslında pekte göründüğü gibi sevecen değil.

gooligan-virusu

Gooligan Virüsü Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Check Point isimli güvenlik firması tarafından yapılan açıklamaya göre, Gooligan bir çeşit malware. Yani cihazınıza üçüncü parti uygulamalar üzerinden gizlice sızıyor ve telefondaki yetkilere erişmeye başlıyor. Cihazdaki tüm yetkileri alan virüs, daha sonra bu yetkiler sayesinde hesaplarınıza erişiyor ve tüm veri tabanını görebiliyor. Gooligan virüsünün aktif olarak tespit edildiği işletim sistemleri ise Jelly Bean 4.1, 4.2, 4.43, KitKat 4.4, Lollipop 5.0, 5.1 olarak açıklandı. Üstelik Gooligan virüsünün marifetleri bununla da sınırlı değil. Çiçeği burnunda yeni malware’mız, siz farkında değilken Google Play Store üzerinden gizlice telefonunuza dolandırıcı uygulamalar yüklüyor. Bu nedenle eğer cihazınıdan sizden habersiz bir uygulama yüklendiği görürseniz yada buna benzer şüpheli bir hareket algılarsanız, derhal temiz olduğuna emin olduğunuz başka bir cihaz üzerinden hesap bilgilerinizi değiştirin ve telefonunuzun işletim sistemi ile belleğini sıfırlayın.

gooligan-calisma-semasi

Check Point firması tarafından yapılan açıklamaya göre, günlük 13.000 etkileme oranı ile birlikte yaklaşık 1 milyon kadar cihaz Gooligan virüsüne yakalanıyor. Tüm root izinlerini alan Gooligan, böylece dakikalar içerisinde binlerce hesabı da ele geçiriyor. Google‘ın Android Security yöneticisi Adrian Ludwig’in Google+ hesabından yaptığı açıklamaya bakılacak olursa, bu virüsün temizlenmesi için şuan için herhangi bir önlem alınabilmiş değil. Fakat konu üzerinde çalışan uzmanlar, telefona yüklenecek yazılımlar konusunda kullanıcıları çok dikkatli olmaları için uyardı.

Bir diğer başlıkta WhatsApp Status Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsung Metal12 Fiyatı Ne Kadar

Samsung Metal12 Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

iPhone Yavaş Çalışıyor

iPhone Telefonlara Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?