in

Hangi Tarayıcı: Google Chrome mu yoksa Mozilla Firefox mu?

Hangi Web Tarayıcısı

Web tarayıcısı konusunda en iyi tarayıcılar arasında hiç şüphesiz Google Chrome ve Mozilla Firefox en üst sıralarda. Peki iki tarayıcı hakkında bir seçim yapmamız gerekseydi veya birini ötekinden güçlü ilan etseydik bu savaşın galibi hangisi olurdu? İşte teknik konular hakkında iki tarayıcının birbirine oranla avantajları ve hız seviyeleri.

En İyi Web Tarayıcısı

Firefox kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konuların başında bitip tükenmek bilmeyen Firefox güncellemeleriydi. Neredeyse her hafta yeni bir güncelleme ile karşılaşan kullanıcılar oldukça sıkılmışlardı. Rutin bir güncellemenin ardından ise tüm Firefox kullanıcıları bir sürprizle karşılaştı ve tarayıcının Chrome’a olan benzerliği gözlerden kaçmadı. Görünüş olarak rakibine çok benzeyen tarayıcının en büyük avantajlarından birisi ise daha fazla kişiselleştirilebilir olması. Zira Firefox temaları birbirinden çok farklı ve tarayıcının yalnızca arayüzünü değil, tamamını başarılı bir şekilde değiştiriyor.

Mozillamı Googlemı
Mozilla mı Google mu

Mozilla firefox aynı zamanda kullanışlılık konusundan rakibine oldukça yakın duruyor. Ayrı arama çubukları ve adres çubukları bulunan Firefox’a karşılık Google Chrome’da iki işlevi yerine getiren tek bir adres satırı bulunuyor. Yani firefox aramaları search kutucuğundan yaparken, Chrome ise url kısmına kelime veya cümle yazarak arama yapabiliyor. Böylece arama motorunun sayfasına gitmek zorunda kalmadan aramaları pratik yoldan yapabiliyoruz. Üstelik önerilen kelimeler özelliği burada da aktif.

Chrome vs Firefox
Chrome vs Firefox

Google Chrome’un ayarlar bölümü hepimizin bildiği gibi oldukça farklı. Yani farklı kelimesinden kastımız onun sıradışı olması değil, farklı bir pencere yerine bir internet sekmesi gibi açılması. Tıpkı Google arama seçeneklerini mail adresimizle kişiselleştirmek gibi. Chrome ayarlarını internet sekmesine benzer bir sekmeden rahatlıkla yapabiliyor ve kısayollar çubuğu,anasayfa url’si vb. özellikleri buradan ayarlayabiliyoruz. Böylece Firefox’a nazaran daha pratik bir menü elde edilmiş. Ayrıca istediğimiz bir sekmeyi tutup görev çubuğuna sürüklediğimiz zaman kendi başına bir sayfa olması ve diğerlerinden ayrılması da oldukça önemli bir özellik. Verileri eşitleme konusunda da yine Google Chrome, Firefox 29 sürümüne göre daha kullanışlı ve güvenli.

Firefox vs Chrome
Firefox vs Chrome

En önemli ve incelenmesi gereken özelliklerden birisi ise iki tarayıcı arasındaki web sayfalarını yükleme farkı. Yani hız fakları. Normal şartlarda Google Chrome diğer birçok tarayıcıdan daha belirgin hız farkına sahipti ancak Firefox’un 29. güncellemesi ile ciddi anlamda iyileştirilmeler yapılmış olmalı ki, yeni tarayıcı oldukça hızlı çalışıyor. Bundan en büyük etkenlerden birisi ise Java Script’lerin geliştirilmesi denilebilir. Ancak menülerin açılış süreleri, sayfa yüklenme süreleri, tarayıcının açılma süresi vb. konularda ise Chrome halen liderliğini sürdürüyor diyebiliriz.

Hangi Web Tarayıcısı

Tarayıcınızdaki eklentilere değinecek olursak, herhalde onlarsız çok büyük sıkıntılar çekebilirdik.  Çünkü bazı durumlarda tarayıcıların yetenekleri yetersiz kalıyor ve eklentilere baş vuruyoruz. Ayrıca bu eklentiler, yeni bir tarayıcı aramak zorunda kalmamamız ve bazı eksikliklerin tarayıcıya güncelleme getirmek yerine eklentiler ile giderilmesi anlamına geliyor. Bu da aslında büyük bir avantaj. Eklenti konusunda ise önde olan tarayıcı Firefox. Çünkü daha fazla eklenti sayısına sahip olan Firefox, aynı zamanda Chrome’un eklentilerine göre daha kararlı çalışıyor. Böylece bu karşılaştırmadan anlıyoruz ki, iki tarayıcının da birbirine üstün yanları var. Fakat Chrome tarayıcısı kullananların birçoğu Firefox’u aramıyor. Firefox kullanıcıları ise mecbur kalmadıkça Chrome tarayıcısına geçme gereği duymuyorlar. Buradan çıkacak ana sonuç; iki tarayıcıda isteklere cevap verebiliyor. Asıl mesele kullanıcıların istekleri ve bilgisayar kullanabilme kabiliyetleri.

Bir diğer başlıkta Masaüstü PC mi? Laptop Mu? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leptopmu Masaüstümü

Masaüstü PC mi? Laptop Mu?

İos 8

En Çok İşe Yarayan Jailbreak Tweakleri