in

Evcil Hayvan Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Evcil hayvan sahipliği başlı başına güzel bir hobi, çok güzel bir uğraştır. Evimizde misafir ettiğimiz o minnoş yaratıklara yaklaştıkça onlarla olmak istediğimiz zamanı da artırmaya başlarız. Ve daha çok hayatımıza girmeye başlarlar.

Onlarla olduğumuz anlar arttıkça o anları ölümsüzleştirmek isteriz. Peki evcil hayvan fotoğrafçılığının püf noktaları nedir? Evcil hayvan fotoğrafı nasıl çekilir. Doğru pozisyon nasıl alınır? Bu yazımızda sizler için evcil hayvan fotoğrafçılığının püf noktalarını derledik.

1. Evcil Hayvanınızın Kişiliğe Göre Çekim Yapın

Evcil hayvanınızın fotoğrafını çekmeden önce kendinize “benim hayvanımı diğer hayvanlardan ayıran şey nedir?” diye sorabilirsiniz. Ne tür bir kişiliğe sahip olduğunu düşünün ve çekimlerinizde bir kısmını yakalamaya çalışın. Örneğin, evcil hayvanınızı uykulu, tembel ya da sakin küçük bir şey ise, fotoğrafınızı yatağının etrafına ya da güneşte uzanırken çekin. Evcil hayvanınız hiperaktif, meraklı ve her zaman hareket halindeyken, çekimlerinizi yarışan, toplar için zıplayan veya diğer hayvanlarla oynadığı bir parkta yapmak daha iyi olabilir.

Foto: shotkit.com

2. Mekan Seçimi

Evcil hayvanınızın fotoğrafını çekeceğiniz yeri seçerken, diğer çeşitli faktörleri de göz önüne almanız gerekmektedir. Yeni başlayanlar için evcil hayvanınızın rahat edeceği ve rahat edeceği bir yer seçin. Örneğin, sizin ve evcil hayvanınızın birlikte çekimlerinize bakarken gelecekte çok şey ifade edecek özel anlar yaşadığı bir yeriniz olabilir.
Ayrıca, çekimlerinizde arka planını da göz önünde bulundurun. Sonuç olarak, arka planlarınızın fotoğrafınızdan rahatsız edilmesini istemezsiniz. Yeni başlayanlar için en iyi yerler en düz ve tek renk olan yerlerdir. Büyük yeşil çim alan, beyaz duvarlı ve düz halılı iyi aydınlatılmış bir oda ideal olabilir.

Foto: mnn.com

3. Yakınlaşın

Evcil hayvanlar genellikle küçüktür yaratıklardır. Eğer onlara yaklaşmadan fotoğraf çekmeye çalışırsanız fotoğrafınızda kaybolacaklardır. Onlara; rahatsız etmeden, kendileri gibi olabilecekler bir alan bırakacak kadar yaklaşın. Eğer evcil hayvanınızın yanına yaklaşamıyorsanız, kameranıza bir yakınlaştırma merceği takınız. Uzun bir odak uzunluğu ayrıca fotoğrafınıza alan derinliği de katacaktır.

Foto: sleeklens.com

4. Anı Yakalayın

Birçok evcil hayvan aktif ve her zaman hareket halindedirler. Bundan yararlanmayı ve onları doğal halleriyle yakalamayı bilin. Hareket halindeyken herhangi bir objeyle oynamalarına izin verin ve onlar oynarken hızlı bir enstantane hızı kullanarak anı yakalayın. Bu ayarlar ilk başta karmaşık gibi geliyorsa öncelikle çoğu profesyonel fotoğraf makinesinde var olan “spor” modunu kullanmayı deneyin.

Foto: digitaltrends.com

Diğer makalemiz de "Piksel & Megapiksel Nedir? Ne İşe Yarar?" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Huawei P30 Özellikleri Fiyatı

Piksel & Megapiksel Nedir? Ne İşe Yarar?