in

eSim Nedir? Avantajları Nelerdir?

eSim Destekleyen Telefonlar

eSim olayı aslında zannettiğimizden daha basit bir sistemdir. Hatta ufak bir yazılımdır desek te hiç yanlış olmaz. İlk olarak Google’ın son amiral gemisi Pixel 2 ve Pixel 2 XL ile ortaya çıkan bu özellik, son zamanlarda kullanıcılar tarafından da oldukça merak edilmeye başlandı. eSim özelliği hakkında konuşmadan evvel normal sim kartlar hakkında bazı bilgiler verelim. Abone Kimliği Modülü (Subscribet Identity Module) kısa adıyla telefonlarımızda sim kartlar kullanıyoruz. Bu sim kartlar cihazlarımızın sinyal göndermesini, bir kanala abone olup sinyal almasını ve hücresel bir veri ağından faydalanmasını sağlıyor. eSim ise, bu işi fiziksel bir sim kart ile değil, yazılımsal olarak telefona tanımlanan bir kod satırı ile yapıyor. Yani sim kart takmadan, bir uygulamaya bilgilerinizi girerek hattınızı aktif ettiğinizi düşünün. Peki eSim yalnızca bu görev için mi var ? Cevap tabi ki hayır. Zira eSim bazı farklar içeriyor.

eSim Ne İşe Yarar

Google, eSim olayını Amerika’da faaliyete geçiriyor ancak Pixel 2 ve Pixel 2 XL telefonlarında yine de bir sim kart yuvasına yer verilmiş. Çünkü bu uygulama bazı gereksinimlere sahip. Amerika’da ki bazı operatör sağlayıcılar, Protect Fi adı verilen ortak bir proje ile müşterilerin bulunduğu bölgede operatör değiştirmesine izin veriyor. Bu işin taban kısmında ise elbette Google var. Google, öncelikle birden fazla operatör sağlayıcıyla anlaşıyor, daha sonra müşterinin bulunduğu bölgede hangi operatör iyi çekiyorsa, cihazınız o operatör ile dünyaya açılıyor. Ayrıca burada operatör sağlayıcılar arka planda dururken, muhatabınız da Google oluyor ve ücretler Google’a ödeniyor.

Google Pixel 2 XL

eSim ile SimKart Arasındaki Farklar Neler?

  • Bu iki farklı teknoloji arasında elbette bariz farklar bulunuyor. Bunları kısaca özetleyecek olursak;
  • eSim’de fiziksel bir simkart olmadığından, cihaz açılır açılmaz şebekeye bağlanıyor, operatör sağlayıcılara fiziksel sim kartlar için ekstra para ödemiyorsunuz.
  • Normal sim kartlar standart, micro ve nano sim kartlar olmak üzere üç farklı boyuta sahip. Telefonunuz hangisini destekliyorsa, o sim kartı almak durumunda kalıyorsunuz. eSim’de ise böyle bir probleminiz yok. Hangi cihaz olursa olsun operatöre bağlanabiliyorsunuz.
  • Normal sim kartlar hasara görebilir yada kaybola bilirken, eSim’de böyle bir derdiniz olmuyor.
  • Akıllı telefonlarda kaç adet sim kart yuvası var ise, aynı anda o kadar operatör ve farklı numara ile telefonu kullanabiliyorsunuz. Sanal sim kartlarda ise, çok daha fazla sayıda numarayı ve operatörü, sim kart yuvası dahi olmadan cihaza tanımlayıp  kullanabiliyorsunuz. Ancak Google’ın eSim ve Projetct Fi projesinde bu durum yukarıda anlatıldığı gibi olacaktır.
  • eSim sayesinde, üreticiler telefonlarda sim kart yuvası için yer ayırmaktan kurtuluyor ve bu alanı farklı bir teknoloji için ayırabilirler.
  • eSim sayesinde, tüm bilgisayarlar, akıllı telefonlar,akıllı saatler ve tabletlere sim kart takmadan mobil operatöre bağlanılabilir.

Google Pixel 2

Bir diğer başlıkta TeknoSA Preo Pwatch 3 Akıllı Saat Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram ve Facebook’tan Videolar Nasıl İndirilir?

Android 8.0 Oreo Telefon Listesi

Android Oreo 8.0 Güncellemesi Alacak Telefonların Listesi