in

En Kullanışlı Android Root Araçları

Android Root Nedir Nasıl Yapılır
Android Root Nedir Nasıl Yapılır

Android cihazları daha kullanılabilir hale getiren Root işlemi, böylece özel araçları yüklemenize de olanak sağlıyor. Root’lanan telefonlar, normal Android cihazlara nazaran daha farklı temalar ve görsel özelleştirmeleri de beraberinde getiriyor. Peki Root yapılmış cihazlardaki en kullanışlı araçlardan söz edecek olursak, hangilerini tavsiye edebiliriz? İşte sizler için derlediğimiz en kullanışlı araçlardan bazıları:

 

Titanium Backup

Bu uygulama normalde Root işlemi yapılan telefonlara otomatik olarak yükleniyor ancak her cihazda aynı şeyi söylemek mümkün değil. Titanium Backup, telefonunuzun tüm uygulamalarını ve verilerinizi yedeklemeye yarayan bir uygulama.

SuperSU

SuperSU

Tıpkı Titanium Backup gibi Root yapılan telefonlara otomatik olarak yüklenen bu uygulama, bir çeşit yönetici uygulaması. Yani telefona yüklü uygulamaların, işletim sisteminde hangi yetkilere sahip olacağını belirliyor. Bu sayede Android işletim sisteminin izin vermediği bazı ayarları da değiştirmek mümkün hale geliyor. Buna kısaca Root Yetkisi deniyor.

NoBloat Free

No Bloat

Telefonumuzu elimize aldığımız zaman hiç şüphesiz işe yaramayan ve ihtiyaç duymadığımız sayısız uygulama karşımıza çıkıyor. Bunların çoğunu da malesef kaldıramıyoruz. Neyse ki NoBloat Free uygulaması var. Üstelik bu araç, uygulamaları silmeden önce yedeklemeyi de ihmal etmiyor.

AppMgr

AppMgr 3

Bu uygulama, bilhassa hafızası düşük olan telefonlar için birebir. Tek yapmanız gereken uygulamayı kurmak ve uygulamaları hafıza kartına taşımak. Bu uygulamayı telefonun kendi taşıma fonksiyonundan ayıran yanı ise, taşıdığı uygulamaların çalışmasını engelleyecek dosyaları da işletim sisteminde yeniden dizinlemesi. Ayrıca uygulamalarınızı yönetmekte de oldukça başarılı bir uygulama.

Xposed

Xposed Nedir

Xposed uygulaması ile arka planda çalışan uygulamaları otomatikman kapatarak belleğin şişmesini engelleyebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken uygulamayı yükleyip modüller kısmından aktif etmek ve telefonu açıp kapatmak. Ayrıca dondurulmayan uygulamaları da Hızlı Mod özelliğini aktif ederek kapatabilirsiniz.

Swapper for Root

Swapper For Root Nedir

Bilgisayar ile arası iyi olan kullanıcıların birçoğu, USB Bellekleri RAM olarak kullanan Windows 7’yi çıkar çıkmaz yüklemek için sıraya girmişti. Sanırım leb demeden leblebiyi anladınız bile. Yani evet, bu uygulama telefonun depolama alanının bir kısmını takas alanı olarak kullanıyor ve performansta gözle görülecek iyileştirmeler yapıyor. Ayrıca cihazınızdan tam verim almak için Class 10 diye tabir edilen yüksek performanslı hafıza kartı almanızda fayda var.

GMD Gesture Control

GMD Gesture Control

Bu araç sayesinde, telefounuza dokunmadan yönetebiliyorsunuz. Bilhassa elleriniz kirliyken oldukça işe yaran bu uygulama, parmak hareketlerinize göre belirlenen bazı işlemleri yerine getiriyor. Uygulamalar arası geçiş, uygulamayı kapatma vb. fonksiyonlar artık el hareketlerinize bağlı.

SSH Tunnel

SSH Tunnel For Andriod

Bir çeşit ağ maskeleme yazılımı olan SSH Tunnel, web sitelerine girişlerinizi farklı bir kanal üzerinden gerçekleştiriyor ve kötü amaçlı yazılımlara karşı birçeşit koruma kalkanı görevi üstleniyor. İnternet trafiğini şifreleyen bu uygulama sayesinde telefonlarınız daha güvenli.

System App Remover

System App Remover

İsminden de anlaşılacağı gibi,System AppRemover telefondan kaldırılamayan sistem uygulamalarını kaldırmaya yarayan bir araç. Üstelik uygulamaları hafıza kartına taşımakta programın özellikleri arasında.

Memory Booster

Memory Booster Nedir

İşletim sisteminde gereksiz ağırlıklara neden olan ve arka planda telefonu yavaşlatan uygulamalar Memory Booster tarafından otomatik olarak algılanıp kapatılıyor ve bu sayede kullanılan bellek oranı iyileştiriliyor.

Z Screen Recorder

Z Screen Recorder

Diyelim ki bir arkadaşınıza telefonunuz üzerinden bir işin yapılışını, yada bir uygulamayı öğretici video çekmeyi düşünüyorsunuz. O zaman bu uygulamayı kurun ve ekranınızın videosunu çekmeye başlayın.Üstelik videoyu paylaşma özelliği sayesinde ekstradan başka uygulamalar yada web siteleri aramanıza gerek kalmıyor.

Metamorph

Metamorph Nedir

Cihazınızın animasyonlarını ve temalarını zenginleştirmek artık çok kolay. İşletim sisteminde bir çeşit modifiye yapan bu araç ile telefon kullanmak daha eğlenceli.

Font İnstaller

Font İnstaller Android

Telefonunuzda farklı yazı fontları yüklemek artık mümkün. Bunun için Font İnstaller uygulamasını indirip, beğendiğiniz fontları yine uygulama üzerinden indirip uygulayabilirsiniz.

Root Call Blocker

Root Call Blocker

Aramasını istemediğiniz kişileri engellemek için bu uygulamayı kurun. Bu aracın en dikkat çekici tarafı, sizi arayan kişinin ekranda görünmemesi ve engellediğinizin anlaşılmaması.

DroidWall

DroidWall Nedir

İnternetinize kota koyarak, ay sonuna kadar internet paketinizi yetirmek mümkün.

Bir diğer başlıkta Swarm Uygulaması Nedir? Nasıl Çalışır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsung Galaxy C5 Özellikleri

instagramda repost yapma

İnstagram’da RePost Nasıl Yapılır?