in

En İyi Kırılmaz Ekran Koruyucu Jelatin Hangisi?

Her yere düştüğünde umarım kırılmamıştır dediğimiz telefonumuzun en pahalı ve başımıza dert açan bileşenlerinden birisi, hiç şüphesiz ki ekranıdır. Hatta öyle ki, orta sınıf bir binek otomobilin ön camı 300 TL ile 500 TL arasında değiştirilebilirken, üst düzey bir akıllı telefonun ekran değişme maliyeti minimum 600 TL’den başlıyor.

Ayrıca telefonlarda meydana gelen birçok sorun garanti kapsamında sayılıp ücretsiz onarılabilirken, ekranda meydana gelen en ufak bir fiziksel hasar bile genellikle kullanıcı hatası olarak tanımlanıyor ve onarımı için ücret talep ediliyor. Kısacası, bu ve buna benzer birçok nedenden ötürü, kullanmış olduğumuz akıllı telefonların ekranına koruyucu kılıf takmaya mecbur kalıyoruz. Ne var ki bazı ekran koruyucu jelatinler kalitesiz oluyor ve kendi kendine kırılmaya, deforme olmaya başlıyor. Bazıları ise, en ufak darbelerle boydan boya çatlıyor ve işlevini yitiriyor. Peki kaliteli ekran koruyucuyu nasıl anlarız? Gerçek manada ekranı korumak için hangi ekran koruyucu jelatinleri tercih etmemiz gerekiyor? Şimdi biraz teknik detaylara geçelim.

En İyi Kırılmaz Camlar
Kırılmaz Ekran Çeşitleri

Ekran Koruyucu Çeşitleri Nelerdir?

Bu yeni teknolojiye baktığımız zaman, çok sayıda ekran koruyucu türü ve çeşidi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki, günümüzde yaklaşık 19 çeşit ekran koruyucu seçeneği mevcut. Bunları sırasıyla; saf cam, polimer silikonlu cam, tempered cam, normal plastik, sert plastik, termo plastik, poliüretan, metal çerçeveli, boleofobik, nano kaplamalı, mika alaşımlı, alüminyum çerçeveli, cam tozundan üretilmiş, cam-silikon karışımı, rubber, neopren, polikarbonat, tpu ve termoplastik poliüretan gibi seçeneklere bölebiliyoruz. Elbette bu yazımızda sizlere tek tek bu ürün çeşitlerinden bahsetmeyeceğiz ancak, işimizi görebilecek, telefonumuza maksimum koruma sağlayacak koruyuculardan bahsedeceğiz. Bu açıdan en çok satılan, tutulan ve dayanıklı olan ürünler arasında gelen, “tempered glass, normal cam ve plastik” koruyucu çeşitlerini inceleyeceğiz.

Ekran Koruyucu Jelatin
Tempered Camlar

Doğru Ekran Koruyucu Seçimi Neden Önemlidir?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, telefonun ekranları için ekstra bir koruyucu bir katman sağlamak oldukça önemli. Her ne kadar Corning, Gorilla Glass 3-4-5 gibi sürümler ile üretilen telefonların ekran dayanıklılığını artırsa da, sonuç itibariyle bu paneller cam olduğu için ekstra önlemlerde kaçınılmaz oluyor. Tabi bu ekran koruyucuların yalnızca darbelerden değil, çiziklerden de koruduğunu, ekranın çizilmesini önlediğini de hatırlatalım.

Ekran koruyucu denildiği zaman eskiden hepimiz ince bir katman olan, eğilip bükülebilen ve streç filmlerden biraz daha hallice olan koruyucuları seçerdik. Çünkü o zamanlar diğer koruyucu fiyatları oldukça uçuktu ve çok fazla seçme şansımız yoktu. Günümüzde ise fiyatlar düştü ve alternatifler çoğaldı. Bu nedenle jelatin şeklinde olan, eğilip bükülebilen koruyucular, çiziklere karşı telefonumuzu korusa da, darbelere karşı herhangi bir koruma sağlamayacaktır. Bu nedenle, cam alaşımlı koruyucuları seçmek gerekiyor. Bu konuda ise en iyi seçim, kendisini çok kez ıspatlamış olan “temperli camlar” dan yana olmalıdır. Peki nedir bu temperli cam? Onu diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir ? Şimdi bu konuya değinelim.

Kaliteli Ekran Koruyucu
Kırılmaz Cam Çeşitleri

Neden Temperli Cam? Temperli Cam’ın Artıları Nelerdir?

Diğer bir adı güçlendirilmiş cam olarak bilinen bu camlar, norma camlardan daha fazla dayanıklıdır ve dirençlidir. Diğer camlara nazaran, kırıldıklarında keskin parçalara dönüşmeyen temperli camlar, daha az keskin olurlar. Diğer camlara nazaran yaklaşık 4-5 kat daha dayanıklı olduğu bilinen bu camlar, temperleme işlemine tabi tutulmaları nedeniyle bu ismi almışlardır (Özel bir ısıtma sistemi ile, 600°C – 650°C sıcaklıklara maruz bırakılıp, hava ile aniden soğutma işlemine temperleme denir). Temperleme işleminin ardından camın yalnızca dış katmanlarında değil, iç katmanlarında da dayanıklılık artırılır ve çekme gerilmeleri oluşur. Diğer camların  40°C ani sıcaklıklarda kırılabilir hale geldiği bilinirken, tempered camlarda ise bu ısı 300°C’ye kadar çıksa dahi dayanıklılık değişmez. Her ne kadar bazı çevrelerde kristal/safir cam koruyucuların en iyisi olduğu söylense de, bu koruyucuların çok fazla sert olması ve esnekliğe sahip olmaması nedeniyle çabuk kırıldığı bilinmektedir.

Spigen Ekran Koruyucu
Temperli Cam Nedir

İşlevine Göre Ekran Koruyucu Çeşitleri

Ekran koruyucuların ambalajlarına baktığımız zaman, üzerlerinde ilk bakışta anlayamadığımız birçok ibare görürüz. Elbette bu simgelerinin hepsinin ayrı bir anlamın var. Şimdi bunlara sırasıyla değinelim.

 • 9H Sertliğine Sahip Koruyucular: Bu koruyucunun en sert kalem standartlarından birisi olan 9H sertliğinde ki kalemler ile dahi çizilmeyeceğini belirtir. Fakat telefonları cebimize koyduğumuz zaman bozuk paralardan olsun, anahtarlardan olsun, baskı nedeniyle ufak tefek çizilmeler muhakkak olacaktır.
 • Parmak İzi Tutmayan Korucuyular: Oleophobic coating olarak bilinen bu koruyucularda ise, üzerine eklenen bir katman ile el izi gibi yağ tabakasına dayanıklı katmanlardan bahsedilmektedir. Ancak ne kadar kaliteli olursa olsun, her koruyucu muhakkak bir miktar iz tutmaktadır.
 • Gizlilik Sağlayan Koruyucular: Privacy layer olarak bilinen bu ürünleri telefonumuzun ekranına uyguladığımız zaman, telefonun sağında yada solundan bakınca ekranı çok az görürüz. Ekranın görülebilmesi için muhakkak karşısıdan ve biraz yakından bakmamız gerekir. Yani telefonun elimizde olması gerekir. Toplu taşıma araçlarında yada sık sık kalabalık yerlerde olanlar için oldukça işlevsel bir koruyucu türüdür. Bu koruyucular, ekranın görüntü panelinden çıkan ışıkları kırarak yalnızca karşı tarafa iletirler.
 • Mat Ekran Koruyucular: Matte display defender olarak bilinen bu koruyucularda ise, ekran isminden de anlaşılacağı üzere mat durur ve parlamaz. Bununla birlikte, en az parmak izi tutan koruyucu türleri arasında gelirler. Ayrıca diğerlerine nazaran parmaklarınız ekranın üzerinde biraz daha rahat kayabilir. Fakat kimi kullanıcılara göre ekranın canlılığını azalttığından ötürü, kullanıcı kitlesi geniş değildir.
Kaliteli Ekran Jelatini
Kavisli Ekran Koruyucular

Ekran Koruyucu Seçmenin Püf Noktaları

 • Eğer telefonunuzun ekranı kavisli ise (edge, 2.5D), kavisli ekran koruyucuları seçebilirsiniz. Çünkü düz ekran koruyucular, ekranın oval kısımlarına yapışmazlar, ekranı tam kaplamazlar ve köşelere gelen darbelere karşı koruyamazlar.
 • Ekran korucu satışı yapan birçok marka bulunmakta olduğundan, bu ürünlerden alırken bilindik markaları tercih edin. Bizim sizlere tavsiyemiz, Spigen yada Totu Design‘ı tercih edin. Bilhassa Spigen, dünya genelinde en bilindik ve tercih edilen markalardan birisidir. Ancak bu markalarında taklitlerinin yapılması nedeniyle, alışverişi yalnızca resmi web sitelerinden yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.
 • Ekran korucuyu alırken, ambalaj üzerinde yer alan simgelerin anlamlarına dikkat edin. Zira parlak olması için aldığınız jelatinin mat çıkması sizi biraz üzebilir.
 • Bazı ekran korucuyular, yanlzıca ekran kısmını değil, ön panelin tamamını (home düğmesinin olduğu yerler dahil) kaplayabilmektedir. Ön paneli tamamen kapatan koruyucular seçebilirsiniz.
 • Ekran korucuları ile birlikte, muhakkak telefonunuzun köşelerde dahil her tarafını saran, sert yada kalın plastik kılıflar kullanmayı unutmayın. Zira tek başına ekran koruyucu, telefonunuza tam koruma sağlamayacaktır.

Bir diğer başlıkta Nokia D1C Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

4 Yorum

Cevap Yaz
 1. 3 sene önce buff aldım hem eşim hemde benim telefonum için fakat 3. Senemde ekran koruyucu çatladı. Ayrıca bu 3 sene içinde kenarlardan sıyrılmalar oldu. Ayrıca yine uçlarda hava kabarcıkları oldu. Eşiminkinin üst yüzeyi inanılmaz çizildi ve kendisi dikkat etmesine rağmen yine onun ekranın ın uç kısmında kabarcık oluştu henüz kırılma olmadı ama bekliyoruz. Bir daha buff alınmayacağını anladım. Ömrü uzun vadeli değil anlaşılan

 2. merak ettim. acaba çoğu yerde buff marka ekran koruyucular önerilirken siz neden bunu tavsiye listesine almadınız? başınıza kötü bir şey geldiyse paylaşabilir misiniz? pazar payı en yüksek buff marka gözüküyor çünkü dünya genelinde.

  • Sevgili Deniz, Buff marka ekran koruyucuların oldukça kaliteli olduğuyla ilgili çeşitli bilgiler mevcut. Fakat Spigen ekran koruyucu bizzat tarafımda kullanıldığı için ve şahsen malzeme kalitesini çok beğendiğim için bu markayı özellikle yazımda tavsiye ettim. Kullanıcılar arasındaki kanıya bakacak olursak; Buff, Spigen ve Totu Design markalarının ilk üç sırayı paylaştığını söyleyebiliriz.

 3. Satılan bazı ekran koruyucu camlar gerçekten çok kalitesiz. İlk darbede dağılıyorlar. Üstelik ekrana bir sonraki düşüşte zarar verebilecek şekilde cam kırıkları oluştuğu için hemen çıkarmanız gerekiyor. Tonlarca para, hangisi kaliteli hangisi saçma bizde şaşırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Silinen Verileri Kurtarmak

Silinen Dosyaları Nasıl Geri Getirebiliriz?

Çocuklar İçin Faydalı Mobil Oyunlar