in

iPhone’ların Gizli Özellikleri

iphone-bilinmeyen-ozellikler
iphone-bilinmeyen-ozellikler

İOS işletim sisteminin zaten mucizevi bir işletim sistemi olduğu aşikar. Zira rakipleri 4GB RAM ile dahi yüksek performansı zor sunarken, o aynı işleri 1GB RAM ve daha düşük düzey asgari sistem özellikleri ile gerçekleştirebiliyor. Üstelik rakiplerine göre kolay kolay yavaşlamıyor ve çökmüyor. İOS’u vazgeçilmez yapan ve iPhone’ların milyonlarca satmasını sağlayan bu işletim sistemi, bununla birlikte birçok farklı özelliği de kullanıcısına sunuyor. Fakat ne var ki, kullanıcıların çoğu bu özelliklerden bir haber ve nasıl kullanılacağını bilmiyor. Bu makalemizde sizlere bu pratik fonksiyonlar hakkında bilgi verecek, telefonunuzu daha kullanılabilir hale getirmenizi sağlayacağız. Bunun için tek yapmanız gereken, aşağıdaki maddelere göz gezdirmek olacak.

gizli-iphone-ozellikleri

iPhone Efektleri Hızlandırma

İOS 10 ile birlikte işletim sisteminin efektlerinde herhangi bir değişiklik olmadı fakat, bazı kullanıcılar telefonlarının biraz hantal olmasından şikayetçi. Yada efektlerin kullanım esnasında gereksiz yere vakit harcadığını söylüyorlar. Bu konuda pek haksız da sayılmazlar. Bunun için tek yapmanız gereken “Hareketi Azalt” seçeğini aktif etmek olacak. Ayarlar>Genel>Erişebilirlik>Hareketi Azalt seçeneğini devreye aldığınız zaman, cihazınızın birçok işlemi daha hızlı şekilde yaptığını ve açıp kapatma işlemlerinin oldukça hızlandığını göreceksiniz.

iPhone Kişiselleştirilebilir Titreşim Özelliği

Ayarlar>Sesler>Özelleştirmek İstediğiniz Uyarıyı Seçin>Titreşim (Saptanmış)>Yeni Titreşim Yarat

Yukarıda ki adımları izleyerek dilediğiniz gibi bir titreşim yaratabilirsiniz. İsteğinize göre  zil sesi, sms tonu, bildirim vb. alanı seçerek her bildirim için ayrı titreşimler yaratmanız mümkün. Bu sayede siz nasıl isterseniz telefonunuz o şekilde titreyecek.

ios-gizli-ozellikler

Siriyi Etkin Kullanmak

Siri’nin en iyi sesli asistanlardan birisi olduğu aşikar. Normalde onu kullanırken hep soru sorarız ve internetten araştırma yapmasını sağlarız. Fakat Siri’ye “sarhoşum” dediğimiz zaman taksi yada “kaza geçirdim” dediğiniz zaman ambulans çağırdığını biliyor muydunuz? Evet, Siri tahmin ettiğinizden daha akıllı bir sesli asistan.

Kalın Yazıları Kullanma

Ayarlar>Genel>Erişebilirlik>Kalın Metin

Yukarıda belirtilen yolu kullanarak telefonunuzdaki yazıları daha belirgin hale getirebilmeniz mümkün. Böylece daha koyu yazılar ile birlikte, ekran biraz daha göz alıcı duracak. Bununla birlikte, aynı menü üzerinden düğme şekillerini ve açık kapalı etiketlerini de aktif/pasif edebilirsiniz.

ios-10-gizli-ozellikler

Pratik Sayfa Değişimi

iPhone cihazlarında bir PDF yada E-Book kitabı açtığınız zaman, muhtemelen yazıları parmağınızı ekranda aşağı yukarı kaydırarak geçiyorsunuz. Yada sayfalarda hızlıca ilerlemek için yine parmağınızı aşağı yukarı kaydırıyorsunuz. Ancak bunun yerine sağa veya sola kaydırarak, tıpkı bir kitap gibi sayfaları çevirebilirsiniz.

Pratik Sesli Mesaj Kullanımı

İleti ayarlarından sesli mesajı aktif ettiğiniz zaman, sizi arayanların videolu yada sesli mesaj bırakmasını sağlayabiliyorsunuz. Fakat asıl pratik olan ise, bu özellik sayesinde sesli mesajları görmek için tuş kilidini açıp sesli mesajlar kısmına gitmeye gerek kalmadan, telefonu sadece kulağınıza götürerek mesajları görebilirsiniz.

iPad Adaptörüyle iPhone’u Şarj Etme

iPhone ile birlikte bir de iPad’iniz var ise, şarj konusunda oldukça şanslısınız demektir. Çünkü iPad ile birlikte verilen USB Şarj adaptörü, normal iPhone şarj adaptörüne nazaran biraz daha güçlü. Bu nedenle iPhone’unuzun lighting kablosunu bir iPad adaptörüne bağladığınız zaman, telefonunuz normalden yaklaşık %40 daha hızlı şarj oluyor. Tabi bunun için illa bir iPad sahibi olmak zorunda değilsiniz. Apple Store üzerinden bir iPad adaptörü alarak cihazı artık daha hızlı şekilde şarj edebilmeniz mümkün.

Bir diğer başlıkta TeknoSA Preo Pwatch 3 Akıllı Saat Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

huawei-p10-cikis-tarihi

Huawei P10 Özellikleri

whatsapp-durum-ozelligi

WhatsApp Status Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?