in

Cep Numarasından Yer Tespit Edilebilirmi?

Mobil Gizlilik İlkeleri
Konum Tespiti Yapma
Konum Tespiti Yapma
Gizliliğimi Nasıl Korurum
Gizliliğimi Nasıl Korurum

Yer Tespiti Yapabilmek Mümkün Mü ?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, cep telefonundan yer tespit ile, cep telefonu numarasından yer tespit etmek birbirinden farklı iki ayrı konudur. Çünkü cep telefonu numarasından yer tespiti yapabilmek için, çok gelişmiş bir alt yapıya ve mobil şebekelerin izin gerektiren alanlarına giriş yapabilme yetkisine sahip olmamız gereklidir. Bu tür bir yetkinin ve yeteneğin yalnızca devletin gerekli gördüğü durumlarda, hukuk kurumlarının izniyle yapıldığını düşünecek olursak,  şansınız hiç yok gibi. Fakat yer tespit işleminin illegal olmadığını düşündüğünüz bir durumdan muzdaripseniz, gerekli devlet kanallarıyla irtibata geçmenizde fayda var. Şimdi gelelim işi kendi çapında çözmek isteyen ve gürültüden hoşlanmayan arkadaşlara.

Cep Telefonu Nasıl Dinlenir
Cep Telefonu Nasıl Dinlenir
Facebook Gizlilik Ayarları
Facebook Gizlilik Ayarları

Eğer bir cihazın konum tespitini yapmak istiyorsanız, bu cihazın iPhone modeli olması sizi 1-0 öne geçirecektir. Çünkü Apple ürünlerine özel iCloud hesabı sayesinde, “konum servisleri” ve “telefonumu bul”  özelliği açık olan bir Apple ürününün nerede olduğunu an be an görebiliyor, telefonu uzaktan kilitleyebiliyor ve alarmı devreye sokabiliyoruz. Ayrıca tüm bu işlemleri yaparken ekrana bir not bırakmamız dahi mümkün. Bunun için İOS işletim sistemine sahip cihaza bağlı olan iCloud hesabının kullanıcı adı ve şifresini bilmeniz,iCloud web sitesi üzerinden oturum açmanız yeterli. Fakat akıllı telefon hangi marka ve model olursa olsun, hangi işletim sistemine sahip olursa olsun, konum tespiti yapabilmek için telefonun internete bağlı olması gereklidir. Yani diğer bir değişle mobil verinin açık olması gereklidir. Konum tespitinde en büyük silahlardan birisi ise sosyal paylaşım ağlarıdır. Facebook,Twitter,İnstagram vb. platform uygulamaları, telefona kurulduktan sonra konum servislerinin açık olmasını ve mobil verinin açık olmasını kullanıcılarına tavsiye ettiklerinden, bu tür ince ayarları gözden kaçıran kullanıcılar, bir mesaj atarken yada bir paylaşımda bulunurken, farkında olmadan bölgelerini de herkese ifşa etmiş oluyorlar. Yani yerini bulmak istediğiniz kişinin bulunduğu en son paylaşımlardan yola çıkarak, ortalama bir yer tespiti yapmak mümkün.

Cep Telefonu Takip Etme
Cep Telefonu Takip Etme

Bazı sosyal ağların ise, bu konuda biraz daha ileri gittiğini belirtelim. Buna örnek olarak Latitude ve Foursquare‘yi rahatlıkla verebiliriz. Bu uygulamaların asıl amacı her ne kadar sevilen yerleri ortaya çıkarmak,arkadaşlarımızla bir araya gelmek, bir şehirdeki lokantaları,kafeleri,benzin istasyonları vb. yerleri belirtmek, eğlenceli buluşmalar düzenlemek olsa da, aslında gizlilik konusunda açık bir tehdit unsuru halindeler. Çünkü bu tür uygulamalarda, arkadaş listenize olan veya etkileşim halinde olduğunuz arkadaşlarınızın sizlerin gittiğiniz yerleri görebilmesi mümkün. Yani telefon rehberinizdeki kişiler, sosyal ağlardaki arkadaş listeniz veya buna benzer bir listede bulunan şahısların, bu tür uygulamalar üzerinden yerlerinizi görebilmesi günümüzde malesef mümkün. WhatsApp vb. uygulamalarda ise harita üzerinden dilediğimiz kişiye konumumuzu gönderebiliyor ve bulunduğumuz yeri en detaylı şekilde karşımızdakine gösterebiliyoruz. Üstelik WhatsApp üzerinden yapılan konum paylaşımları navigasyona da aktarılabiliyor. Ayrıca bazı Spy adı verilen bazı takip amaçlı ücretli yazılımlar ise, bazı kişilerce telefonunuza kurulduktan sonra,sizden habersiz SMS‘lerinizi,E-Mail‘lerinizi,rehberinizi,konumlarınızı,çağrılarınızı,görüşmelerinizi vb. birçok özel bilginizi sahibine ulaştırabiliyor.

Cep Telefonları Nasıl Dinleniyor
Cep Telefonları Nasıl Dinleniyor

Gizliliğimizi Nasıl Sağlarız ?

Gizlilik konusunda endişelerimiz bulunuyorsa, izlememiz gereken bir kaç yol bulunuyor. Bunlardan birincisi, cihazımızın konum servislerini gerek duymadıkça açık bulundurmamak. İkincisi, konum servisleriyle birlikte gerek duymadıkça mobil veriyi de açık bulundurmamak. Yani telefonumuzun internetini kullanmadığımız durumlarda mobil veriyi de devre dışı bırakmak.Böylece gizliliğin yanı sıra, gereksiz internet kullanımının da önüne geçmek mümkün. Üçüncüsü ise, telefonumuza kurulu olan Facebook,İnstagram vb. uygulamaların, konum servislerine erişimini engellemek. Bu sayede uygulama içerisinde etkileşimde bulunduğunuzda konum bilgileri görünmeyecektir. Dördüncü püf nokta ise, kullandığımız sosyal ağların gizlilik ayarlarını iyice incelemek, gizlilik ayarlarını mümkün olan en üst seviyede tutmak, etkileşimlerimizi güvendiğimiz kitle ile sınırlandırmak. Dikkat etmemiz gereken beşinci gizlilik ilkesi ise, sık sık gittiğimiz mekanları ifşa etmemek, uzun süre bulunduğumuz ortamları herkesin göreceği şekilde paylaşmamaktan geçiyor. Belirtelim ki, gizliliğin altın kuralı, sizlerin yaratıcılığınızdan,kıvrak zekanızdan ve dikkatinizden geçiyor. Sanal dünyada gizlilik konusunda ise sizi az çok bilgilendirdiğimizi düşünüyoruz.

Cep Telefonu Gizlilik

Diğer makalemiz de "En Çok İşe Yarayan Jailbreak Tweakleri" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

6 Yorum

Cevap Yaz
  1. Admin bana telefon numarasından adres belirlenen için yardım edemezmısın? Sartmı iPhone kullanması android telefonlarda fln nasıl olucak yardım edebilme gibi bı şansın varmı?

    • Sevgili Davut
      Eğer cihazınızda “iPhone’nu mu Bul”, “Konum Servisleri” ve “Mobil veri” özelliği aktif ise, icloud.com üzerinden telefon açıldıktan sonra kilitleme yapabilir ve konumunu görebilirsiniz. Cihazınızın konum servisleri kapalı ise, cihazı uzaktan kilitleyebilir ve kayıp moduna alabilirsiniz. Fakat mobil veri ve iPhone’nu mu Bul özelliği kapalı ise, cihaza erişmeniz mümkün değildir. Ayrıca cihazınızın çalınması durumunda yapılabilecek en doğru şey, ilk olarak savcılığa gerekli müracaatlarda bulunmaktır. Tamamıyla kapalı olan bir telefona ulaşmak mümkün olmadığı gibi, tuş kilidine sahip bir iPhone’un kilidin kırmakta mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonun Ömrü Nasıl Uzatılır

Akıllı Telefonları Hızlandırmanın Püf Noktaları

Project Tango İncelemesi

Project Tango Nedir? İşte Özellikleri ve Fiyatı