in

BTK Bilişim Personeli İçin Başvuruda Aranan Nitelikler

Siber Güvenlik Uzmanı Başvuru Şartları

Son yıllarda ülkemizde gelişen hem terör saldırıları hem de siber saldırılar nedeniyle, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Devlet Denetleme Kurulu harekete geçti. Burada ki ana hedefin ise devlet bünyesinde çalışan bir siber ordu kurmak olduğu açıklandı. Aslında ülkemizin bu konudaki adımları çok daha önceki senelerde atmış olması gerekiyordu. Çünkü bilgisayar konusunda yetenekli ve meraklı sayısız insan, online strateji oyunlarının başında senelerini hiç uğruna tükettiler. Yine bu konuda ileriye dönük adım atmak isteyen bazı gençler ise mezun olmak istedikleri bilişim kollarından ancak özel sektörlerde iş bulup çalışmak için üniversiteleri tercih ettiler.

Siber Güvenlik Uzmanı Başvuru Şartları

Siber Ordu Elemanları İçin Hangi Nitelikler Aranıyor?

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamalarda siber saldırıların eskiden 80 milyondan fazla olduğunu, fakat 15 Temmuz olaylarından sonra bu sayının 200 milyonu geçtiğini söyledi. Elbette bu durum sürekli olarak bu saldırılara karşı koyabilecek kabiliyete sahip elemanların varlığını gerektiriyor. BTK tarafından yapılan açıklamaya göre bu elemanlarda aranan bazı şartlar bulunacak. Fakat burada illa bilgisayar programcılığı vb. bölümlerden mezun olma şartı kesin olmamakla beraber muhtemelen aranmayacak. Bunun yerine, özel sektörde bu konularda uzmanlaşmış, herhangi bir suça bulaşmamış ve hatırı sayılır başarı belgelerine sahip olan kişiler arasından seçim yapılacak.

Siber Güvenlik Uzmanı İçin Aranan Şartlar

Siber Güvenlik Elemanları Nasıl Seçilecek ?

Siber güvenlik elemanları seçimi için öncelikle BTK’nın belirttiği adreslerden başvurular yapılacak. Ardından bir ön eleme gerçekleştirilecek ve mülakata tabi tutulması gereken kişilerle iletişime geçilecek. Bu kişiler bir çeşit mülakata tabi tutulacaklar. Bu mülakata eleman yeterlilik sınavı da denilebilir.

Maaşları Ne Kadar Olacak?

BTK bu konuda da açıklamalarda bulundu. Verilen bilgilere göre siber güvenlik elamanlarının maaşları 6 Bin TL ile 10 Bin TL arasında değişecek. Ne kadar sayıda eleman alınacağı konusunda ise henüz tam olarak kesin bir bilgi verilebilmiş değil fakat 20 bin kişinin alınacağı konuşuluyor.

Siber Güvenlik Uzmanı

Bir diğer başlıkta TeknoSA Preo Pwatch 3 Akıllı Saat Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Torrent Sites

En İyi Torrent Siteleri Hangileri

Nokia 3-5-6

Nokia 3-5-6 Özellikleri ve Teknik İnceleme