in

Black Friday Nasıl Doğdu? İsmi Nerden Geliyor?

Black Friday Ne Zaman Başlıyor
Black Friday Başlangıcı

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, birçok Avrupa ülkesinde, Şükran Günü’nden hemen sonraki Cuma günleri Black Friday, yani Kara Cuma olarak adlandırılıyor. Bu günlerde halk adeta birbirini ezercesine, sanki her şey bedavaya satılırcasına mağazalara tabiri caizse saldırıyor. O gün herkes işini gücünü bırakıp mağazalara akın ediyor, çalışanlar yoğun bir şekilde mesai yapıyorlar ve mağazalar gün ağarmadan açılıp, 24 saat çalışmaya devam ediyorlar. Peki bu çılgınlık nereden geliyor? Neden ismi Kara Salı,Çarşamba yada Perşembe değil de neden kara Cuma? Veya neden Beyaz Cuma değilde Kara Cuma? Şimdi bu konuya açıklık getirelim.

Black Friday (Kara Cuma)’in Doğuşu

Az önce de bahsettiğimiz üzere, Black Friday, Şükran Günü’nden hemen sonra ki Cuma günleri başlıyor. 1961 yıllarında ilk olarak  Philadelphia’da ortaya çıkan bu terimin kullanılmasının sebebi, noel alışverişi nedeniyle kalabalıkların sokaklara dökülmesi, kargaşa ve gürültünün çok fazla olmasıydı. İnsanlar yılbaşına bir ay kala alışverişler yapıyor, mağazalarda yoğunluklar oluşturuyorlardı. Haliyle kazalar çoğalıyor, kavgalar ve yaralanmalar artıyor, bunun gibi birçok hadise meydana geliyordu. İlk olarak bu can sıkıcı olayların yaşanması, ikinci olarak ise bu alışveriş etkinliğinin Şükrandan sonraki Cuma günü başlatılması nedeniyle, Kara Cuma terimini ortaya çıkmış.  Aradan geçen zaman ile birlikte, bilhassa 2000’li yıllardan sonra, Black Friday ile insanların alışveriş yapmaya başlamasını fırsat bilen üreticiler, tam bu dönemlerde mağazalarında büyük indirimlere başlamış ve insanları daha fazla alışverişe sevk etmişler. Nasıl ki ülkemizde dini bayramlara kısa bir süre kala tüm mağazalar kampanyalar düzenliyorsa, Avrupa ülkelerinde de Black Friday dönemlerinde firmalar durumu fırsata çevirmiş, daha fazla ürünü daha uygun fiyatlardan satmaya başlamış. Bunun neticesinde ise ortaya çıkan tablo ise, işte aşağıda gördüğünüz gibi.

Kara Cumanın Doğuşu
Black Friday İndirimleri

Neden Cuma?

Black Friday olayının elbette bazı enteresan yönleri de var. Mesela neden Şükran Günü’nden sonraki çarşamba,perşembe, yada cumartesi değil de cuma günü indirim başlangıcı olarak seçildi? Yada bu konuda birisi yada birileri karar mı aldı? Doğrusunu isterseniz bu konuda kesin bir veri yada bilgi yok fakat, hafta sonu tatiline girilmesinin arifesi olduğu için Cuma olduğunu düşünenlerde var. Ülkemizde ise bazı fikirlere göre, Cuma günlerimizin dini açıdan önemli bir gün olması nedeniyle, İslam karşıtı kapitalist sömürgeciler tarafından bu tarih bilinçli olarak organize edildi. Üstelik bu günün isminin başına “kara” kelimesi getirilmesi de, olayın başka bir boyutu. Kara Cuma kelimesinin ülkemizde tepki çekmesi nedeniyle, bazı mağazalar bu günün adını Muhteşem Cuma olarak değiştirip, alışveriş etkinliğine dahil oluyorlar ve indirimler düzenliyorlar. 2017 yılının bitmesine az bir zaman kala,BoynerKoton,LTB,TeknosaVatan Bilgisayar vb. gibi Türkiye‘nin önde gelen birçok AVM Mağazası, şimdiden köklü indirimler yapmaya başladılar bile.

Kara Cuma Nasıl Doğdu
Türkiye’de Black Friday

Siber Pazartesi

Tabi söz konusu alışveriş ve indirim olunca, bilhassa tüketicilerin zihinlerine “o gün mutlaka alışveriş yapmalıyım” fikri aşılanınca, kara cumalar, siber pazartesiler, inanılmaz salılar’da peşi sıra geliyor. Çünkü üreticiler bu günlerde inanılmaz satış rekorları kırıyor. Örneğin gelen bilgilere göre bu yıl sadece ABD’de 115 milyon insan AVM’lere akın etti. Türkiye’de ise bu “ölümüne alışveriş” kültürü pek yer edinmedi ve hoş görülmedi, hele ki dolar 4 TL’ye dayanmış iken. Bu nedenle, şu sıralar kara cuma’dan sonra pazartesi günlerine özel Siber Pazartesi etkinliği boy göstermeye başladı. Bura da sorulması gereken soru aslında şu; madem bu ürünler bu kadar ucuz fiyata da tüketiciye sunulabiliyor, neden indirimler çok kısa süreliğine yapılıyor? Bu indirimler geniş tarihlere yayılıp, daha “medeni” bir şekilde yapılsa iyi olmazmıydı? Böylesi bir durumda “bugün çok özel, bugün indirim günü” metaforu yıkılacağı için, bu durum pekte işlerine gelmiyor olsa gerek.

Türkiye'de Kara Cuma
Kara Cuma

Bir diğer başlıkta TeknoSA Preo Pwatch 3 Akıllı Saat Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nokia-d1c-incelemesi

Nokia D1C Özellikleri

Antutu Benchmark Testi Nedir? Ne İşe Yarar?