in

Batarya Kalibrasyonu İşlemi Nasıl Yapılır?

Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır
Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

Batarya kalibrasyon işlemi, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte iyide iyiye uygulanmaya başlandığı, bir batarya muayene yöntemidir diyebiliriz. Çünkü eski bar tipi tuşlu telefonlara nazaran, yeni nesil akıllı telefonlar çok daha gelişmiş özellikleri ve donanımlarıyla birlikte, büyük miktarlarda enerji tüketiyorlar. Bunun üzerine birde akıllı telefon üreticilerinin cihazları daha da inceltmesi ve ekranı büyütmeleri gibi faktörler eklenince, bir akıllı telefonu günde iki veya daha fazla miktarda şarj etmek kaçınılmaz oluyor. Bu durumun ortaya çıkardığı en büyük kronik sorun ise, bataryaların ilk gün ki performanslarından oldukça uzakta olmaları. Çünkü fazla şarj edilen piller, yüksek şarj döngülerine ulaşıyor. Şimdi dilerseniz bu “şarj döngüsü” olayına biraz açıklık getirelim.

Pil Kalibrasyonu
Pil Kalibrasyonu

Şarj Döngüsü Nedir?

Şarj döngüsü, cihazınızın pilinin tamamen bitirilip, tamamıyla şarj edilmesi ile meydana gelen; %0 ile %100 noktasına ulaştığı her bir çeviriye deniyor. Örneğin şarjı tamamen biten bir telefonu %100 şarj ettiğiniz zaman, 1 döngü meydana getirmiş oluyorsunuz. Bataryaların ömürleri ise, tam olarak bu döngüler üzerinden hesaplanıyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara baktığımız zaman; 250 döngüye uğrayan lityum bir bataryanın performansından %10 kaybettiğinden bahsediliyor. Bu hesapla yola çıkacak olursak, 24 saat içinde 2 defa bataryası bitip şarj edilen bir akıllı telefon, ayda 62 defa, yılda yaklaşık 744 defa döngüye uğruyor. Bu da demek oluyor ki, 1 yıl sonra bu cihaz batarya performansının yaklaşık %30’unu kaybediyor. Yani bataryayı tamamıyla şarj etseniz ve ekrandaki pil oranı %100 görünse dahi, aslında telefonun pili artık maksimum %70 kapasite ile çalışıyor olacak. Peki bu durumu yavaşlatmak veya önüne geçmek için ne gibi önlemler alınabilir?

Bataryayı Sağlıklı ve Performanslı Tutmanın Yolları Nelerdir?

Bir cihazın bataryasını sağlıklı tutmak ve uzun süre kullanmanın en önemli püf noktalarından birisi, hiç şüphesiz ki onun yapısı bilmek ve doğru hareket etmekten geçer. Günümüzün en çok kullanılan batarya türü lityum bataryalardır. Bu bataryaları diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri, çabuk şarj olmaları ve önceki bataryalara göre daha fazla şarj döngüsüne sahip olmalarıdır. Yani lityum iyon bataryalar daha dayanıklı ve uzun ömürlüler. Ancak bu onları her koşulda kusursuz kılmıyor. Zira  sağlıklı ve uzun ömürlü bataryalar için aşağıdaki püf noktalarına dikkat emekte büyük fayda var.

Telefonu şarjdayken kullanmamak.

Şarjda takılı bulan telefonlar bir yandan güç depolarken bir yandan ise anakarta direk akım vererek telefonu kullanmanıza olanak sağlarlar. Bazı cihazlarda ise (genellikle 2013 öncesi modellerde) bataryada toplanan enerji yine aynı anda anakarta aktarılır ve şarj ile deşarj işlemi aynı anda gerçekleşir. Ancak cihazınız hangi yıla ait olursa olsun, onu şarja takılıyken kullanmak kesinlikle zarar verecektir. Çünkü bu esnada batarya ısınır, şarj adaptörü ısınır ve ısı bataryanın en büyük düşmanıdır.

Cihazı şarj etmek için tamamen bitmesini beklemek

Bu hareket, yine en çok yapılan hatalar arasında gelir. Belki telefonu kullanırken sağlıklı bir döngü oluşturup bataryayı tamamen bittikçe şarj etmek istiyor olabilirsiniz ancak, bu pekte mantıklı bir hareket değil. Çünkü bu yüzden şarj döngü sayısını artırıyor, batarya ömrünü kısaltıyorsunuz. Bilhassa yeni nesil bataryaların bitmeden şarj edilmesi tavsiye edilirken, en sağlıklı şarj yüzdeleri %30 ile %60 seviyelerinde gözlemlenmiş durumda.

Gereksiz şarj tüketen uygulamalar ve ayarları aktif tutma

Konum servisleri, bluetooth, Wifi vb. birçok uygulamanın arka planda veri çektiğini ve bataryayı kullandığını söylememize herhalde lüzum yoktur.  Bununla birlikte bu verilere ulaşmak isteyen diğer üçüncü parti uygulamalarda yine pil ömrünü tüketmede oldukça büyük paya sahipler. Bununla birlikte, otomatik ekran parlaklığı yerine manuel ekran parlaklığı gibi bazı diğer ince ayarlar da batarya ömrüne olumlu katkı sağlayacaktır.

Sık kullandığımız uygulamaları arka planda kapatmak

Herhalde en çok yapılan ve yanlış bilgiye sahip olunan konuların başında bu madde geliyor desek yanlış düşünüyor olmayız. Çünkü mevcut akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, arka plandaki uygulamaları kapatarak cihazlarını rahatlattıklarını, hafızasını boşalttıklarını sanıyor. Burada şunu bilmek büyük önem arz eder; arka plandaki uygulamayı kapatıp daha sonra yeniden açmak daha büyük güç ve bellek tüketimine neden olur. Cihazınızın işletim sistemi, uygulamayı arka plana atarak dondurur ve siz geri çağırdığınızda daha az güç tüketerek daha hızlı şekilde çalıştırır. Bu nedenle, sık kullandığınız uygulamaları arka planda tutun ve kullanmadığınız uygulamaları tamamen kapatın.

Kalibrasyon Nedir? Nasıl Yapılır?
IOS Batarya Kalibrasyonu

Batarya Kalibrasyonu Nedir? Neden Yapılmalı?

Batarya kalibrasyonunu daha anlaşılır kılmak için şöyle bir örnek verelim: örneğin elinizde bir tabak var ve içerisinde daha önce yenilen şeylerin artıkları bulunuyor. Sizin bu tabağı yıkamadan içerisine koyduğunuz her yemeğin artığı üzerinde birikecek ve tabağın yeni yemekler için hacmini azaltacaktır. Yani yıkanmadan içerisine yemek konulup yenildikçe, tabak daha kirli bir hal alacaktır. Cihazlarımızın bataryaları da tam olarak bu şarj döngülerinden kalan ölü elektron atıklarıyla dolarlar. Yani her şarjdan sonra bataryanın hücrelerinde ölümler meydana gelir ve enerji tutamazlar.

Kalibrasyon işleminde ise, bataryanın üzerindeki tüm hücreleri boşaltıp bir süre yüksüz şekilde bekletiriz. Böylece bataryanın tüm kısımları yüksüz ve boş haliyle eşitlenir. Dinlendirilen ve gücü tamamen tükenen bu bataryaya, uzun süre enerji vererek ufak çaplı bir şok yaratıp performansının artmasını hedefleriz. Bununla birlikte, bataryaların kalibresiz oluşu; şarjın  dolu olup telefonun kapanması, cihazın geç şarj olması, ekrandaki gösterge ile gerçek pil gücünün uyuşmaması gibi sorunlar ortaya çıkarırken, kalibrasyon işleminin 1-2 ayda bir yapılmasının tavsiye edildiğini ekleyelim. Şimdi bu kalibrasyonu işleminin IOS ve Android cihazlarda nasıl yapılacağı konusuna değinelim.

Kalibrasyon öncesi önemli hatırlatma: Batarya da meydana gelen fiziksel hataları (şişme,sıvı akması,darbe vb.) gidermek için kalibrasyon işlemi %100 çözüm sağlamaz yada hatayı %100 gidermez. Bu işlem fiziksel olarak zarar görmemiş bataryalar için uygun olup, uzun süre isteyen adımları olduğundan gün aşırı yapılması tavsiye edilir.

Android Cihazlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

 • 1.Adım: Cihazınız kendisini kapatana kadar bataryasını tamamen tüketin.
 • 2.Adım: Cihaz tükenip kapandıktan sonra yeniden açmaya çalışın. Ekran gelip gidebilir, telefon açılıp hemen kapanabilir. Telefonun hiçbir tepkiye cevap vermeyene kadar pilini sömürün.
 • 3.Adım: Telefon kapandıktan sonra şarja takın ve cihaz kapalı şekilde %100 olana kadar şarj edin. Ekranda %100 şarj uyarısını gördükten sonra cihazı şarjdan çıkarmadan açın. Bu haliyle 1 saat daha şarjda bırakın.
 • 4.Adım: %100 dolu görünen pili yeninden 1. Ve 2. Adımda ki yöntemler ile tamamen tüketin.
 • 5.Adım: Şarjı bir kez daha tamamen tükenen ve tepki vermeyen telefonu şarja takmadan 3-4 saat kadar boş bataryayla bekletin.
 • 6.Adım: 3-4 saat kadar tamamen tükenmiş batarya ile bekleyen telefonu, açmadan şarja takın. Cihaz %100 dolduktan sonra şarjdan çıkarmadan açabilirsiniz.
 • 7.Adım: Cihazı açıktan sonra yeniden başlatın. Yeniden başlayan cihazı kapatın ve 2 saat daha şarjda bekletip açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece bataryayı kalibre etmiş oldunuz.
Batarya Nasıl Kalibre Edilir
Android Batarya Kalibrasyonu

IOS Cihazlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

 • 1.Adım: Cihazın pili tamamen bitip kendini kapatana kadar kullanın.
 • 2.Adım: Telefonu bitik batarya ile 6 saate yakın bekletin.
 • 3.Adım: Telefon 6 saate yakın boş batarya ile bekledikten sonra şarja takın. Cihaz biraz şarj olup kendisin açıktan sonra yeniden kapatın ve kapalı halde şarj olmaya devam etsin.
 • 4.Adım: Cihazınızın pil gücü %100 bulduktan sonra birkaç saat daha şarjda bekletin.
 • 5.Adım: Kapalı haldeyken birkaç saat daha fazladan şarjda bekleyen telefonu, Elma logosunu görene kadar Home ve Power tuşlarına aynı anda basarak açın(Elma logosunu görünce iki düğmeyi de bırakın) Böylece telefonu açıp yeniden başlatmış oldunuz.
 • 6.Adım. Yeniden başlayıp açılan telefonu şarjdan çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Kalibrasyon Nasıl Yapılır
  iPhone Batarya Kalibrasyonu

Bir diğer başlıkta Black Friday Nasıl Doğdu? İsmi Nerden Geliyor? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir Yorum

Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tower Defence King (Kule Savunma Kral) Oynanış & Taktikler

Resim Düzenleme Programı

İşte Selfie Çekmenin En Önemli Püf Noktaları!