in

Asus Zenfone 5 & Zenfone 6 Kıyaslaması

Asus Zenfone 6 vs Asus Zenfone 5
Asus Zenfone 6 vs Asus Zenfone 5

Asus’un Android işletim sistemine sahip amiral gemisi Zenfone 6‘nın piyasaya çıkmasıyla birlikte, uygun fiyata akıllı telefon sahibi olmak isteyenler bu ürüne merak saldılar. Ancak bazı kullanıcılara göre Asus Zenfone 5 ile Zenfone 6 arasında gözle görülür bir fark yok. Kimisine göre ise bu durum tam tersi çünkü her ne kadar tasarım konusunda iki cihaz birbirlerine çok yakın olsalar da, teknik açıdan büyük farklar mevcut. Peki durum gerçekten nasıl? Asus Zenfone almaya karar veren bir kullanıcı 5 ile 6 arasından hangisini seçmeli? Gelin bu soruya hep birlikte yanıt arayalım.

Asus Zenfone 5 vs Zenfone 6
Asus Zenfone 5 vs Zenfone 6

Öncelikle belirtelim ki, iki cihaz arasında göze çarpan ilk ayrıntı telefon boyutları ve inç farklı. Asus Zenfone 5‘te ekran boyutu 5inç iken, Zenfone 6‘da ise ekran boyutu 6inç. Adına yakışır şekilde iki farklı boyutta olan bu telefonların ekran çözünürlükleri de 720 x 1280 pixel. Fakat Asus zenfone 5’te bulunan 295 ppi pixel aralığı, Zenfone 6‘da bulunan 245pixel aralığına göre çok daha kaliteli görüntü sunuyor. Bunu da ekran boyutlarıyla bağdaştırmak mümkün. Yani görüntü konusunda Zenfone 5 biraz daha avantajlı diyebiliriz.

Asus Zenfone 6 Kıyaslama
Asus Zenfone 6 Kıyaslama

Asus Zenfone 6, Zenfone 5‘e nazaran biraz daha ince ancak daha ağır ve daha uzun. Bu nedenle biraz daha şık durduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat Zenfone 6’nın bir artısı var ki, bu akıllı telefon kullanıcıları için oldukça önemli bir etken ve büyük bir fark. Zira Asus Zenfone 5’te bulunan 2110mAh bataryaya nazaran Zenfone 6 3300mAh gücünde bir bataryaya sahip. İki cihaz arasındaki ekran boyutu farkını göz önünde bulundurduğumuzda dahi, Zenfone 6‘nın daha uzun süre batarya ömrüne sahip olduğunu kolaylıkla söyleyebilmek mümkün.

Asus Zenfone 6 vs Asus Zenfone 5
Asus Zenfone 6 vs Asus Zenfone 5

Şimdi teknik konularda biraz daha detaylara inelim ve en çok merak edilenler arasında bulunan işlemci ve çipset üzerinde duralım. Asus Zenfone 6 ve Zenfone 5, bu konularda hemen hemen birebir aynı özelliklere sahipler. Intel Clover Trail+ Atom Z2580 çipset bulunan iki üründeki işlemci de 32bit tabanlı. Yeni nesil telefonlarda artık 64bit mimarisinin kendini hissetirmesine rağmen Asus Zenfone 5 ve 6 sürümlerinde 2 GHz hızında Saltwell işlemci yer alıyor. Ancak elbette telefonun sahip olduğu fiyatlara daha fazlasını beklemek biraz hayal olabilirdi. Sistem belleği olarak iki üründe tıpkı işlemcilerde olduğu gibi aynı kaderi paylaşıyor ve 2GB ram ile yüksek performans hedefliyorlar.

Asus Zenfone KIyaslaması
Asus Zenfone KIyaslaması

Grafik işlemcisi konusunda hem Asus Zenfone 5 hemde Asus Zenfone 6 533 MHz PowerVR SGX544MP2 donanımıyla karşımıza çıkıyor.  Asus Zenfone 5, 8megapixellik (F2.0)bir kamera ile çalışırken Zenfone 6 bu konuda biraz daha ileri gitmiş ve 13megapixel (F2.0)değerine ulaşmış durumda. Ön kamera olarak 2megapixel seviyesine ulaşan telefon bu konuda Zenfone 5 ile aynı düzeyde. Fakat bu iki kamera pixel farkına rağmen 1080p değerinde Full HD görüntüler kayıt edebiliyor. Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemine sahip olan iki üründe de Asus’un kendine has ZenUI arayüzü bulunuyor. Fiyat konusuna gelince, Asus Zenfone 5 700 TL’den alıcı bulurken, Asus Zenfone 6 ise 800 liradan satışa sunuluyor.

 

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İos 8

En Çok İşe Yarayan Jailbreak Tweakleri

Araç Muayenesi İçin İstenen Belgeler

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar