in

Aşırı Isınan Telefon Patlar mı? Zarar Görür mü?

Elektronik cihazlarda yaşanan ısınma, sık sık rastladığımız olaylardan birisi. Her cihazda olduğu gibi akıllı telefonlarımızın da bazen ısındığını görebiliyoruz. Fakat bu durumun tehlike arz edeceği boyut, cihazın yaydığı ısıya göre değişiklik gösteriyor. Örneğin elinizde rahatlıkla tutabildiğiniz ve avuç içinizi hafif terletecek kadar bir ısınma, muhtemelen cihazınızda bir problem olmadığına fakat aşırı işlem gücünden dolayı bu ısı seviyesine ulaştığına işaret olabilir. Şimdi dilerseniz konuyu enine boyuna incelemeden önce bu ısınmaların nedenleri hakkında konuşalım.

Akıllı Telefonlar Neden Isınır?

Bu sorunun birden çok cevabı olmakla birlikte, sıkça yapılan bazı hatalardan dolayı ısınmalara sık sık denk gelebiliyoruz. Öncelikle bunları maddeler halinde sıralayalım.

1-Cihazı Şarja Takılı İken Kullanmak

Akıllı telefon üreticilerinin kullanıcılarına sık sık tavsiye ettiği konuların başında cihazları şarja takılıyken kullanmamak gelir. Çünkü bir yandan enerji yüklenen cihaz diğer yandan enerji tüketerek bataryada ciddi yüklenmelere neden olurken ısının artmasına, donanımların performanslarında ısı nedeniyle düşüşlere ve batarya ömrünün kısalmasına neden oluyor. Hatta kimilerine göre şarj kablolarının bu denli kısa olmasının arkasında, cihazın prize takılıyken kullanımının kısıtlanması yatıyor.

2-Yüksek Enerjiye İhtiyaç Duyan Uygulamalar

Burada bahsettiğimiz şey, grafikleri veya işlevleri nedeniyle cihazınızın işlemci ve bellek gücünü sonuna kadar sömüren uygulama ve oyunlardır. Örneğin telefonunuzdan gereksinimleri yüksek bir online oyun oynadığınız zaman, hem kablosuz ağ aygıtı, hem ekran kartı, hem bellek, hem de işlemci aktif ve yüksek enerji gücüyle bataryanızı kullanmaya başlayacaktır. Bu durumda bataryanın ısınmasına, haliyle diğer donanımlarında yüksek performans kullanımı nedeniyle ısınmasına yol açacaktır.

3-Su, Nem ve Buharlı Ortamlar

Ufak ve nemli ortamlarda bulunan akıllı cihazlar, tıpkı insanlar gibi bunalıyor ve ısınmaya başlıyorlar. Bu durum her ne kadar sizlere ütopik gelse de durum tam olarak böyle. Çünkü nem ve buhar ile buluşan akıllı telefon gövdesi, ısıyı dışarı atmak yerine içerisinde hapsediyor ve cihazın ekranında buğunlanma benzeri şeylere denk geliyoruz. İşte bu durum ısınma probleminden ziyade birçok farklı donanımsal probleme de davetiye çıkarıyor.

4-Cihazı Uzun Süre Boyunca Kullanmak

Hangi telefon markası ya da modeli olursa olsun, akıllı telefonlarımızı uzun bir süre elimizden düşürmediğimiz zaman sürekli olarak çalışan donanımlar ve elimizdeki ısı, cihazın ısınmasına bariz bir şekilde neden oluyorlar. Bu nedenle akıllı telefonları uzun süre kullanmamak hem kendi sağlığımız açısından hemden akıllı telefonumuzun sağlığı için oldukça önem arz eden bir konu.

5-Güncel Olmayan İşletim Sistemi ve Yazılımlar

Gün geçtikçe gelişen yazılım dünyasında en büyük pastayı hiç şüphesiz ki işletim sistemleri oluşturuyor. Güncellenen bu yazılımlar ve diğer uygulamalar aldığı geliştirmeler sayesinde donanımları çok daha pratik, tasarruflu ve performanslı kullanmaya başlıyorlar. Fakat uygulama ve işletim sistemini güncel tutmamak, donanımlar üzerindeki yükü artırarak ısınmalara davetiye çıkarıyor. Tabi mühendisler tarafından doğru şekilde yapılandırılmayan güncel yazılımlar tehlike yaratmıyor desek yalan olur.

Aşırı Isınan Telefonlar Patlar mı? Zarar Görür mü?

Yukarıda saydığımız maddelere baktığımız zaman, uzmanlar tarafından da açıklandığı gibi akıllı telefonlar için yüksek sıcaklıkların bir tehdit olduğu, cihazlarımızın bataryalarını en çok etkileyen negatif etmenlerin başında da ısının geldiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Bilakis Galaxy Note 7 örneğinde de gördüğümüz gibi ısınan bataryalar belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra mutlaka patlıyorlar. Bunun kaynağı pillerin içerisinde meydana gelen kısa devre benzeri olaylar, çevresel etmenler, donanımsal ya da yazılımsal hatalar olabilir.

Elle tutulamayacak kadar ısınan bir akıllı telefon büyük bir olasılıkla patlayacağından ötürü, böylesi bir durumda cihazı hemen elinizden bırakmalı veya kimseye zarar vermeyecek bir yere bırakmalısınız. Buradan yola çıkarak aşırı ısınan telefonların batarya ömürlerinin daha kısa olduğunu yeniden belirtelim.

Bir diğer başlıkta Nokia D1C Özellikleri konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPhone X vs Galaxy S8

iPhone X mi? Galaxy S8 mi? Teknik Özellikleri Kıyasladık

iPhone 8 Plus vs Galaxy S8 Plus

iPhone 8 Plus ve Galaxy S8 Plus Kıyaslaması