in

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar

Araç Muayenesi İçin İstenen Belgeler
Araç Muayenesi İçin İstenen Belgeler

Aracınızın muayenesini zamanında yaptırmanız, aracı güven içinde kullanmanız için çok önemli bir noktadır. Çünkü aksi bir durumda aracınızda meydana gelen bir arıza size pahalıya patlayabilir. Peki araç muayenesi için gerekli olan evraklar nelerdir? Araç muayenemizi en kısa yoldan ve en sağlıklı şekilde nasıl yaptırabiliriz? İşte sırasıyla izlemeniz gereken yollar;

1-Aracınızda muayene için bulunması gereken evraklar arasında ilki, aracınızı Ruhsatı, yani Trafik Tescil Belgesi yada Motorlu Araç Trafik Belgesi’dir.Satış ve devir işlemlerinden ötürü ruhsatı bulunmayan araçlar; noterden alınmış, geçerlilik süresini aşmamış EK-44 Araç Tesciline İlişkin Belge’de bulundurabilir.

2-Araç muayenesinin eksiksiz gerçekleştirilebilmesi için, sigorta tarihini aşmamış Trafik Sigortası Belgesi gereklidir. Trafik Sigortası Belgesi, insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç, tüm vasıtalar için mecburidir.

3-Ağır kusurlu araçlarda muayene işlemi yapılamamaktadır. Aracın ağırlı kusurlu olup olmadığını belgelemek için Geçerli Egzoz Emisyon Ölçümü yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlemi TUVTÜRK istasyonlarından da yapmak mümkün.

Araç Muayenesi İçin İstenen Belgeler
Araç Muayenesi İçin İstenen Belgeler

4-Muayeneye götüreceğiniz araç resmi olarak size ait değilse, bu işlemleri yapabileceğinize dair vekalet bulundurmanız gereklidir. Ayrıca vekalet kimin üzerineyse, bu kişininde üzerinde kimliğini bulundurması gereklidir. Vekalet konusunda daha detaylı bilgi almak için burayı tıkayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Belgesi
Trafik Sigortası Belgesi

5-CNG/LPG’li araç sahiplerinin muayene yaptırabilmesi için, CNG/LPG tankının üzerindeki etiketlerin okunabilir olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca tadilat geçirmiş olan CNG/LPG’li araçlar, Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu almak zorundalardır. Sıvı Gaz Sistemi Onaysız kusuru bulunan araçlar ise, yeniden düzenlenmiş Sızdırmazlık Raporu ile Montaj Tespit Raporu bulundurmak zorundadır.

LPGli Araçlarda Muayene
LPGli Araçlarda Muayene

6-Eğer aracınızda herhangi bir tadilat yaptırdıysanız (modifiye,değişiklik vb.), üstte sıralanan belgelere ek olarak yetkili mühendis tarafından çizilmiş Onaylı Tadilat Projesi ve Hesapları Belgesi almanız gereklidir. Aksi durumda araç muayene işlemi yapılmamaktadır.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar
Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar

7-Türkiye Şöförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı dairelerden, Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu olarak bilinen EK-1 belgesi gereklidir.

8-İstenen belgelerin tümünün aslı gereklidir. Yani fotokopi vb. dökümanlar geçersizdir.

Bir diğer başlıkta İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asus Zenfone 6 vs Asus Zenfone 5

Asus Zenfone 5 & Zenfone 6 Kıyaslaması

iPhone Rehberden Çoklu Kişi Silme

iPhone Rehber Birden Fazla Kişiyi Silme