in

5G Nedir? Hangi Yenilikler İle Geliyor?

5G İle Gelecek Olan Yenilikler
5G İle Gelecek Olan Yenilikler

4.5G’nin ardından, son zamanlarda ülkemizde kullanıcıları heyecanlandıran yeni bir konu daha hasıl olmaya başladı. 5G adıyla daha önce bazı ülkelerde denemesi yapılan bağlantı alt yapısı ile, internet bağlantı hızlarında maksimum limitler zorlanacak. Peki 5G ülkemize ne zaman gelecek ve dünya genelinde ne gibi yenilikler barındırıyor? Şimdi hep birlikte 5G teknolojisine yakından bir göz atalım.

img class=”size-full wp-image-6335″ src=”http://teknokasif.com/wp-content/uploads/2017/02/5G-Yenilikler.jpg” alt=”5G Yenilikler” width=”395″ height=”276″ />5G Yenilikler

Dünya’nın veri teknoloji çatısı olarak bilinen Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından yapılan açıklamaya göre 5G bağlantı teknolojisi sayesinde bağlantı hızları 20Gbps’ye kadar ulaşacak. Üstelik bu bağlantı hızının yanı sıra upload hızlarında da gözle görülür şekilde artışlar sağlanacak. 10Gbps’ye kadar ulaşması beklenen bu hız ile birlikte en çok merak edilen konular arasında internet kotası problemi de geliyor.

5G Ne Zaman Çıkacak
5G Ne Zaman Çıkacak


Elbette 5G’nin yenilikleri yalnızca internet hızıyla alakalı bir durum değil. Çünkü 5G teknolojisi ile birlikte internette meydana gelen kopmalar azalacağı gibi, kapsama alanı da oldukça yükselecek. Verilen bilgilere göre 500 km/h hıza kadar hız kaybı yaşanmazken, LTE’ye nazaran gecikme konusunda yaklaşık beş kat ilerleme kaydedilecek. Örnek verecek olursak; LTE’de 20-30ms gecikme süresi yaşanırken, 5G’de 4ila 6ms’e kadar düşecek.URLLC protokolünü kullanan kullanıcılarda ise bu rakam neredeyse sıfıra inecek. 5G’nin getireceği yeniliklerden arasında aynı zamanda enerji tasarrufu da bekleniyor. Yani 5G bağlantısı ile veri iletişimi sağlayan cihazların bataryası daha geç bitecek. Aynı zamanda teknoloji tedarikçilerinin şimdiden bu yeni teknolojiye hazırlandığı da bilinen bir şey. Samsung’un yeni 5G RF Integrated Circuit (RFIC) yatırımları da bunlardan birisi.

5G İnternet Kotasını Nasıl Etkileyecek?

Bildiğiniz gibi internet hızları arttıkça kotalarda da büyük etkilenmeler oluyor. Çünkü bağlantı hızının artması ile birlikte sayfaların ve dökümanların yüklenme hızı artıyor ve gereksiz veri kullanımına neden oluyor. Ülkemizde daha önce kotanın 2018 yılında tamamen kaldırılacağı haberlerini almıştık ve bu miyonlarca internet kullanıcısını sevince boğmuştu. Peki mobil veride aynı durum söz konusu olacak mı? Bunun için bir yorum yapmak için henüz çok erken. Fakat şunu söyleyebiliriz ki, operatör sağlayıcıları mevcut internet hızlarına bağlı olarak paketleri esnetecek ve fiyatları biraz daha makul düzeye çekecektir.

5G Nedir
5G Nedir

Bir diğer başlıkta 4K Çözünürlüğü Ne Demek? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lenovo Yoga 920 Ne Zaman Çıkıyor

Lenovo Yoga 920 Özellikleri

youtube izlenme

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır?