in

4K Çözünürlüğü Ne Demek?

4K Ne Anlama Geliyor
4K Ne Anlama Geliyor

 

4K Ne Anlama Geliyor
4K Ne Anlama Geliyor

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız bir terim var: 4K Çözünürlük. Peki bu 4k nedir ve ne işe yarar? Avantajları ve dezavantajları nelerdir, nasıl çalışır? Tüm bu soruların cevabını siz Teknokaşif okurlarına vereceğiz ancak öncelikle belirtmemiz gereken bir konu var ki, bu da 4K teknolojisine sahip olan cihazları almak için henüz çok erken olduğu. Çünkü ucuz fiyata satılan 4K tv’lerin bile satış rakamları çok yüksek. Fiyat konusunda pahalı olmasının yanı sıra istenilen kalitede görüntü de sunamıyorlar. Bu durumun düzelmesi içinse biraz daha beklemekte fayda var.

4K Nedir

4K çözünürlükler, 1080p diye bildiğimiz en geniş çözünürlük aralığının daha üst kademesini temsil eden bir terim. 1080p çözünürlükteki dikey çizgide bulunan pixellerden farklı olarak yatay çizgideki pikselleri sayan 4K, 3840×2160 çözünürlüğünde görüntü netliği sunuyor. Bu durumda ise 4K isminin bu çözünürlük standardına bakıldığı zaman ismiyle bir alakası olmadığını düşünebilirsiniz ancak farklı ekran oranlarındaki yatay pixel sayılarının 4binin üstünde olması ona 4K ismini veren ana etken olmakta.

4K nın Özelliği Nedir
4K’nın Özelliği Nedir

4K tvlere baktığımız zaman görüntünün netliğini hemen anlayabiliyoruz ancak bu netliğin yanında 1080p çözünürlüğünde bir video koyduğumuz zaman aradaki farkı anlamak çok zor oluyor. Ortaya çıkan farkın boyutunu görmek istiyorsak ve anlaşılır bir kalite netliği ölçmek istiyorsak büyük ekranlara ihtiyacımız olur. Bu boyut farklıyla aradaki piksel sayısının dışa vurumunu anlayabiliriz ancak ufak ekranlarda da bu farklı anlamak mümkün.

4K Ne İşe Yarar

Daha küçük ekrana 4K pixel sığdırabilmek, diğer ekran çözünürlüklerine oranla kıyaslandığı zaman çok zengin görüntüler ve ileri düzey netlikler sunabiliyor. Yani kısaca 17inçlik bir bilgisayar ekranı ile, 87inç bir tv ye yansıtılan 4K görüntüler ancak bu boyutlarda kendi farklarını belli edebiliyor. Tüm bunların yanı sıra 4k teknolojisiyle üretilen UHDTV’nin aşılması gereken bazı problemleri var. Örneğin şu anki ulaşabildiğimiz ağ altyapısı, bu gelişmiş tv’leri besleyecek veriyi iletmekte oldukça zorlanıyor.

4K Neyi İfade Ediyor
4K Neyi İfade Ediyor

Bir diğer başlıkta UltraPixel Nedir? Nasıl Çalışır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Şarj Süresi

Batarya Ömrünü Uzatan Programlar

Swarm Nasıl Çalışır

Swarm Uygulaması Nedir? Nasıl Çalışır?