in

4G İle 5G Arasındaki Farklar Neler

4G Nedir
3G İle 4G Bağlantı Hızları
3G İle 4G Bağlantı Hızları

Son zamanlarda yine bir Türkiye klasiği ile karşı karşıya kaldık. Henüz 4G ile tanışmamışken, 5G tartışmaları başladı bile. Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN‘ın “Biraz daha bekleyelim 5G‘ye geçelim” çıkışından sonra, en merak edilen soruların başında 4G ile 5G arasındaki farkların ne olduğu sorusu oldu. Bu sorununu cevabını vermeden önce 4G‘nin ne olduğunu hatırlayalım.

4G ile 5G'nin Farkları Nelerdir
4G ile 5G’nin Farkları Nelerdir

 4G Nedir ?

Bir mobil internet alt yapısı olan 4G bağlantı teknoljisi, 3G teknolojisine nazaran çok daha üstün (yaklaşık 20 kat) bir veri indirme hızı sağlıyor. Çok büyük bir veri bağlantısı sunan bu bant genişliği, yüksek frekanslı kablosuz bağlantı anlamına geliyor. Günümüzde 4G bağlantı teknolojisini dünya üzerinde 2000 milyondan fazla insan kullanıyor. Bugün ki koşullarda 3G ile HD çözünürlüklü bir videoyu 3-4 dakikada indiriyorken, 4G ile bu süre yalnızca 20 saniyeye düşüyor. Dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi anlamına gelen bu gelişmiş sistem, kapsama alanı sorununu da ortadan kaldırıyor.  Wimax bağlantı hızıyla aynı değerlere denk gelen 4G, cep telefonlarında 100 Mbps ,Wifi bağlantılarında ise 1Gbps hızına ulaşıyor.

5G Ne Anlama Geliyor? 4G İle 5G Arasındaki Farklar Neler?

Dünya çapında her ne kadar 4G teknolojisine 2009’lu yıllarda geçilmiş olsa da, 5G teknolojisi için buna yakın bir tarih söylemek pek mümkün değil. Çünkü 5G teknolojisi için daha gelişmiş ve farklı bir altyapı gerekiyor. Bu alt yapıyı oluşturmak ve araştırmalar yapmak için görevli olan kurumların başında gelen Next Generation Mobile Networks’a göre, 5G’yi ancak 2021’li yıllarda kullanabileceğiz. Zaten şuanda cep telefonu üreticilerinin tamamı, en fazla 4G’yi destekleyen telefonlar üretebiliyor. 2012 yılından bu yana üretilen telefonların birçoğu ise 4G’yi destekliyor.

5G bağlantı hızı, 4G bağlantı hızına nazaran yaklaşık 40 kat daha hızlı. 4G hızlarının bizlere astronomik geldiğini göz önünde bulunduracak olursak, 5G bağlantısıyla tanıştığımızda muhtemelen gözlerimiz yuvalarından fırlayabilir. Böylesi bir teknolojinin kullanımına başlandığı zamanlarda, muhtemel bağlantı hızının Saniyede 10 Gigabit olması bekleniyor.

3G ile 4G Arasındaki Farklar
3G ile 4G Arasındaki Farklar

5G Teknolojisi Beraberinde Neleri Getirecek ?

5G teknolojisinin bağlantı hızını düşündüğümüz zaman, tamamıyla farklı bir bilişim çağının kapılarını bizlere açtığını söyleyebiliyoruz. Bunu anlamak için bankalarda,hastanelerde,devlet dairelerinde ve diğer bilgisayar ağlarıyla donatılmış sistemlere sahip kuruluşlarda şimdiki hızın 40 katını düşünmeniz yeterli. Yani, dünya üzerinde telefonların çekmediği hiçbir toprak parçası kalmadığını ve yavaş internet kavramının ortadan kalktığı bir dünya karşımıza çıkabilir. 4K çözünürlüğünün yüksek görüntü standartları sayıldığı günümüzde, 8K videoların kaydedilebileceğini ve bu videoları saniyeler içerisinde cep telefonlarımızdan indirebileceğimizi düşünün. Kısacası, 5G internet teknolojisinin dünyası, sınırları hayal dünyamızla çizilmiş bir bilgi çağının başlaması demek.

5G Nedir Farkları Nelerdir
5G Nedir Farkları Nelerdir

Bir diğer başlıkta Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Project Tango İncelemesi

Project Tango Nedir? İşte Özellikleri ve Fiyatı

Taşınabilir Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz