in

Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Taşınabilir Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Taşınabilir Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok Avrupa ülkesi taşınabilir hard diskler yerine bulut depolama teknolojisi ile veri depolarken, bizler fahiş internet fiyatlarına vasat bağlantı hızlarında internet kullandığımızdan, hard disklere önem vermek durumundayız. Bu nedenle alacağımız hard diski çok iyi seçmemizde fayda var. Şimdi iyi bir harici depolama alanında bulunması gereken özellikleri ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları hep birlikte inceleyelim.

Taşınabilir Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Taşınabilir Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Eğer SSD (Yüksek Hızda Çalışan Disk) diskler verileri saklama konusunda biraz daha yetenekli olsaydı, hiç şüphesiz veri aktarma konusunda oldukça rahat olacaktık. Her ne kadar bu diskler normal disklere nazaran daha hızlı ve dayanıklı olsalar da, üzerine veri yazıp sildikçe biraz daha riskli hale geliyor. Bu nedenle harici bir hard disk alırken, ne sıklıkla kullanacağınızı ve ne iş için kullanacağınızı iyi seçmelisiniz.

Taşınabilir Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Taşınabilir Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Alacağınız diskin tüm platformlarda (Mac,Windows, vb.) çalışmasına dikkat edin. Bunun için hard diskin NTFS dosya sistemine sahip olması yeterlidir. Bununla birlikte, yeni gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren USB 3.0 desteği de oldukça önemli bir faktör. Ayrıca taşınabilir depolamayı dizüstü yada masaüstünden ziyade daha farklı yerlerde kullanmayı düşünüyorsanız, Thunderbolt bağlantısını da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

SSD Hard Disk
SSD Hard Disk

Harddisklerde WiFi teknolojisi

Yeni nesil hard disklerde en çok işe yarayan özelliklerden birisi, kablosuz bağlantı teknolojisiydi. Kablo kirliliğini önleyen bu özellik ile, kısa menzilde WiFi Hotspot üzerinden  veri aktarımı mümkün hale geliyor. Böyle bir hard disk alma imkanınız var ise, elbette bu büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca alacağınız hard diskin kasa yapısı da çok önemli. Günümüzde oldukça geniş kapasitelere sahip 2.5 inç hard diskler bulunurken, 3.5inç‘lik versiyonlarda daha fazla depolama alanı sunabiliyor. Bu konuda karar verirken hard diskin düşeceği, sarsılacağı vb. fiziksel durumlarının göz önünde bulundurulacağı bir seçim yapılmalıdır. 2.5inç‘lik hard disklerin en büyük avantajları ise, bir adaptöre ihtiyaç duymamasıdır.

Hard Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hard Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Harddisk alırken…

Kullanacağımız hard disk içerisinde kişisel veriler ve başkasının eline geçmesini istemediğimiz bazı datalarımız olabilir. Bu nedenle güvenlik konusunda da bir karar vermek gerekiyor. Secure damgasına sahip hard diskler bu konudaki en iyileri arasında. Bu tür hard diskler, içerisindeki verileri şifreleyerek yalnızca onaylanmış kullanıcılar için erişime izin veriyor. Hatta öyle ki, parmak iziyle çalışan diskler dahi bulunmaktadır. Yine disk seçiminde ön bellek seçimi de oldukça önemli bir faktördür. En düşük 64MB olması yararımıza olmakla beraber, bunun altındaki değerlerde seçilebilir. Buradaki seçim elbette size bağlı.

Hard Disk Seçimi
Hard Disk Seçimi

Hard disk alırken, fiyat araştırması da dikkat edilecek diğer konular arasındadır. Nasıl bir harddisk istediğimize ve bütçemize göre hangi hard diski alacağımıza karar verdikten sonra, alışveriş sitelerinden bir fiyat araştırmasına girmemiz gerekiyor. Bunun için online alışveriş sitelerinden karşılaştırma yapmak yeterli olacaktır. Ayrıca internet üzerinden yapılan satışların, mağazada yapılan satışlardan daha uygun fiyatlı olduğunu da hatırlatalım. Yine garanti konusunda bir karar vermek için, kullanıcı yorumlarını araştırmanız yeterli.

 

Diğer makalemiz de "Cep Numarasından Yer Tespit Edilebilirmi?" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.

Yasin BARAN tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4G İle 5G Arasındaki Farklar Neler

Teknoloji Sektörüne Akıllı Telefonlar Öncülük Ediyor!